Kapitanowie 1941. Pseudonim Grzmot. Tom 1

Wydawnictwo: Erica
II wojna światowa,
historia
joly_fh

Lato 1941. Na sowiecko-niemieckiej granicy “pokoju” gromadzą się milionowe armie szykujące się do zadania morderczego ciosu niedawnemu sojusznikowi. Młodzi oficerowie są gotowi, by spełnić swój obowiązek i poprowadzić żołnierzy do zwycięstwa. Druga odsłona losów młodych oficerów, którzy przeszli swój chrzest bojowy we wrześniu 1939 roku. Młodzi Niemcy zdobywają medale w kampanii...

Druga odsłona losów młodych oficerów, którzy przeszli swój chrzest bojowy we wrześniu 1939 roku. Młodzi Niemcy zdobywają medale w kampanii francuskiej, Edwin Giermanowicz walczy z wrogami Związku Sowieckiego. Kapitan Nieczuja-Ostrowski przedostaje się do okupowanego Krakowa i aktywnie włącza się w nurt konspiracji. Wszyscy czują, że zbliżające się kolejne starcie rozstrzygnie losy ojczyzn i wpłynie także na ich życie osobiste. Bohaterowie książki ponownie zmierzą się z szeregiem wyborów, które niesie najokrutniejsza z wojen.

Solidnie udokumentowane książki Tomasza Stężały w niezwykły sposób pokazują codzienne życie ludzi uwikłanych w wojnę.

źródło opisu: Instytut Wydawniczy ERICA , 2013

źródło okładki: http://www.strefaksiazki.net/sites/books/174

allison | 2015-05-11
Przeczytana: 11 maja 2015

Nie czytałam poprzedniej części cyklu, ale nie przeszkodziło mi to w lekturze, gdyż na początku książki znajduje się odautorskie streszczenie pierwszej księgi.

Przyznam, że sięgając po "Kapitanów" trochę obawiałam się, czy aby nie trafię na gniota w stylu "Parabellum" pana Mroza. Tomasz Stężała zaskoczył mnie jednak w pozytywny sposób.
Przede wszystkim bardzo dobrze udokumentowane jest tu tło historyczne, nie ma miejsca na łopatologię i tłumaczenie wydarzeń na poziomie dziecka. Całość trzyma poziom - i fabularny, i stylistyczny.

Podobało mi się ukazywanie wydarzeń z perspektywy bohaterów trzech armii (taki tytuł nosi cykl). Z uwagą i zainteresowaniem śledzi się losy Polaków, Niemców i Rosjan, zarówno ich osobiste perypetie, jak i wojskowe życie.
Dużo miejsca autor poświęcił walkom w pierwszych dniach ataku hitlerowskiej armii na Związek Radziecki. Sporo jest tu batalistycznych opisów, ale - mimo iż nie jestem ich fanką - czytałam je jednym tchem. Na polu walki wciąż coś się...

Miras | 2017-02-28
Przeczytana: 26 lutego 2017

Po prostu warto przeczytać. Bardzo realistyczne opisy /walk, obozów jenieckich oraz przeplatających się losów ludzi różnych narodowości, którzy musieli żyć w tak tragicznych czasach/ - bez zbytniego "wygładzania". Polecam.

RTS1910 | 2018-12-20

Druga część losów bohaterów z "Poruczników" . Przenosimy do roku 1941 , za chwile rozpocznie się operacja "Barbarossa". Powieść równie dobra jak jej poprzednia część.Niesamowite opisy walk.Nie podobało mi się jedynie to,że autor wymyślił sobie uderzenie Wehrmachtu na kilka godzin przed natarciem Armii Czerwonej.W rzeczywistości było tak,że wyprzedzało ono przygotowywane uderzenie sowieckie o co najmniej kilka tygodni.Taka nieścisłość historyczna,która mnie ukłuła.Stąd mniej gwiazdek ode mnie.

ansomia | 2013-08-02
Przeczytana: 31 sierpnia 2013

Wojna to czas bardzo okrutny, pełen bólu, strachu i smutku. Podczas wojny nic nie jest pewne i chociaż my, teraz żyjemy w wolnym kraju to kiedyś, miliony żołnierzy walczyło na śmierć i życie, ku wolności. Czytając książkę Tomasza Stężały wciąż nasuwał mi się pewien cytat Zofii Nałkowskiej: „To ludzie ludziom zgotowali ten los”

Przenosimy się do 1941 roku. Na sowiecko niemieckiej granicy „pokoju”, zbierają się armie by zadać morderczy cios niedawnemu sojusznikowi. Młodzi oficerowie muszą pełnić swoją funkcję i przeprowadzić żołnierzy po zwycięstwo. W książce obserwujemy losy Polaków, Niemców i Rosjan. Podczas wojny dochodzi do wielu przykrych wydarzeń, każdy jednak ma nadzieję, że wreszcie nadejdą lepsze czasy. Każdego dnia muszą stawiać czoła problemom i przerażeniu, oraz niejednokrotnie przykrym niespodzianką, które przynosi wojna.

Tomasz Stężała to nauczyciel biologii i języka angielskiego, charakteryzuje go ogromne zamiłowanie do historii. Jest autorem książek: „Elbing...

wrzos | 2013-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2013

„Kapitanowie 1941. Pseudonim Grzmot” autorstwa Tomasza Stężały, to druga część beletryzowanej biografii dziadka autora, Bolesława Nieczui – Ostrowskiego. Inne postaci, pojawiające się w książce, również są prawdziwe.
Tomasz Stężała w nocie od autora zastrzega, że książka jego autorstwa nie jest powieścią. „ A skoro tak – czytamy dalej – to czytelnik, aby poznać zaplątane losy głównych bohaterów powinien wykazać się pewną dozą cierpliwości i zaufać autorowi, który znając całość stara się prowadzić czytelnika w sposób umożliwiający najłatwiejsze poznanie ludzkich i miejskich historii.”
Wychodząc naprzeciw prośbie autora, uzbrajam się w cierpliwość i rozpoczynam lekturę. Na stronie tytułowej: „ Trzy armie. Bóg, Honor, Ojczyzna”. Następna - mapa ogarniętej wojną Europy, kolejna – wymienione osoby wojennego dramatu: Polacy, Niemcy, Rosjanie, jako „przewodnicy” tytułowych „ Trzech armii”. Nota autora, jak wyżej. Przypomnienie losów bohaterów z pierwszej części „ Porucznicy 1939” i...

LadyBoleyn | 2013-07-10

Tomasz Stężała to autor takich powieści jak „Elbing 1945: Odnalezione wspomnienia”, „Elbing 1945: Pierwyj Gorod” i „Porucznicy 1939”, który z urodzenia jest Elblążaninem, mieszkając w tym mieście po dzień dzisiejszy. Pisarz po skończonej służbie wojskowej, podjął się pracy nauczyciela biologii i języka angielskiego, jednak z zamiłowania uważa siebie za historyka, zainteresowanego szczególnie wojskowością i polityką. W swoich pozycjach literackich pan Stężała ukazuje historię rodzinnego miasta w czasach II wojny światowej, przedstawiając czytelnikom bohaterów, którzy żyli w tym trudnym okresie na tych terenach. Autor został wychowany w duchu patriotycznym - jego dziadek, Bolesław Nieczuja-Ostrowski, był dowódcą wojskowym, odznaczonym za swoje zasługi Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, co też przyczyniło się do rozwoju militarnej pasji Tomasza Stężały. Kiedy prawie dwa lata temu miałam okazję przeczytać „Porucznicy 1939”, niemalże od razu znalazłam się na...

rybieudka | 2014-03-06

Kiedy przeczytałem otwierającą cykl „Trzy Armie” powieść Tomasza Stężały zatytułowaną Porucznicy 1939 wyraziłem całkiem spore oczekiwania względem jej kontynuacji. Na premierę Kapitanów 1941 oczekiwałem więc z całkiem sporym entuzjazmem wynikającym może nie tyle z zachwytów nad warsztatem Elblążanina, ale raczej z ogromnego potencjału jaki tkwił w samej koncepcji cyklu: zestawienia wojennych losów oficerów walczących w tytułowych trzech armiach i zakorzenienie opowiadanej historii w biografiach czy to dziadka samego autora, czy to możliwych do zidentyfikowania Elbingerów. Pomysł sam w sobie bardzo ciekawy, poparty został solidnym, rozrywkowo-historycznym wykonaniem co zaowocowało całkiem udaną w mej opinii powieścią. Śledząc medialne doniesienia nt. zbliżającej się premiery stanowiących drugą część cyklu Kapitanów 1941 pewne obawy wzbudziła informacja o podzieleniu tekstu na dwa tomy. Może to być co prawda podyktowane względami marketingowymi (w końcu na dwóch książkach zarobić...

Albercik | 2019-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2019

Czy to się autorowi podoba, czy nie... książka jest powieścią. Nie powiem nawet dobrą, więc dziwię się mu, że tak bardzo chce się od tego gatunku odseparować. A że w książce mamy sporo faktów historycznych... no cóż, życie pisze najlepsze scenariusze.

anetapzn | 2013-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2013

Tomasz Stężała jest autorem wielu bardzo dobrych książek o tematyce wojennej. Warto wspomnieć chociażby o takiej pozycji, jak Elbing 1945: Odnalezione wspomnienia. W każdej ze swoich książek akcję umiejscawia w Elblągu, mieście rodzinnym, w którym nadal mieszka i którego historią bardzo się interesuje.
Kapitanowie 1941, to kontynuacja losów i przygód bohaterów znanych z książki Porucznicy 1939. Jeżeli jednak nie znacie "poruczników" lekturę cyklu śmiało możecie rozpocząć od "kapitanów". Autor tak prowadzi opowieść, że w trakcie lektury ma się wrażenie ponownego spotkania ze starymi znajomymi. Autor na samym początku książki prezentuje listę bohaterów oraz przypomina pokrótce ich losy z poprzedniego tomu.
Plusem jest wplecenie do opowieści o głównych bohaterach (tytułowych porucznikach) opowieści o zwykłych, cywilnych bohaterach. Ich losy są ściśle powiązane z losami żołnierzy.
Atutem książki jest szczere do bólu ukazanie wojny i jej wszelkich aspektów. W tej książce brak jest...

Fuzja | 2013-10-27

www.naszerecenzje.wordpress.com

Kapitanowie 1941. Pseudonim Grzmot to powieść, która według słów autora Tomasza Stężały powieścią nie jest. Jest to natomiast beletryzowana biografia jego dziadka Bolesława Nieczui-Ostrowskiego oraz samego miasta Elbląga, podczas kolejnych lat II wojny światowej. Jest to kolejny tom cyklu Trzy Armie i opowiada o losach nie tylko wyżej wspomnianego dziadka autora, ale także żołnierzy trzech najbardziej zaangażowanych w wojnę armii, czyli polskiej, rosyjskiej oraz niemieckiej.

Druga odsłona cyklu rozpoczyna się na początku 1941 roku. Młodzi oficerowie, którzy we wrześniu 1939 roku przeszli chrzest bojowy, teraz muszą stawić czoło rzeczywistości, w której wojna staje się coraz bardziej brutalna, a jej końca nie widać.

W książce występuje tak duża liczba bohaterów, że trudno jest opisać fabułę tej książki w sposób zgrabny, a przy tym nie zdradzając zbyt wiele z treści. Niemniej autorowi zależało na przedstawieniu historii nie tylko konkretnych postaci...