Higurashi When They Cry, Volume 1

Wydawnictwo: Yen Press
Higurashi no Naku Koro ni: Onikakushi-hen, ひぐらしのなく頃に 鬼隠し編
komiksy
angielski

Keiichi Maebara has just moved to a seemingly peaceful new town. He’s making friends and generally enjoying his life until one day he learns of a grisly murder that took place in the little village. His friends won’t give him any details which only adds to Keiichi’s uneasiness. After learning at the town’s annual festival that a death has occurred on that night every year for the past four years, Keiichi is drawn into a web of intrigue to help unravel the mystery of these murders. Things only get more dangerous when he learns that some of his new friends may be involved!

źródło opisu: http://www.yenpress.com/higurashi-when-they-cry/

źródło okładki: http://www.yenpress.com/higurashi-when-they-cry/