Rzeka

Okładka książki Rzeka Michael Neale
Okładka książki Rzeka
Michael Neale Wydawnictwo: WAM Seria: Labirynty. Kolekcja prozy literatura piękna
Labirynty. Kolekcja prozy
The River
WAM
2013-06-28
2013-06-28
Zbigniew Zawadzki
powieść obyczajowa beletrystyka chrześcijańska powieść chrześcijańska powieści chrześcijańskie powieść religijna obyczajowe

W sumie przypadkowo sięgnąłem po tę książkę (dostałem jako "gratis" przy okazji jakiegoś innego zamówienia). Dobrze się czyta, aczkolwiek trochę zbyt "słodkawa". Mało akcji, mało napięcia, fabuła bardzo przewidywalna. To, co podnosi ocenę tej książki, to ciekawe psychologiczne studium przemiany wystraszonego chłopca w dojrzałego mężczyznę, a przede wszystkim to, w jaki sposób główny bohater stawiał czoła, wszystkim swoim niebagatelnym lękom i przełamywał je.

Przejmująca pełna wrażeń historia!

"Nie będzie już gry w kulki. Nie będzie uścisków na do widzenia."

Gabriel, główny bohater który jako mały chłopiec, jest świadkiem tragedii, która na zawsze zabiera jego ukochanego ojca. Po tym zdarzeniu, zamyka się w sobie i zaczyna mieszkać z matką, która za młodo stała się matką i nie potrafiła się zająć swoim synem. Lecz ta tragedia zmienia wszystko. Gabriel staję się zamkniętym, zlęknionym i płaczliwym chłopcem, którego widok jakiejkolwiek rzeki, jeziora sprawia, u niego szybkie bicie serca i paniki. Natomiast jego matka Maggie, również odczuwa niesamowity smutek po stracie ukochanego mężczyzny, jednak stara się z całych sił wyciągnąć syna z rozpaczy. Co jest dla niej bardzo trudne.

"-[...] Ja stałem na górze, a ciebie nie było. Czekałem na tatę, a on już nie wrócił."

Choć mały Gabriel dorósł, i stał się 20-letnim mężczyzną, dla niego wciąż myśl o nowych przygodach, była dla niego pełna niepokoju. Na domiar złego, on jako jeden z niewielu po ukończeniu szkoły, pozostał w mieście i zaczął pracować w byle jakim sklepie, byle zarobić parę grosza, i pomóc swojej matce, i starszej parze, która się nimi zajęła - Vonda i Earl. Gdy nagle jego dawny przyjaciel, z którym bardzo rzadko rozmawiał odkąd wyjechał, zadzwonił do niego i zaproponował mu wyjazd do Colorado.

"Życie jest po to, żeby je przeżywać razem. Właśnie razem można natrafić na najlepsze rzeczy."

Pewna dziewczyna Tabitha, odmieni jego życie. Na nowo, nauczy Gabriela kochać "Rzekę", tak jak ona ją kocha. Uratuje go z nie jednej opresji, i jednocześnie pokaże mu co znaczy słowo "Życie". Jednak czy na zawsze pokona swój lęk, czy może nauczy się z nim żyć? A może nigdy nie pokona swojego strachu? Przed Gabrielem, stoi wybór. Czy zdoła coś zmienić?

"Nadszedł czas, żeby poradzić sobie z własnym strachem. Czas, żeby zacząć żyć naprawdę."

Opowieść niesamowicie działająca na wyobraźnie i emocje. Daję do zrozumienia czytelnikowi, że widok śmierci kogoś bliskiego, na zawsze zmienia życie. Pozostawia ślad, wydający się niemożliwy do usunięcia. To historia, która pokazuje, że można wygrać ze swoim strachem, albo dać się mu pokonać. Wszystko zależy od nas samych.

Przejmująca pełna wrażeń historia!

"Nie będzie już gry w kulki. Nie będzie uścisków na do widzenia."

Może nie jest to arcydzieło literackie, ale dałam najwyższą notę za treść, za piękną historię od której nie można było się oderwać, za wywiad na końcu z autorem, za pięknie wydaną książkę i okładkę. Jak ja kocham w książkach wszystko co związane z wodą. Ta opowieść to cudowne krajobrazy, miłość ojca do syna, syna do ojca, wspomnienia pisane w dzienniku, miłość po prostu, ale nie zasłaniająca wszystkiego ważnego, wybaczenie, mądrzy ludzie jak Ezra (ten bohater szczególnie przypadł mi do gustu),Jacob drugi bohater, który nosi w sobie ogromne brzemię, ale też pokłady dobroci. I Rio wspaniały bohater w postaci psa. Kocham zwierzęta i zawsze mnie wzruszają także w tej książce. Oraz Pan Earl, który był prawdziwym przyjacielem Gabriela. Pod koniec w wywiadzie wspomniane jest również o innej książce, która zaciekawi czytelnika. Ogromnie POLECAM tą książkę.

2025

Seria "labirynty" to synonim wartościowej, wciągającej prozy z ciekawą problematyką chrześcijańską w tle. Wymagająca lektura stawiająca pewne wyzwania przed czytelnikami, traktująca o rzeczach uniwersalnych. Tak było i w przypadku "Rzeki".
Bohater, Gabriel, w młodości miał bardzo traumatyczne zetknięcie z rzeką. jako pięciolatek był świadkiem śmierci swojego ojca, bohaterskiego instruktora raftingu i kajakarstwa. Przypłacił on życiem próbę ratowania niedoświadczonego kajakarza. osierocony chłopiec zamieszkał z matka i panem Earlem i jego żoną którzy wspierali ich na co dzień. Wyjście ze skorupy, z kokonu ułatwił mu właśnie Earl, który pokazał jak piękna może być Rzeka, łowienie ryb i męska przygoda. Gdy chłopiec dorasta, musi zaakceptować Rzekę w swoim życiu, odnaleźć właściwie jej miejsce, skonfrontować się ze swoim lękiem i trauma dzieciństwa. napotka tez wielu ludzi, którzy wiele zawdzięczają jego ojcu. Zapiski ojca i dziadka pozwolą mu nawiązać właściwe relacje z Rzeką, pogodzenie się ze swoim przeznaczeniem i przeistoczenie siew wartościowego człowieka, nie rozpamiętującego tragedii z przeszłości, nie sparaliżowanego strachem.
Metaforycznie jest to piękna opowieść o życiu, dziedzictwu minionych pokoleń, przyjaźni i miłości, o odwadze by żyć i stawiać czoła przeciwnościom losu. Ukazuje uniwersalne wartości jak przyjaźń, bohaterstwo, pokora. Hipnotycznie wciąga bo jest podana w sposób charakterystyczny dla ludowej powiastki bądź biblijnej przypowieści. Na pewno stawia wiele pytań o człowieczy los i uwodzi swoim surowym pięknem.

„Wczoraj już minęło, więc nie próbuj go zmienić. Nie wiesz, co niesie jutro - naucz się je cenić. Ale najlepsze jest dzisiaj - nie daj go sobie na inne wymienić”

Michael Neale jest amerykańskim pisarzem, performerem i autorem tekstów piosenek. Wielokrotnie nagradzany na festiwalach piosenek o tematyce chrześcijańskiej. „Rzeka” to jego debiutancka powieść. Obecnie mieszka wraz z żoną i dziećmi w Palm Beach Gardens na Florydzie.

Akcja powieści rozpoczyna się na lotnisku w Denver. Jeden z pasażerów dowiaduje się, że jego lot został tymczasowo odwołany. Postanawia więc parę najbliższych godzin, dzielących go od kolejnego odlotu, spożytkować na lekturę książki oraz słuchanie muzyki. Jednak jego plany ulegają drastycznej zmianie, gdy nieoczekiwanie przysiad się do niego tajemniczy mężczyzna i zaczyna opowiadać mu historię swojego życia. Jak się okazuje owym mężczyzną jest Gabriel Clarke, pochodzący z Corley Falls w stanie Kolorado. W swojej opowieści cofa się on do roku 1956 - roku, w którym wszystko się dla niego skończyło, a jednocześnie zaczęło. Jak dowiadujemy się na samym początki, Gabriel, przez pierwszych pięć lat swojego życia wychowywany był tylko i wyłącznie przez swojego ojca - znanego i cenionego raftera. Były to najpiękniejsze i najszczęśliwsze lata jego życia. Jednak pewnego dnia los postanowił okrutnie zadrwić z małego chłopca. Gdy w niedzielny poranek wybierają się obaj, ojciec i syn, na zwyczajną wycieczkę nad Rzekę, zdarza się tragiczny wypadek - John Clarke ginie w odmętach rzeki, próbując ratować życie tonącemu kajakarzowi, a wszystko to rozgrywa się na oczach przerażonego chłopca. Po tym wydarzeniu nic już nie jest tak, jak było przedtem. Gabriel przeprowadza się do matki, mieszkającej w małym, prowincjonalnym miasteczku bez przyszłości, która jest dla niego praktycznie obcą osobą. Na co dzień żyje w nieustannym lęku, panicznie boi się wody, nękają go koszmary, ma gorsze dniu, a jego najbliżsi, pomimo najszczerszych chęci, nie wiedzą jak mu pomóc. Jednak Rzeka nie pozwala o sobie i zapomnieć i w stosownym momencie upomina się o chłopca…

Bardzo lubię sięgać po książki z serii Labirynty wydawnictwa WAM, ponieważ w większości przypadków nawiązują one do ważnych i fundamentalnych sprawy oraz zmuszają do trudnych przemyśleń nad swoim życie. Tak też jest w przypadku powieści „Rzeka”. Autor na przykładzie głównego bohatera porusza ważny problem, jakim jest radzenie sobie ze stratą po śmierci bliskiej osoby i robi to w nietuzinkowy sposób. Śmierć ojca była dla Gabriela najtragiczniejszym wydarzeni w jego życiu, które wywarło niezatarte piętno na jego duszy. Chłopiec pomimo miłości, jaką był otaczany przez matkę i jej najbliższych przez wiele lat żył w poczuciu ogromnej straty, bólu, samotności. Na co dzień towarzyszył mu strach nie tylko przed rzeką, ale także w kontaktach z rówieśnikami. Jednak pewnego dnia, w wyniku splotu nieoczekiwanych zdarzeń, zostaje zmuszony do skonfrontowanie się ze swoją przeszłością, pokonania swoich leków, odnalezienia swojego miejsca na ziemi i wychodzi z tej walki zwycięsko. Morał, jaki możemy wynieść z tej opowieści jest więc taki, aby nie poddawać się swoim lękom, ale otwarcie stawiać im czoła, a wtedy okaże się, że to czego tak panicznie się baliśmy nie jest w cale takie straszne.

Fabuła powieści jest dokładnie przemyślana i dopracowana w najdrobniejszych szczegółach, miejscami trudno uwierzyć, iż jest to debiut literacki autora. Michael Neale ma niewątpliwie talentu do snucia opowieści i na pewno jeszcze nie raz zaskoczy swoich czytelników. Książka napisana jest prostym, zrozumiałym językiem, przez co czyta się ją całkiem szybko, a liczne emocje i uczucia, w które obfituje sprawiają, iż podczas lektury nie sposób ulec wzruszeniu czy refleksji. Przemiana wewnętrzna, jaka na przestrzeni lat nastąpiła w Gabrielu napawa optymizmem i daje nadzieję na lepsze jutro. Co prawda akcja specjalnie nie pędzi, ale na brak nudy też nie można narzekać. Ponadto w książce na szczególną uwagę zasługują liczne refleksje filozoficzne, które autor umiejętnie wplótł w całość historii.

Reasumując „Rzeka” to mądra i wartościowa powieść o stracie, bólu, radzeniu sobie z przeszłością i wewnętrznej przemianie. Jest to książka z rodzaju tych, które niosą nadzieje wszystkim tym, którzy zmagają się z traumatycznymi wydarzeniami z przeszłości i związanymi z nimi lekami. Pozycja ta na pierwszy rzut oka może wydawać się cienka i niepozorna, jednak nie należy się tym zrażać, ponieważ pomimo niewielkiej objętości jest ona przebogata w treść i przesłanie. Podczas lektury po raz kolejny miałam okazję przekonać się, iż w książce liczy się przede wszystkim nie ilość stron, ale jej jakość, która w tym przypadku jest pierwszej klasy. Powieść zmusza do refleksji, zasmuca, ale jednocześnie uzmysławia, iż nie ma takiej burzy, po które nie wyszłoby słońce. Pozycję tą polecam każdemu, ponieważ jest to zdecydowanie jedna z tych książek, które każdy mol książkowy powinien poznać.

„W życiu nie chodzi o to, żeby je przetrwać - trzeba je przeżyć”

[Opinia pochodzi z bloga: http://bierziczytaj.blogspot.com]

Piękna książka. Bohater przezwycięża leki i traumatyczne wspomnienia z dzieciństwa i pozwala nieść się życiu niczym tytułowej rzece - tym samym odnajduje wolność i swoje miejsce w życiu.

Daję ocenę tylko dobrą, chociaż seria LABIRYNTY jest zbiorem bardzo dobrych psychologicznych książek. "Rzeka" porusza bardzo ciekawe zagadnienia - traumy z dzieciństwa, ale dla mnie język powieści był taki trochę jak dla młodego czytelnika. Bohater opisuje swoje życie - tak z perspektywy dziecka (był wtedy świadkiem utonięcia ojca w rzece)i kiedy jest już dorosły ten styl nadal jest trochę dziecinny. Ale to nie znaczy, że książka nie jest warta przeczytania. Takie jest tylko moje odczucie.

Rzeka to opowieść o zmaganiu się ze strachem, własnymi słabościami samotnością i cierpieniem.
Dobrze sie czyta, ale mnie osobiście nie zmusiła do refleksji.

Dobrze sie czyta, ale mnie osobiście nie zmusiła do refleksji.

,,Rzeka to nie miejsce. To sposób życia."
Wzruszająca powieść o życiu, poszukiwaniu drogi i przebaczaniu.

,,Rzeka to nie miejsce. To sposób życia."
Wzruszająca powieść o życiu, poszukiwaniu drogi i przebaczaniu.

Wzruszająca książka. Bardzo dobrze opisującą uczucia bohatera. Duży plus za czas i miejsce akcji. Lubię książki, których akcja dzieje się w USA w ubiegłym wieku. Do mnie też kiedyś przemówiła Rzeka, ale popłynęłam w innym kierunku, niestety...

• Literatura amerykańska
  • 2015