Miasteczko bezprawia

Okładka książki Miasteczko bezprawia Robert B. Parker
Okładka książki Miasteczko bezprawia
Robert B. Parker Wydawnictwo: Damidos Cykl: Spenser (tom 28) kryminał, sensacja, thriller
Spenser (tom 28)
Potshot
Damidos
2013-01-09
2013-01-09
Jan Kabat
Spenser morderstwo Potshot Kaznodzieja

Ech.... Bardzo słaby poziom .

Ech.... Bardzo słaby poziom .

Ta historia to ogromne zaskoczenie i dowód na to, że warto eksperymentować.
Kupiłam tę książkę za jakieś grosze w jednej z tanich księgarni, nie znając zupełnie ani autora, ani tytułu, opierając się jedynie na opisie fabuły umieszczonym na okładce – robię to dość często i zdarzyło mi się odkryć perełki. Tak jak w tym przypadku.
Moim zdaniem ta historia to oldschoolowy kryminał w klimacie Raymonda Chandlera. Małe miasteczko, w którym wszyscy wszystko o sobie wiedzą. Piękna, tajemnicza nieznajoma, która prosi o pomoc głównego bohatera – prywatnego detektywa w starym stylu. Zagadka zamordowania męża klientki, a przy okazji wybawienie niewielkiej społeczności od bandy niechcianych łobuzów.
Detektyw Spenser jest fantastycznym gościem. Jest człowiekiem z dużym poczuciem humoru i ogromnym luzem życiowym. Jest inteligentny i bystry. Bardzo mi się podoba to, w jaki sposób czyta ludzi i jak zauważa, kiedy ktoś kłamie, kiedy ktoś się boi i to, jak wyciąga wnioski. Uwielbiam to, jak Spenser rozmawia z ludźmi i jak powoduje, że robią dokładnie to, czego od nich chce, chociaż im wydaje się, że jest zupełnie inaczej. Nie ma też w nim wszechobecnej dzisiaj w bohaterach kryminałów traumy, jakiejś ciążącej na nim historii, a przynajmniej nie widać tego w samej postaci. Kiedy zgłasza się do niego Pani Buchman, od razu wiadomo, że to nie będzie taka sprawa, jak na początku się wydaje. Od początku widać, że cała sytuacja jest wierzchołkiem góry lodowej i raczej skutkiem niż przyczyną.
Powieść trzyma klimat przez cały czas. Jest bardzo konsekwentna i spójna. Nie ma się ochoty odkładać książki nawet na chwilę. Ja pochłonęłam (a raczej ona pochłonęła mnie) w dwie-trzy godziny. Jest napisana prostym, przyjaznym językiem.
Bardzo dobrze napisani bohaterowie (nawet jeśli lekko przerysowani) wzmagają chęć rozwiązywania zagadki. Dajemy się wpasować autorowi w przemyślany schemat, gdzie kibicujemy kryształowym postaciom, nie lubimy czarnych charakterów, i cały czas czujemy, ze coś jest pod tym przypudrowanym światem.
Polecam, zdecydowanie polecam! Ja będę szukała innych książek Parkera, chociaż nie jest on u nas szczególnie popularny.

Ta historia to ogromne zaskoczenie i dowód na to, że warto eksperymentować.
Moim zdaniem ta historia to oldschoolowy...

Robert B Parker to jeden z tych pisarzy, którzy są w Polsce znani raczej z filmowych adaptacji swych książek, niż z samych powieści. Każdy kojarzy cykl o szeryfie Jasse Stone z Tomem Selleckiem, czy serial telewizyjny o detektywie Spencerze.

Ja postanowiłem zadać sobie trud i zdobyć jakieś powieści autora. W Bibliotece udało mi się trafić na jedną kontynuację książek Chandlera o przygodach Marlowe'a. Potem kupiłem dwie książki o detektywie Spencerze. Jako pierwszą przeczytałem Miasteczko bezprawia. I spodobało mi się.

Dobra powieść kryminalna w starym, klasycznym stylu. Do Spencera przychodzi pewna kobieta z małego kalifornijskiego miasteczka której mąż został zamordowany. Głównym podejrzanym jest działający w okolicy gang. Z czasem sprawa okazuje się bardziej zawiła, a sam bohater zostaje wynajęty przez władze miasteczka do oczyszczenia okolicy z bandziorów. Spencer organizuje więc kompanów z którymi pracuje nad oczyszczeniem miasteczka i nad sprawą. Jak już pisałem jest to powieść bardzo staro-szkolna, ale ponieważ panuje dziś moda na oldschool w sztuce to myślę że spokojnie przypadnie wielu czytelnikom do gustu. Nie ma tu zawiłego badania sprawy gdzie każdy paproch z pod buta może oznaczać rozwiązanie sprawy, ani czegoś takiego o jak u Cobena gdzie na początku nic nie wiadomo ze sprawy. Tu na dzień dobry mamy kilka poszlak z, której każda rozdziela się na kolejne. Mniej jest tu typowego badania śladów i szukania dowodów. Akcja toczy się szybko i wartko, dialogi są błyskotliwe i zabawne a postacie ciekawe.

Czy trzeba czegoś więcej? Mi nie. Kończę reckę polecając książkę i biorąc się za Mroczną intrygę. Po tym jeszcze bardziej polubiłem autora.

Zaskakująco fajna książka, powiedziałabym: współczesny western. Główny bohater jest uroczy, oszczędny w słowach, rozbrajająco zarozumiały. Polecam.

Z każdą stroną oczy robiły mi się coraz większe. Z każdą stroną coraz głośniej mówiłem "łoooo matko!!!..."
Erudytą nie jestem, do Umberto Eco mi daleko, lubię sobie czasami obejrzeć kino akcji klasy B, a filmy ze Scottem Adkinsem uwielbiam, ale to mnie przerosło. On twardziel, świetna forma (chociaż zawsze jakaś szklaneczka w dłoni spoczywa),kobiety na jego widok ściągają majtki, a faceci sami mordy sobie obijają. Opisy - o litości, dzieci w 2 klasie podstawówki lepiej piszą. Jeden rozdział opisywał podróż głównego bohatera i jego kumpli. Wyglądało to mniej więcej tak: "wyjechaliśmy z miejscowości X. Przejechaliśmy przez miejscowość Z, następnie przez Y. Potem..." - tak cały alfabet. Tak samo wyglądał opis tego jak kto był ubrany, czego słuchali i co jedli.
Mało? - każda kobieta miała "zgrabny tyłeczek, ładną opaleniznę, zmysłowy makijaż" i ściągała majtki na widok głównego bohatera. Tylko imię się zmieniało.
Ale na plus muszę powiedzieć jedno. Uśmiałem się jak to czytałem. I to szczerze. Nie wierzyłem, że takie książki powstają. Ba - są wydawane i tłumaczone!
Kupiłem ją na jakieś wyprzedaży za całe 2 złote. Warta jest mniej.
Ale jeśli ktoś lubi filmy klasy Ź to może się spodobać.
Tyle dobrego, że szybko się czyta.
Nie polecam.

Nie lubię się powtarzać,ale w tym przypadku będę.Ocena lektury będzie zbliżona do tej,którą wystawiłem innej produkcji pana Parkera - zatytułowanej "Mroczna intryga".
Mamy wiec do czynienia z kolejnym lekkim, łatwym, przyjemnym i nie wymagającym myślenia czytadełkiem do pociągu/autobusu/tramwaju/samolotu* - niepotrzebne skreślić.
Czyli,w zasadzie nie mam się do czego przyczepić.
Zastanawiałem się nad piata "gwiazdką" w ocenie, ale chyba bym "przegiął".
Chandler to to nie jest.

Czyli,w zasadzie nie mam się do czego...

Bardzo fajna książka :D

Bardzo fajna książka :D

• Kryminał/Thriller/Sensacja
  • 2000-2010
  • Jest w S-6
  • Moje własne
  • Przeczytane w 2014

Dodaj cytat z książki Miasteczko bezprawia