Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Tatry, poezja tarzańska
poezja
Aigneis

Antologia Tatry i poeci ma dowieść istnienia fenomenu trwającego już od dwustu lat poetyckiego opisywania Tatr. Ta odnawiana w kolejnych pokoleniach twórców potrzeba skondensowanego zapisu zetknięcia się z górami, poznanymi osobiście w ich fizyczności bądź jedynie wyobrażonymi – zasługuje na głęboką refleksję. Wybór Jagiełły pokazuje Tatry w perspektywie humanistycznej i antropologicznej.
Ozdobą tomu są utwory z wysokiej artystycznej grani, ale swoje miejsce mają w antologii także wiersze inne warte przypomnienia jako ilustracja wielu różnych spojrzeń na Tatry.
Antologię wzbogacają noty biograficzne ponad 150 poetów informujące o ich związkach z górami, a z Tatrami w szczególności. Noty uwzględniają autorów publikujących do roku 2007 włącznie. Najlepszą rekomendacją tomu są nazwiska prezentowanych poetów wśród których: Baczyński, Czechowicz, Harasymowicz, Hartwig, Iwaszkiewicz, Konopnicka, Lenartowicz, Miciński, Oszajca, Pawlikowska-Jasnorzewska, Przerwa-Tetmajer, Przyboś, Staff, Wat, Wyspiański.
Antologia ukazuje się w koedycji z Wydawnictwem Biblioteki Narodowej.

źródło opisu: http://www.piw.pl/fragmenty/tatry.htm

źródło okładki: http://www.piw.pl/fragmenty/tatry.htm