PALACE. KATOWNIA PODHALA

Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
historia
Karolina

Tajemnice lochów gestapowskiej placówki w Zakopanem. Palace Katownia Podhala był to komisariat Gestapo, który od października 1939 r. do stycznia 1945 r. mieścił się w Hotelu Palace przy ulicy Chałubińskiego 7 w Zakopanem. Ze względu na tortury stosowane w czasie przesłuchań miejsce to zostało nazwane Katownią Podhala. Jego pomocnicze placówki (Nebenstelle) zostały utworzone w Czarnym...

Tajemnice lochów gestapowskiej placówki w Zakopanem.

Palace Katownia Podhala był to komisariat Gestapo, który od października 1939 r. do stycznia 1945 r. mieścił się w Hotelu Palace przy ulicy Chałubińskiego 7 w Zakopanem. Ze względu na tortury stosowane w czasie przesłuchań miejsce to zostało nazwane Katownią Podhala. Jego pomocnicze placówki (Nebenstelle) zostały utworzone w Czarnym Dunajcu, Makowie, Rabce, i Szczawnicy.

Według szacunków w Palace mogło być katowanych ok. 2000 osób, a zamordowanych mogło być nawet 400. Egzekucji dokonywano w samym Palace oraz na cmentarzu w Suchej Dolinie. Wielu więźniów po śledztwie wysyłanych było do obozów koncentracyjnych. Filar podaje fragmentaryczny wykaz ponad 250 więźniów Palce zamordowanych na miejscu, w Oświęcimiu lub innych miejscach. W Palace więzieni byli miedzy innymi: Bronisław Czech, Helena Marusarzówna, bł. Piotr Dańkowski, Franciszek Gajowniczek, dr Wincenty Galica.

źródło opisu: wikipedia

źródło okładki: zdjęcie autorskie