Niebieska droga

Wydawnictwo: Przedświt
8 (6 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
La route bleue
zlakobieta

Jest to jeszcze jedna Podróż na Wschód. Z Francji do Kanady boeingiem, to jeszcze na Zachód, ale z Quebecku na Labrador - to już ten właściwy kierunek. Na Labrador, który jest Syberią Ameryki Północnej, w poszukiwaniu tamtejszych Indian, a wśród nich szamanów. Ale jak ich rozpoznać, skoro nie wykonują już swojego zawodu, bo nie ma społeczności, której służyli? Żeby ich poznać, trzeba wyrobić w sobie odpowiednią wrażliwość, nowe zmysły, trzeba samemu stać się szamanem. Nasz autor, Biały (White) w trakcie tych poszukiwań, dzięki bezkresnym przestrzeniom Labradoru, zaczyna poznawać geografię umysłu.
Czytelnicy Edwarda Stachury odnajdą w "Niebieskiej Drodze" podobną pasję wędrowania, chociaż rytm tego pisania w wędrowaniu jest szybszy, swoją intelektualną dociekliwością przypomina J. L. Borgesa. (Jest to pierwsze polskie tłumaczenie Kenneth'a White'a, stąd ta konieczność ustawienia go między Stachurą a Borgesem.) Warto dodać, że tłumacz "Niebieskiej drogi" na język polski jest muzykiem i potrafił - jak się wydaje - uchwycić bardzo swoistą melodię tej książki.

źródło opisu: Wydawnictwo Przedświt, 1992

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Anna | 2014-04-08

Kto kocha pióro Mariusza Wilka musi przeczytać "Drogę". Duch tej książki przemykał chyba w każdej części "Dziennika Północnego", a część "Lotem Gęsi" była już jej całkowicie poświęcona.
Chociaż wielbię Pana Wilka ponad wszelką inną literaturę :) to nie wiem, czy ta pigułka mądrości drogi, absolutnej wolności umysłu i odczuwania natury mnie bardziej nie zaczarowała.
Dobrze, że ktoś w końcu dodał, sama chciałam to zrobić.

mixthat | 2017-10-09
Dariusz | 2017-03-27