W drodze do Itaki

Wydawnictwo: Czytelnik

Książka jest zapisem kondycji i postaw życiowych polskiego inteligenta wplątanego w tryby historycznych przemian lat osiemdziesiątych - póżniejszego emigranta politycznego. Swemu autobiograficznemu utworowi, nasyconemu subiektywizmem, autoironią i elementami politycznej prowokacji, autor nadaje brzemienną formę sfabularyzowanych wspomnień i lużnych zapisków - anegdot, przypowiastek, aforyzmów i krótkich tekstów o zacięciu publicystycznym.

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/w-drodze-do-itaki/

źródło okładki: http://www.gandalf.com.pl/b/w-drodze-do-itaki/

Emsi | 2017-04-26
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 26 kwietnia 2017

Gdzieś pomiędzy zachwytem a obrzydzeniem znajduje się moja opinia o "W drodze do Itaki".

Obok błyskotliwych, zaangażowanych ustępów na temat kondycji współczesnego świata, idei politycznych i filozoficznych oraz strzępów właściwie niepotrzebnej fabuły pławił się seks. Seks w najgorszym wydaniu: obrzydliwy, ociekający wydzielinami, wulgarny.

Leczycki popłynął. W większości jego refleksje są doskonałe, chociaż czasami stara się być aż za bardzo "ponad światem", tak jakby starał się na siłę odseparować i podkreślić swoją odrębność i wyjątkowość. A to widać. Rzuca się w oczy to, kiedy szokuje słowem, byle szokować, nie dlatego, że jest to jakiś niezbędny zabieg kompozycyjny. Jego kontrowersyjne zdania na niektóre tematy są wbudowane sztucznie, aby zapewnić, że człowiek jest zły, że bezwzględne dobro nie istnieje, a i on sam cieszy się swoją ordynarnością, bezwstydnością i zwykłym prostactwem.

Ale jest cały czas w drodze i to zostało pięknie ujęte. Człowiek wciąż dąży do celu, wciąż...

Paprykarz Szczeciński | 2016-05-30

Przyznam, że nie spodziewałem się aż tak dobrej, bardzo dobrej książki. Przygotowany byłem raczej na banalne przemyślenia polskiego emigranta w Szwecji, a zaserwowano mi obfite danie, ucztę nawet, pełną inteligentnych, ironicznych, cynicznych czasem, kontrowersyjnych nierzadko rozważań, przemyśleń, kontemplacji. Dla mnie to książka o kondycji współczesnego człowieka, książka trafna, dosadna, unikająca poprawności politycznej. Nie ze wszystkimi poglądami autora zgadzałem się; nie ukrywam, że zdarzyło mi się nawet kilka razy potężnie zirytować (używając eufemizmu). Zazdroszczę panu Arturowi takiej głębi przemyśleń i takiego pióra.

LukasMikhov | 2016-10-22
PannaRoman | 2016-05-28