Okładka książki Kapitanowie 1941. Pseudonim Grzmot. Tom 1

historia
typ
papier
joly_fh
6,95 (19 ocen i 10 opinii)

Opis książki

Lato 1941. Na sowiecko-niemieckiej granicy “pokoju” gromadzą się milionowe armie szykujące się do zadania morderczego ciosu niedawnemu sojusznikowi. Młodzi oficerowie są gotowi, by spełnić swój obowiązek i poprowadzić żołnierzy do zwycięstwa. Druga odsłona losów młodych oficerów, którzy przeszli swój chrzest bojowy we wrześniu 1939 roku. Młodzi Niemcy zdobywają medale w kampanii francuskiej,...

Druga odsłona losów młodych oficerów, którzy przeszli swój chrzest bojowy we wrześniu 1939 roku. Młodzi Niemcy zdobywają medale w kampanii francuskiej, Edwin Giermanowicz walczy z wrogami Związku Sowieckiego. Kapitan Nieczuja-Ostrowski przedostaje się do okupowanego Krakowa i aktywnie włącza się w nurt konspiracji. Wszyscy czują, że zbliżające się kolejne starcie rozstrzygnie losy ojczyzn i wpłynie także na ich życie osobiste. Bohaterowie książki ponownie zmierzą się z szeregiem wyborów, które niesie najokrutniejsza z wojen.

Solidnie udokumentowane książki Tomasza Stężały w niezwykły sposób pokazują codzienne życie ludzi uwikłanych w wojnę.

źródło opisu: Instytut Wydawniczy ERICA , 2013

Polecamy

Opinie czytelników
ansomia | 2013-08-02
Przeczytana: 31 sierpnia 2013

Wojna to czas bardzo okrutny, pełen bólu, strachu i smutku. Podczas wojny nic nie jest pewne i chociaż my, teraz żyjemy w wolnym kraju to kiedyś, miliony żołnierzy walczyło na śmierć i życie, ku wolności. Czytając książkę Tomasza Stężały wciąż nasuwał mi się pewien cytat Zofii Nałkowskiej: „To ludzie ludziom zgotowali ten los”

Przenosimy się do 1941 roku. Na sowiecko niemieckiej granicy „pokoju”, zbierają się armie by zadać morderczy cios niedawnemu sojusznikowi. Młodzi oficerowie muszą pełnić swoją funkcję i przeprowadzić żołnierzy po zwycięstwo. W książce obserwujemy losy Polaków, Niemców i Rosjan. Podczas wojny dochodzi do wielu przykrych wydarzeń, każdy jednak ma nadzieję, że wreszcie nadejdą lepsze czasy. Każdego dnia muszą stawiać czoła problemom i przerażeniu, oraz niejednokrotnie przykrym niespodzianką, które przynosi wojna.

Tomasz Stężała to nauczyciel biologii i języka angielskiego, charakteryzuje go ogromne zamiłowanie do historii. Jest autorem książek: „Elbing 1945: O...

wrzos | 2013-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2013

„Kapitanowie 1941. Pseudonim Grzmot” autorstwa Tomasza Stężały, to druga część beletryzowanej biografii dziadka autora, Bolesława Nieczui – Ostrowskiego. Inne postaci, pojawiające się w książce, również są prawdziwe.
Tomasz Stężała w nocie od autora zastrzega, że książka jego autorstwa nie jest powieścią. „ A skoro tak – czytamy dalej – to czytelnik, aby poznać zaplątane losy głównych bohaterów powinien wykazać się pewną dozą cierpliwości i zaufać autorowi, który znając całość stara się prowadzić czytelnika w sposób umożliwiający najłatwiejsze poznanie ludzkich i miejskich historii.”
Wychodząc naprzeciw prośbie autora, uzbrajam się w cierpliwość i rozpoczynam lekturę. Na stronie tytułowej: „ Trzy armie. Bóg, Honor, Ojczyzna”. Następna - mapa ogarniętej wojną Europy, kolejna – wymienione osoby wojennego dramatu: Polacy, Niemcy, Rosjanie, jako „przewodnicy” tytułowych „ Trzech armii”. Nota autora, jak wyżej. Przypomnienie losów bohaterów z pierwszej części „ Porucznicy 1939” i właściwa...

rybieudka | 2014-03-06

Kiedy przeczytałem otwierającą cykl „Trzy Armie” powieść Tomasza Stężały zatytułowaną Porucznicy 1939 wyraziłem całkiem spore oczekiwania względem jej kontynuacji. Na premierę Kapitanów 1941 oczekiwałem więc z całkiem sporym entuzjazmem wynikającym może nie tyle z zachwytów nad warsztatem Elblążanina, ale raczej z ogromnego potencjału jaki tkwił w samej koncepcji cyklu: zestawienia wojennych losów oficerów walczących w tytułowych trzech armiach i zakorzenienie opowiadanej historii w biografiach czy to dziadka samego autora, czy to możliwych do zidentyfikowania Elbingerów. Pomysł sam w sobie bardzo ciekawy, poparty został solidnym, rozrywkowo-historycznym wykonaniem co zaowocowało całkiem udaną w mej opinii powieścią. Śledząc medialne doniesienia nt. zbliżającej się premiery stanowiących drugą część cyklu Kapitanów 1941 pewne obawy wzbudziła informacja o podzieleniu tekstu na dwa tomy. Może to być co prawda podyktowane względami marketingowymi (w końcu na dwóch książkach zarobić można w...

Fuzja | 2013-10-27

www.naszerecenzje.wordpress.com

Kapitanowie 1941. Pseudonim Grzmot to powieść, która według słów autora Tomasza Stężały powieścią nie jest. Jest to natomiast beletryzowana biografia jego dziadka Bolesława Nieczui-Ostrowskiego oraz samego miasta Elbląga, podczas kolejnych lat II wojny światowej. Jest to kolejny tom cyklu Trzy Armie i opowiada o losach nie tylko wyżej wspomnianego dziadka autora, ale także żołnierzy trzech najbardziej zaangażowanych w wojnę armii, czyli polskiej, rosyjskiej oraz niemieckiej.

Druga odsłona cyklu rozpoczyna się na początku 1941 roku. Młodzi oficerowie, którzy we wrześniu 1939 roku przeszli chrzest bojowy, teraz muszą stawić czoło rzeczywistości, w której wojna staje się coraz bardziej brutalna, a jej końca nie widać.

W książce występuje tak duża liczba bohaterów, że trudno jest opisać fabułę tej książki w sposób zgrabny, a przy tym nie zdradzając zbyt wiele z treści. Niemniej autorowi zależało na przedstawieniu historii nie tylko konkretnych postaci bio...

LadyBoleyn | 2013-07-10

Tomasz Stężała to autor takich powieści jak „Elbing 1945: Odnalezione wspomnienia”, „Elbing 1945: Pierwyj Gorod” i „Porucznicy 1939”, który z urodzenia jest Elblążaninem, mieszkając w tym mieście po dzień dzisiejszy. Pisarz po skończonej służbie wojskowej, podjął się pracy nauczyciela biologii i języka angielskiego, jednak z zamiłowania uważa siebie za historyka, zainteresowanego szczególnie wojskowością i polityką. W swoich pozycjach literackich pan Stężała ukazuje historię rodzinnego miasta w czasach II wojny światowej, przedstawiając czytelnikom bohaterów, którzy żyli w tym trudnym okresie na tych terenach. Autor został wychowany w duchu patriotycznym - jego dziadek, Bolesław Nieczuja-Ostrowski, był dowódcą wojskowym, odznaczonym za swoje zasługi Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, co też przyczyniło się do rozwoju militarnej pasji Tomasza Stężały. Kiedy prawie dwa lata temu miałam okazję przeczytać „Porucznicy 1939”, niemalże od razu znalazłam się na niebezpiecznym...

Pyza07 | 2013-07-30

Krew, pot i łzy. Idealny opis wydarzeń jakie miały miejsce podczas drugiej wojny światowej. Tym razem zabiorę Was w niedaleką przeszłość. Dokładniej do lata 1941 roku. Toczymy bezlitosną wojnę, a na granicy sowiecko-niemieckiej, gdzie panuje rzekomy pokój zbierają się milionowe armie szykujące się do morderczego ciosu na niedawnego sojusznika. Młodzi mężczyźni są gotowi wyruszyć na pole bitwy i oddać życie za ojczyznę. Nie boją się niczego, nawet śmierci. Codziennie zmagają się ze swoimi słabościami, ale nigdy się nie poddają. Przemierzają setki kilometrów, a mimo to walczą w imię narodu.
Druga wojna światowa to jeden z moich ulubionych tematów. Zastanawiacie się dlaczego? Powód jest prosty. Podziwiam ludzi żyjących w tamtych czasach. Wielu z osób żyjących w tych czasach niestety zapomina o przeszłości, która nie była kolorowa. Każdy człowiek miał podstawową potrzebę- przetrwać. Pobudka rano, wyjście z łóżka, pożegnanie się z rodziną, tak jakby miało się już nie wrócić, bo niestety w 1...

anetapzn | 2013-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2013

Tomasz Stężała jest autorem wielu bardzo dobrych książek o tematyce wojennej. Warto wspomnieć chociażby o takiej pozycji, jak Elbing 1945: Odnalezione wspomnienia. W każdej ze swoich książek akcję umiejscawia w Elblągu, mieście rodzinnym, w którym nadal mieszka i którego historią bardzo się interesuje.
Kapitanowie 1941, to kontynuacja losów i przygód bohaterów znanych z książki Porucznicy 1939. Jeżeli jednak nie znacie "poruczników" lekturę cyklu śmiało możecie rozpocząć od "kapitanów". Autor tak prowadzi opowieść, że w trakcie lektury ma się wrażenie ponownego spotkania ze starymi znajomymi. Autor na samym początku książki prezentuje listę bohaterów oraz przypomina pokrótce ich losy z poprzedniego tomu.
Plusem jest wplecenie do opowieści o głównych bohaterach (tytułowych porucznikach) opowieści o zwykłych, cywilnych bohaterach. Ich losy są ściśle powiązane z losami żołnierzy.
Atutem książki jest szczere do bólu ukazanie wojny i jej wszelkich aspektów. W tej książce brak jest podkol...

Karolina | 2013-08-23

Bolesław Nieczuja-Ostrowski wraz z rodziną przenosi się z Przeworska do Krakowa, gdzie dzięki swojej przenikliwości, kontaktom oraz talentowi kulinarnemu żony jest w stanie rozpocząć produkcję oraz naprawę broni.
Borys Borysewicz Awiłow i jego Dywizja Pancerna muszą poradzić sobie ze znajdującymi się w opłakanym stanie „tetkami”, które mają przecież przybliżyć ich do zwycięstwa nad Niemcami i pomóc im przeżyć piekło, które zbliża się wielkimi krokami. Mężczyzna nawet nie podejrzewa, jak pokręcona czeka go przyszłość.
Siergiej Iwanowicz Bars także nie ma łatwo. Jego doświadczenie wojenne z każdą chwilą wydaje się obracać przeciwko niemu, kiedy oczekiwania względem mężczyzny wzrastają, a misje okazują się czystym szaleństwem. Jak długo pożyje mając po swojej stronie niebywałe szczęście i niezaprzeczalny talent?
Otto Wending, Hilmar Schoepffer, Herbert Engbrecht pną się w górę, upadają by powstać i nadal dążą do celu, który chwilami tracą z oczu, gdy ogarnia ich zwątpienie. W czasie wojny...

Kasia | 2014-04-13
Przeczytana: 01 sierpnia 2013