Na bezludnym szlaku

Albatros
2014-03-07
2014-03-07
Elżbieta Piotrowska

Okładka książki MatchUp Lara Adrian, Steve Berry, C.J. Box, Sandra Brown, Lee Child, Nelson DeMille, Diana Gabaldon, Andrew Gross, Charlaine Harris, Lisa Jackson, Peter James, J.A. Jance, Michael Koryta, Eric van Lustbader, Gayle Lynds, Val McDermid, David Morrell, Kathy Reichs, Christopher Rice, John Sandford, Lisa Scottoline, Karin Slaughter
MatchUp Lara Adrian, Steve ...
Okładka książki Inherit the Dead Mark Billingham, Lawrence Block, C.J. Box, Ken Bruen, Alafair Burke, Stephen L. Carter, Lee Child, Marcia Clark, Max Allan Collins, John Connolly, James Grady, Heather Graham, Bryan Gruley, Charlaine Harris, Mary Higgins Clark, Val McDermid, S. J. Rozan, Dana Stabenow, Lisa Unger, Sarah Weinman
Inherit the Dead Mark Billingham, La...
Okładka książki Książki wybrane 9 smoków bezpieczna przystań w matni słodkie nieszczęście C.J. Box, Michael Connelly, Kevin Alan Milne, Nicholas Sparks
Książki wybran... C.J. Box, Michael C...

Świetna książka. Dla tych którzy kochają kryminały Harlana Cobena zdecydowanie mogę polecić. Prosty język, interesująca fabuła, wciągająca. Zagadki i nierozwikłane morderstwa nadające nutkę tajemniczości sprawiają, że chce się czytać i czytać.

Klasyczna sensacja idealnie pasująca na wakacyjne czytadło albo na podróż pociągiem. Sprawnie napisana, wciągająca do ostatniej strony.

Uwielbiam takie historie.Historie,które się toczą w dalekich i dzikich miejscach.
Park Yellowstone.Któż, o nim nie słyszał ? Piękne dziewicze tereny.Pełne bizonów, łosi, wilków.No i mnóstwo turystów.
Mieszanka ludzi, którzy chcą odpocząć o zgiełku miast.
A wśród nich jest też zabójca lub zabójczyni.Ja już wiem,ale zachęcam do przeczytania.
Czyta się świetnie.Dużo się dzieje,autor pięknie opisuje park narodowy.
Są dzikie zwierzęta:wilk,grizli.
Ja byłem oczarowany książka.
Czytałem e-book.

Mieszanka ludzi, którzy chcą odpocząć o zgiełku miast.
Czyta się świetnie.Dużo się...

Dobrze napisany thriller. Duży plus za nietypowe miejsce akcji - park Yellowstone stanowi tło do wciągających wydarzeń. Główny bohater policjant Cody Hoyt zaskakuje nietypowym prowadzeniem śledztwa. Zachowuje się jak pies gończy, nie zważając na konsekwencje dąży do celu.

Dobrze napisany thriller. Duży plus za nietypowe miejsce akcji - park Yellowstone (zresztą nie jest to pierwsza książka tego autora, której akcja toczy się w ciekawym zakątku USA) stanowi tło do wciągających wydarzeń. Fanom Cobena spodoba się na pewno.

Gdyby Cobena i Boxa różniło co najmniej jedno pokolenie, to bym napisał że pojawił się godny następca :D. A tak to mogę napisać tylko tyle, że Box czerpie pełnymi garściami od bardziej znanego kolegi po fachu i kreśli historie równie nieprawdopodobne i ogłuszająco naciągane.

Cóż znajdą się z pewnością fani tego typu literatury, bo przecież Coben uważany jest za istnego mistrza.

Opinię podsumuję słowami:
Jeśli uwielbiasz Cobena bierz się za CJ Boxa.
Jeśli Coben to dla ciebie za mało, to trzymaj się z daleka.

Jak głosi okładka książki, z którą spędziłam ostatnich kilka dni, droga kariery pisarskiej jej autora przebiegała bardzo podobnie do kariery Harlana Cobena, czyli zaczynał przeciętnymi powieściami, by ostatecznie stworzyć hit. O tym rzekomym hicie niestety tym razem się nie wypowiem, bo mój wybór padł na najnowszą powieść C.J. Boxa pt. Na bezludnym szlaku. Jak się ostatecznie przekonałam, cechy wspólne C.J Boxa i Cobena nie kończą się na podobieństwie kariery – jest jeszcze coś, co ich łączy. Najpierw jednak kilka słów o fabule.

Głównym bohaterem jest Cody Hoyt – policjant, alkoholik i dupek w jednym. Tak, dobrze czytacie – dupek, tak przynajmniej mówią o nim ludzie z jego najbliższego otoczenia, zaczynając od byłej żony, a kończąc na najlepszym przyjacielu. Cody nie popisał się jako mąż, więc żona zostawiła go, zabierając ze sobą ich syna i szybko znajdując pocieszenie w ramionach innego mężczyzny. Polem, na którym Hoyt był całkiem dobry, był jego zawód, ale też do czasu. W końcu jak długo można pracować z syndromem dnia wczorajszego, którego siła notorycznie przekłada się na ilość promili we krwi? Jest jednak na tym parszywym świecie ktoś, kto sprawia, że policjantowi chce się walczyć o kolejne dni w trzeźwości – nastoletni syn, Justin. Dla niego zapisał się do AA, dla niego dzielnie walczył z nałogiem, dopóki ten nie okazał się znów silniejszy…

Pewnego dnia w spalonym domu zostają odnalezione szczątki. Początkowo wszystko wskazuje, że był to nieszczęśliwy wypadek, ale kiedy Hoyt odkrywa, że ofiarą jest jego sponsor (inny członek AA, który sprawował niejako opiekę nad głównym bohaterem),staje się dla niego jasne, że było to dobrze przemyślane morderstwo. Okazuję się też, że może mieć z nim związek – jak wskazują poszlaki – organizator konnych trekkingów w Parku Narodowym Yellowstone. Co gorsza, na jednym z takich trekkingów znajduje się Justin. Świadomość Cody’ego, że najpewniej jego syn przebywa w towarzystwie mordercy, dodaje mu argumentów na rzecz powrotu do nałogu, ale ostatecznie kwestia życia dziecka bierze górę i rozpoczyna się dramatyczny wyścig z czasem.

Dramatyczny i krwawy, bo trup w książce Boxa ściele się gęsto, mimo że scen rodem z typowej sensacji nie jest tu aż tak wiele. Bohaterowie posiadają broń, niby też potrafią się nią posługiwać, ale częściej służy im jako straszak niż narzędzie zbrodni, dlatego Na bezludnym szlaku jest dla mnie bardziej thrillerem z akcentem sensacyjnym niż czystej rasy sensacją. To jednak nie zmienia faktu, że w fabule nie brakuje dobrze skrojonego tempa akcji oraz licznych jej zwrotów. Bardzo trafionym pomysłem jest według mnie umiejscowienie akcji w Parku Narodowym Yellowstone – dzika przyroda, niepewne szlaki, każdy dzień podróży w innym miejscu no i poczucie grozy, które wyziera zza każdego krzaka, trzaskającej gałęzi czy podejrzanych szelestów. Jednak mimo wszystko to ludzi trzeba się tu bać najbardziej…

Bohaterowie nie są zanadto wyraziści czy jakoś szalenie intrygujący, ale na pewno w jakimś stopniu są charakterystyczni: Cody ze swoim nałogiem oraz specyficznym poczuciem humoru wzbudza sympatię czytelnika; dwie nastoletnie uczestniczki trekkingu, jedna – stonowana, grzeczna, typ mola książkowego, druga – imprezowiczka, której tylko chłopcy w głowie – wyjątkowo irytująca postać… Słabiutko wypada czarny charakter – jest go w powieści mało i właściwie nie dowiadujemy się o nim niczego poza tym, że jest przebiegły. To jedna z najsłabszych kreacji czarnego charakteru, jaką w życiu miałam okazję poznać.

Na minus wypada również wątpliwy realizm niektórych zdarzeń, choć akurat na to starałam się przymknąć oko i cieszyć się zgrabnie poprowadzoną akcją. Powieść naprawdę czyta się dobrze i z zainteresowaniem.

I tu dochodzimy do kwestii tego, co łączy Boxa z Cobenem. Otóż, obydwaj panowie piszą powieści z nurtu thrillera i sensacji o wyjątkowo rozrywkowym charakterze. Nie wymagają szczególnego skupienia się na lekturze czy wnikliwego analizowania fabuły. Nie mają też niczego innowacyjnego, co sprawiłoby, że ich powieść na długo zapadnie w pamięć. Powieść C.J. Boxa to kolejne całkiem dobre czytadło na chwilę lub dwie – zupełnie jak w przypadku chyba większości książek Cobena.

Zatem nie pozostaje mi nic innego jak polecić Na bezludnym szlaku fanom sensacji spod znaku soft, niewymagających i rozrywkowych thrillerów oraz Harlana Cobena naturalnie.

Ocena: 4.5/6

Na blogu: http://www.ksiazkowka.pl/2014/04/na-bezludnym-szlaku-cj-box.html

• Kryminał
  • Moi mali książęta :)
  • Szybka lista:)
  • :-),:-),:-)
  • Ulubione thrillery

Dodaj cytat z książki Na bezludnym szlaku