Zgłosuj na książki roku 2017

Tłumaczenie: Anna Kryczyńska–Pham
Seria: Communicare - historia i kultura
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwerstytetu Warszawskiego
Das kulturelle Gadaechtnis. Schrift, Erinnerung und politische Identitaet in fruehen Hochkulturen
historia
Leszczu

Pamięć kulturowa. Pismo, zapamiętywanie i polityczna tożsamość w cywilizacjach starożytnych jest opracowaniem problemu pamięci jako zjawiska kulturowego. "Pamięć kulturowa" umożliwia konstytuowanie się podstawowych wyznaczników życia społecznego takich, jak: prawo, obyczaj, system wartości. Konstruując przejrzystą siatkę pojęć i twórczo wpisując się w prawie stuletni dyskurs "pamięciowy", autor zbudował spójny system analityczny. Ważnym jego osiągnięciem jest przedstawienie zróżnicowanego związku przyczynowego między aktywnym wspominaniem, kształtowaniem tożsamości zbiorowej i jej polityczną legitymizacją.

źródło opisu: Obwoluta książki

źródło okładki: www.wuw.pl

Wiek XX przyniósł wzmożone zainteresowanie naukowców tematem pamięci i praca J. Assmanna jest jedną z ważniejszych powstałych w tym nurcie badawczym monografii. Niemiecki badacz zajął się w tej książce powstawaniem zbiorowej pamięci wśród ludów starożytnych i jej oddziaływaniem na wytworzenie się wśród nich politycznej (i religijnej) tożsamości. Pierwsza część pracy stanowi teoretyczne wprowadzenie do tego zagadnienia, natomiast druga zastosowanie wypracowanego modelu na kilku przykładach: Egiptu, Izraela, Mezopotamii oraz Grecji. Dużo miejsca zajmuje w tej pracy rola pisma jako formy przekazu pamięci. Ładnie wyeksponowane zostały różnice między kanonami (to ważne pojęcie w tej monografii) Żydów oraz Greków. Dla mnie dużo było w tej książce rzeczy nowych i dużo się z niej dowiedziałem, zwłaszcza o kulturze starożytnego Bliskiego Wschodu. Najbardziej jednak podobał mi się rozdział o Izraelu i Księdze Powtórzonego Prawa.

Tomasz Babnis

Leszczu | 2013-06-23

Gdy ktoś zabiera się za temat związany z kulturą, do tego w czasach dawniejszych - wtedy zawsze podchodzę do takich rzeczy z dystansem. Metodologia historii - bo w tej kategorii chyba trzeba zamknąć książkę, choć jest to być może zbyt wielkie uproszczenie - nigdy nie była moją mocną stroną, choć intryguje; ale każdy z nią kontakt skutkuje mniejszym lub większym zniechęceniem.
Tutaj zniechęcenie było jak najmniejsze, nawet więcej, całkiem nieźle książkę się czyta. Assmann pisał klarownie, klarownie też zostało to przetłumaczone. Oczywiście, zdarzają się wywody z całą masą mądrych słów i stwierdzeń, w które trzeba się bardziej wczytać, jednak wszystko zmierza w zamierzonym przez Autora kierunku.
Dobrze, że ta teoretyczna część została potem podparta pewnymi historycznymi przykładami, które w jakiś sposób unaoczniają to, co zawarł Assmann w części wcześniejszej.
Choć czasem miałem wrażenie, że poszczególne rozdziały mało konkretnie mają się do siebie, ale po lekturze całej książki...

Romsi | 2017-12-11
galahardema | 2017-03-19