Podzielone królestwo. Poszukiwania.

Okładka książki Podzielone królestwo. Poszukiwania. Gary Chalk, Allan Frewin Jones
Okładka książki Podzielone królestwo. Poszukiwania.
Gary ChalkAllan Frewin Jones Wydawnictwo: Papilon Cykl: Podzielone królestwo (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Podzielone królestwo (tom 1)
Trundle's Quest
Papilon
2012-12-05
2012-12-05
Paulina Kielan
legenda przygoda fantastyka

Okładka książki Podzielone królestwo. Sargassowe Niebo Gary Chalk, Allan Frewin Jones
Okładka książki Podzielone królestwo. Pełny krąg Gary Chalk, Allan Frewin Jones
Podzielone kró... Gary Chalk, Allan F...
Okładka książki Podzielone królestwo. Lodowe wrota Gary Chalk, Allan Frewin Jones
Podzielone kró... Gary Chalk, Allan F...
Okładka książki Podzielone królestwo. Dobry wiatr. Gary Chalk, Allan Frewin Jones
Podzielone kró... Gary Chalk, Allan F...

lekka i przyjemna książka na jeden wieczór...fantastyka w stylu "Hobbita" z nutką zwierzęcej świeżości! Polecam💪❤

Synowi (7 lat) bardzo się podobała, mi też się czytało z przyjemnością. Książka jest uniwersalna od połci.

Bardzo sympatyczna książka dla najmłodszych, polecam.

Bardzo sympatyczna książka dla najmłodszych, polecam.

Jakiś czas temu miałam okazję czytać drugi i trzeci tom przygód niezwykłych bohaterów Podzielonego Królestwa. Książki bardzo przypadły mi do gustu, dlatego gdy w moje ręce trafił pierwszy tom, koniecznie musiałam przekonać się jak to się zaczęło.

„Legendy mówią, że dawno, dawno temu istniał w przestrzeni jeden okrągły świat, którym rządziła rada sześciu borsuczych mędrców. Legendy mówią też o wielkim wybuchu który podzielił świat na wiele archipelagów, które to utworzyły odrębne królestwa.”

W ręce Esmeraldy trafiły borsucze kostki, które znają sekret i wskazują drogę do odnalezienia borsuczych koron, i które nie mogą wpaść w niepowołane łapy.

Drepcik Wytrwałek wiódł sobie spokojne życie latarnika. Mieszkał on w porcie Roztrzęsione Skały, w Domu Latarnika, gdzie codziennie wypełniał swoje obowiązki, a w wolnych chwilach odpoczywał przy filiżance kapuścianej herbaty. No właśnie do czasu aż na jego drodze stanęła Esmeralda Bystrostopa – księżniczka pośród ciemności. To ona tak nagle jak pojawia się w życiu Drepcika, tak szybko wciąga go w wir wydarzeń i nie pozostawia mu wyboru, gdyż tuż za nią podążają piraci pod dowództwem Gryzłozgryza – same typy spod ciemnej gwiazdy.

Czy uda im się znaleźć pierwszą z ukrytych koron? Ale też i uciec piratom?

„Podzielone królestwo. Poszukiwania” A. F. Jonesa, G. Chalka to pierwszy tom przygód, dla dzieci w wieku 7 – 11 lat, ale i młodszym dzieciom na pewno się spodoba. Napisana jasnym i przejrzystym językiem, ale też bardzo barwnym, wciąga nie tylko dzięki wartkiej akcji, ale też wymyślonemu światu. Mamy tu rozbite królestwo, w którym trwa walka między dobrem a złem, a jej bohaterami są … jeże. Ale nie tylko, spotkamy także szczury, łasice, lisy, na dodatek uzbrojone po zęby w kordy, muszkiety, oraz dymiące pistolety, a bohaterowie przemieszczają się między wyspami na latających statkach. Idealna pozycja pobudzająca wyobraźnię.

Niezapomniane przygody, poszukiwania koron, ale też walka dobra ze złem. Bohaterowie pokazują i uczą, że nie wolno kraść, ani zostawiać nikogo w potrzebie, że tylko dzięki uczciwej walce wygrana cieszy. Jest to naprawdę ciekawa pozycja dla dzieci, z fajnymi ilustracjami. Polecam :)

Przeczytałam razem z córką. Bardzo nam się podoba ta historia. Niekiedy jest ona dość zaskakująca. Pisana w taki sposób, że może wciągnąć również dorosłego czytelnika. W każdym razie natychmiast sięgnęłyśmy po drugi tom, a zaraz potem po trzeci.

"Podzielone Królestwo" to fantastyczna seria sześciu książek, stworzonych z myślą o młodszych czytelnikach przez Allan'a Frewin'a Jones'a, pisarza, oraz Gary'ego Chalk'a, ilustratora książek. Gdy tylko dowiedziałem się o serii "Podzielone Królestwo", od razu zdecydowałem się ją przeczytać. Uwielbiam historie, w których młodzi bohaterowie wyruszają w podróż w poszukiwaniu mitycznych przedmiotów o niezmierzonej mocy. Tym samym seria przypomina mi nieco cykl książek "Pas Deltory", aczkolwiek w dziele Jones'a wszystko odgrywa się w nietypowym świecie, a bohaterami bynajmniej nie są ludzie.

Legenda głosi, że w dawnych czasach istniała jedna okrągła planeta, rządzona przez sześciu borsuczych mędrców. Donosi ona także o wybuchu, który rozerwał świat na kawałki - tak powstało Podzielone Królestwo. Każda mała wyspa zaczęła specjalizować się w odmiennych dziedzinach, a życie po katastrofie powoli zaczęło wracać do normy. Wiele lat po tych wydarzeniach, Esmeralda Bystrostopa odczytuje w borsuczych kościach swoją przyszłość i przeznaczenie - Wędrowróżka ma odnaleźć odważnego jeża-latarnika z mieczem i wyruszyć z nim w podróż, aby odszukać mityczne korony, które razem mają niezwykłą, magiczną moc. Drepcik Wytrawek, niepozorny jeż z Trzęsących Skał, okazuje się być wybrańcem, choć on sam śmie w to wątpić. W obliczu ataku piratów na jego rodzinną wyspę, decyduje się na ucieczkę i podróż z Esmeraldą. Niestety, nie było to ich ostatnie spotkanie z postrachem nieba i całego Królestwa. Czy Drepcik i Esmeralda dopełnią przeznaczenia?

Gdy zaczynałem pierwszą część serii, czyli "Poszukiwania", obawiałem się nieco, że historia będzie zbyt dziwna, nietypowa, abym mógł się wciągnąć i z zainteresowaniem śledzić poczynania bohaterów-zwierząt. Jak się szybko okazało, moje obawy były zbędne, ponieważ już po kilkunastu stronach wciągnąłem się w tę fantastyczną opowieść. To, co na początku wydawało mi się nietypowe, teraz uważam za świetny pomysł i duże pole do popisu. Autor, tworząc swój intrygujący świat, mógł umieścić w nim nowe przedmioty, środki transportu (na przykład wiatrostatki),ciekawe stworzenia (między innymi feniksa),a także bohaterów odzwierciedlających cechy przypisywane zwierzętom (lis - sprytny i fałszywy, jeż - spokojny, wiewiórka - żywa, skoczna i ruchliwa, świnia - wielka i brudna). Wszystko to zdecydowanie działało na wyobraźnię i pozwalało na chwilę oderwać się od rzeczywistości. Podzielone Królestwo zatem, jako baśń mająca wprowadzić dzieci do zupełnie innego świata, zdecydowanie spełnia swoje zadanie, co z radością przyznaję.

Sama intryga, poprowadzona w tym magicznym uniwersum, jest poprawnie skonstruowana i jestem pewien, że zaciekawi każdego czytelnika. Sam z wielkim zainteresowaniem śledziłem poszukiwania koron i nie mogę się doczekać chwili, w której dowiem się, cóż takiego wydarzy się po odnalezieniu ich wszystkich. Jak wiadomo, nigdy nie może być zbyt prosto, stąd w podróży przeszkadzają naszym przyjaciołom piraci - lisy, wilki i nadzwyczaj gruba i złośliwa świnia. Wątek piratów jako złych charakterów urozmaica opowieść i będzie zdecydowanie pocieszny dla młodszych odbiorców.

Czytając trzy pierwsze części "Podzielonego Królestwa", zwróciłem szczególną uwagę na język użyty przez autora. W książce pojawiało się wiele związków frazeologicznych, ciekawych powiedzeń oraz słów niespotykanych na co dzień. Dodatkowym atutem jest słowniczek z tyłu książki, w którym wszystkie trudniejsze wyrazy zostały należycie objaśnione. Ponadto, autor stworzył własne neologizmy na potrzeby fantastycznego świata, także wyjaśnione na ostatnich stronach powieści. Uważam to zdecydowanie za atut - barwny język pomoże czytelnikom poszerzyć horyzonty i przyswoić nowe słowa. Mimo wszystko jednak, czasami miałem wrażenie, że kolejne, dość profesjonalne wyrazy, najczęściej dotyczące budowy statków, pojawiały się na siłę, mimo, że mogły być zastąpione znanymi, prostymi wyrażeniami. Jestem pewien, że ciągłe zaglądanie na ostatnią stronę książki w poszukiwaniu wytłumaczenia danego słowa może okazać się dla młodszego czytelnika dość nużące, szczególnie, że słowa takie jak szpunt, reja, reling czy kil są raczej niezbyt praktyczne.

Czas już na podsumowanie. "Podzielone Królestwo" to bardzo ciekawa propozycja dla czytelników, którzy pragną odbyć podróż po fantastycznym świecie w poszukiwaniu mitycznych borsuczych koron. Świat przedstawiony jest naprawdę intrygujący, a bohaterowie-zwierzęta dobrze nakreśleni. Atutem sagi jest to, że w każdej kolejnej części poznajemy nowy zakątek Królestwa, spotykamy nowe postacie, a także zmagamy się z innymi przeszkodami. Pomysł na poszukiwanie koron jest świetny, a motyw podróży, który osobiście bardzo lubię, został dobrze wykorzystany. Barwny język powieści jest idealny dla młodszych odbiorców, aczkolwiek wiele słów dotyczących statków zostało, moim zdaniem, niepotrzebnie użytych. Warto wspomnieć także o ciekawych obrazkach w książce, które pomagają w wyobrażeniu sobie scenerii i bohaterów. Mi szczególnie jednak podobają się okładki! Tak więc, polecam serdecznie serię "Podzielone Królestwo" i mam nadzieję jak najszybciej zapoznać się z kolejnymi częściami.

Allian Frewin Jones to autor serii o Podzielonym królestwie. Ilustracje do książek wykonał Gary Chalk. Swoją drogą zarówno jedno, jak i drugie bardzo przypadło mi do gustu.

Drepcik wiódł spokojne życie przy uprawie kapusty. Tak było do pewnego dnia, gdy wpadła na niego…Esmeralda Bystrostopa, która uciekła z kopalni i bieżała przed piratami. Dodatkowo miała udać się na poszukiwanie zaginionych 6 borsuczych koron. Z tego, co udało jej się wywnioskować z kostek miał jej towarzyszyć Drepcik wraz z mieczem. Jeż nie miał wielkiej ochoty na wyprawę, jednak czasu było już coraz mniej. Piraci byli coraz bliżej. Jeśli chcieli ujść z życiem musieli się pośpieszyć…

Serią zainteresowałam się w chwili, gdy otrzymałam możliwość jej zrecenzowania. Po szybkim zapoznaniu się z fabułą nie wahałam się ani chwili. Gdy tylko książka do mnie dotarła akurat przebywałam w domu. Mogłam więc od razu zabrać się za jej czytanie. Przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 7-11 lat.

Opowieść jest wciągająca. Dużą czcionka dodatkowo ułatwia samodzielne czytanie w przypadku młodszych czytelników. Lektura tej pozycji naprawdę nie zajmuje wiele czasu, a może być miłą odmianą. Ja jestem z niej bardzo zadowolona. Na półce czekają na mnie dwa kolejne tomy, za które zaraz się zabiorę. Jestem bardzo ciekawa dalszych losów głównych bohaterów!

Język jest prosty, a książkę pochłania się błyskawicznie. Dodatkowym atutem jest wprowadzenie wątku poszukiwań zaginionych borsuczych koron, który bardzo mi się podoba. Uwielbiam takie historie, w których trzeba szukać zaginionych przedmiotów przez kilka kolejnych tomów. Dodatkowym atutem jest też wprowadzenie piratów.

Ponadto książka uczy, że nie można kraść i że trzeba się zachowywać zgodnie ze swoim sumieniem. Choć może nie zawsze tak się dzieje to bohaterowie są bardzo dobrze wykreowani. Każdy z nich jest inny, co tylko jeszcze bardziej urozmaica fabułę. Z chęcią zapoznam się więc z pozostałymi tomami. Na polskim rynku ukazały się już 4 części.

,,Podzielone królestwo. Poszukiwania” to pierwszy tom serii o Drepciku, Esmeraldzie i jeszcze jednym głównym bohaterze, który … Tego dowiecie się po przeczytaniu tej wciągającej moim zdaniem opowieści. Ja ze swojej strony serdecznie polecam.

Moja ocena: 5,5/6

2034

Tym razem chciałabym Wam pokazać cykl książeczek dla dzieci i młodzieży, które otrzymał pod choinkę mój 11-letni syn i bardzo mu one przypadły do gustu, a i mnie się spodobały.

Drepcik Wytrwałek, wędrowróżka Esmeralda Bystrostopa, Cezary Świstała czy też kapitan Gryzłozgryz to nieliczni z bohaterów, ktorych poznacie podczas lektury cyklu "Kronik Podzielonego Królestwa". Niezwykle barwne i oryginalne postacie przeżywają równie niezwykłe przygody, które wprawią Was w zdziwienie i wywołaja uśmiech na waszych twarzach.

Drepcik Wytrwałek mieszka sobie spokojnie w domku przy ulicy Latarników. Po powrocie z pracy lubi wypić sobie kubek herbaty kapuścianej. Jednak tym razem wędrowróżka Esmeralda wywraca spokojne życie jeżyka do góry nogami, pojawiając się w nim. Prosi Drepcika o pomoc w odnalezieniu zaginionych borsuczych koron z legendy. Wytrwałek rusza za Esmeraldą w poszukiwaniu przygody.
Bohaterów ścigają piraci, z kapitanem Gryzozgryzem na czele. W odszukaniu koron pomaga jeżykowi, Cezary Świstała i ciotka Regina Jasnokolczasta. Jak sobie poradzą w opresjach? Czy uda im się odnaleźć zaginione korony?

W drugim tomie, Drepcik Wytrwałek wyruszy na poszukiwania żelaznej korony. Nic nie jest w stanie powstrzymać naszego małego bohatera, a tym bardziej, kiedy rusza z przyjaciółmi. Nie straszne im burze i opresje. W trzecim tomie, Drepcik Wytrwałek, z Esmeraldą i Cezarym, będą przeczesywać siedemset nieboskłonów w poszukiwaniu jaskółczego gniazda Feniksa. Czeka ich krwawa podniebna bitwa i kolejne potyczki z piratami.

Legendy mówią, że kiedyś, dawno temu, cały nasz świat pływał w powietrzu jak piłka i był rządzony przez mądrego władcę. Jednak pewnego dnia nastąpił wielki wybuch i świat został rozbity na tysiące kawałków, małych wysepek dryfujących w kosmosie. Władca widząc, co zrobił, ochronił sześć magicznych koron i umieścił je na sześciu statkach, licząc, że kiedyś... ktoś... pozbiera rozbite królestwo w całość. Kto będzie śmiałkiem, któremu się uda scalić świat? Przekonajcie się sami! Pasjonujące przygody przed Wami!

"Podzielone Królestwo" to seria niezwykle ciekawych i oryginalnych ksiażeczek przygodowych dla dzieci i ich rodziców. Gwarantują dobrą zabawę całej rodzinie! To jedne z tych książeczek, które świetnie czyta się wspólnie - bawią i uczą, a przy tym spajają rodzinę. Sympatyczny jeżyk i jego towarzysze budzą sympatię, a ich przygody ciekawość dzieci. Całość jest barwna i napisana prostym, a przy tym plastycznym językiem.
Nam bardzo przypadła do gustu - polecamy :)

Jeśli chcecie poznać Drepcika Wytrwałka, Wędrowróżkę Esmeraldę Bystropstopą, Cezarego Świstałę i kapitana Gryzłozgryza wystarczy, że otworzycie któryś z tomów "Podzielonego Królestwa" . Jest to seria książek przygodowych dla dzieci (albo zdziecinniałych dorosłych - patrz autorka) o dzielnych jeżach i ich perypetiach. Ale zacznijmy od początku.

W pierwszym tomie - "Poszukiwania" poznajemy dwójkę głównych bohaterów - latarnika Drepcika Wytrwałka, który żyje sobie spokojnie w swoim domku przy Ulicy Latarników. Właśnie wrócił z pracy i marzy o wypiciu filiżanki kapuścianej herbary, kiedy to wpada na niego Wędrwowóża Esmeralda Bystrostopa i całe spokojne życie jeżyka wywraca się do góry nogami. Niezapowiedziany gość wyjawia Drepcikowi, że z wróżby wynika, iż musi on pomóc w odnalezieniu zaginionych borsuczych koron ze starej legendy.
Wytrwałek trochę wbrew sobie decyduje się na tę eskapadę. I tak zaczyna się cała przygoda.

Naszych dzielnych bohaterów ściga kapitan Gryzłozgryz ze swoją bandą. Są to pirackie opryszki, które lubią sprawiać ból, ciemiężyć i siać postrach wśród mieszkańców Podzielonego Królestwa.
Wytrwalek i Esmerlanda nie mają łatwego zadania. Z czasem przyłącza się do nich Czarek Świstała, który decyduje się pomóc naszej dwójce z odnalezieniu koron.
Tak więc Drepcik i panna Bystrostopa mają sprzymierzeńców. Poza Cezarym jest jeszcze mądra ciotka Regina Jasnokolczasta, z czasem pomocników przybywa.

Czy nasi bohaterowie zdołają ujść cało z potyczek z piratami? Czy odnajdą wszystkie korony, a co za tym idzie uda im się zjednoczyć całe Podzielone Królestwo rozsiane na setkach dryfujących w przestworzach wysp?

Jeśli jesteście ciekawi zapraszam do lektury!

W tej chwili w ksiegarniach dostanecie 3 pierwsze części serii Podzielone Królestwo.

W pierwszym tomie -...

• Serie
  • Bytom
  • Przeczytane córce
  • Domslow.blogspot.com
  • Ryzykowane (wypożyczone, kupione nieplanowanie)
  • Od portali i wydawnictw

Allan Frewin Jones Podzielone królestwo. Poszukiwania. Zobacz więcej