Panna Jola

Okładka książki Panna Jola Gábor Thurzó
Okładka książki Panna Jola
Gábor Thurzó Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Klub Interesującej Książki literatura piękna
Klub Interesującej Książki
Egy ember vége
Państwowy Instytut Wydawniczy
1973-01-01
1973-01-01

Okładka książki Dialog, nr 4 / kwiecień 1969 Joanna Gorczycka, Harold Pinter, Redakcja miesięcznika Dialog, Gábor Thurzó
Dialog, nr 4 /... Joanna Gorczycka, H...

Panna Jola- cóż to za przewrotna historia i jak świetnie- wiarygodnie poprowadzona tytułowa postać.

Książka ma dwie płaszczyzny -Po pierwsze to studium psychologiczne kobiety w średnim wieku, samotnej, poświęcającej sie schorowanemu ojcu. Jola opiekuje się ojcem, oddaje mu swój czas, uwagę, nie ma czasu na życie prywatne, rozpaczą po stracie, a wręcz traci sens swego życia wraz z odejściem taty.
Po drugie to panorama postaw postaci pierwszo i drugoplanowych - zakłamania i obłudy. W tej niewielkiej objętościowo powieści doświadczamy oszustw jawnych, skrywanych, okłamywania siebie, oszukiwania innych, tuszowania kłamstw i ich ujawniania.
Gdy już nam się wydaje, że wszystko wiemy, a książka zmierza ku przewidywalnemu zakończeniu smutnego losu Joli, musimy zmienić swoją ocenę. Ktoś naz znowu oszukał?

Bohaterka powieści Gábora Thurzó jest istotą nieznośną: skoncentrowana na sobie, bezustannie manipuluje ludźmi i faktami. Nieścisłości i niedomówienia zmieniają się stopniowo w kłamstwa, i tak z ojca, emerytowanego listonosza, panna Jola zrobiła już byłego oficera, a inżynier Berkovics lada moment stanie się jej mężem. Iluzje biorą górę nad prawdą, tymczasem kobieta stopniowo traci kontrolę nad tym co prawdziwe, a co urojone.

Ten proces odklejania się od rzeczywistości całkiem nieźle udał się autorowi, między innymi dzięki rwanej, nielinearnej narracji oraz fragmentom ograniczonym do dialogów. Książka w chwili węgierskiej premiery w 1968 roku mogła uchodzić za nowatorską, dzisiaj trąci nieco myszką. Jeśli czytać Pannę Jolę jako rzecz „z epoki”, atrakcyjne mogą wydać się socjalistyczne realia z komórką partyjną, brakami zaopatrzeniowymi oraz problemami mieszkaniowymi na czele.

Co mnie zastanowiło, to zawoalowane uwagi o wywózce Żydów podczas wojny oraz zajmowaniu pozostawionego mienia. Kilkakrotnie pojawiają się zapewnienia, że ktoś nie jest Żydem albo dla odmiany – antysemitą, i raczej nie bez powodu Jola słucha w pewnym momencie płyty z nagraniem pieśni Hava nagila. Ot, niuanse, jakich wiele w tej budapesztańskiej historii.

Panna Jola, cóż za irytująca osoba. Zamotana w pajęczynie własnych kłamstw i kłamstewek, samotna, pogubiona, ale w tym wszystkim nie budząca współczucia. Nawet ci "straszni mieszczanie" próbujący ją wykorzystać i oszukać, w niczym jej nie ustępują. Mimo, że książka ma raczej tragiczny wydźwięk, to momentami śmiałam się z sytuacji w które panna Jola sama się zapędzała. Tylko papcia i koguta żal.

Świetne studium psychicznego i moralnego upadku pewnej kobiety. A wszystko w realiach komunistycznych Węgier. Tytułowa bohaterka nie wie, czego chce od życia, zanurza się coraz głębiej w kłamstwach i nie potrafi zmierzyć się z samą sobą, czyli z prawdą. Interesująca powieść.

Czy tytułowa Jola jest starzejącą się kobietą? ma 43 lata...i nie ma pomysłu na życie,pruderyjna i jednocześnie bezwzględna egoistka.Postać uniwersalna ,wpisująca się w każdą epokę.Doskonale pokazane tło socjalistycznych Węgier,znane mi z autopsji,jest i śmiesznie i gorzko.Gotowy scenariusz na film.

• Literatura węgierska
  • Biblioteczka Ady