Za późno. Opowieść o miłości, niegodziwości i zabijaniu

Wydawnictwo: Poligraf
zło, opamiętanie, aborcja, źal, dusza,
Bożena

Po trzydziestu kilku latach musiał zapłacić za grzechy młodości. Wyrządził zło, postąpił niegodziwie i choć z czasem przyszło opamiętanie, było już za późno. Bo w życiu zawsze jest za późno. Zdeprawowany samotnik o czułym sercu; bohater książki utożsamiający się z jej autorem (albo na odwrót); genialny sześciolatek; piękna Joanna od aniołów; fotograficzka, która potrafi uchwycić obiektywem...

Zdeprawowany samotnik o czułym sercu; bohater książki utożsamiający się z jej autorem (albo na odwrót); genialny sześciolatek; piękna Joanna od aniołów; fotograficzka, która potrafi uchwycić obiektywem duszę człowieka i drzewa; światowej sławy reporter; Bezimienny; gadający kot – to postacie zaludniające niesamowity świat wykreowany przez Hrehorowicza. Na poły realny, na poły magiczny, ale – jak utrzymuje autor – prawdziwy.
„Za późno” to fantastyczna, trzymająca w napięciu opowieść w stylu realizmu magicznego. To wciągająca wiwisekcja duszy człowieka dręczonego wyrzutami sumienia, a także ważny głos w dyskusji o aborcji.

źródło opisu: Wydawnictwo Poligraf, 2013

źródło okładki: http://wydawnictwopoligraf.pl

poznanianka | 2014-01-12
Przeczytana: 11 stycznia 2014

Dylemat moralny w stylu starożytnych tragedii, bardzo sprawnie stworzony, dyskretnie tkany z losów kolejnych bohaterów, między którymi istnieją więzi, o których czasem nie mają zielonego pojęcia. Świat materialny miesza się ze światem duchów. Czy jedynym wyjściem jest stosowanie zasady: śmierć za śmierć? Zapłata za błędy młodości, szał uniesień, nieuchronność losu, przebaczenie, odpowiedzialność za własne czyny. Sprawa dotyczy trzech kobiet, dwóch mężczyzn i dwójki (a może trójki?) dzieci. A aborcja tylko jedna... Wydaje się, że każdy opis spłaszczy i fabułę, i przesłanie.
Poza tym poczucie humoru pierwszorzędne, gadający kot bezkonkurencyjny, staropolszczyzna wpleciona w wypowiedzi bohaterów kongenialna.

Grarzyk | 2013-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2013

długo czekałam na kolejną powieść Hrehorowicza, no i wreszcie jest!
jeszcze lepsza od "Wyznań". "Wyznania zabójcy Ojca Świętego" są świetne, ale tchnie z nich koniunkturalizm, natomiast "Za późno" co coś zupełnie innego. Niby antyaborcyjna, ale przede wszystkim bardzo, bardzo osobista, przepełniona emocjami opowieść. Naprawdę super, polecam wszystkim.

Horacjo | 2013-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2013

książka godna polecenia dla każdego czytelnika

| 2014-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Tak moralizatorska, że aż wstrętna. Czysta grafomania.

1. Bohaterowie. Sześcioletnie dziecko, które wyraża się, jakby było dwadzieścia lat starsze, narrator, jego dzieci, nawet Joanna - wszyscy używają prawie identycznych sformułowań, żadnego bogactwa językowego, różnorodności stylistyki wypowiedzi.
2. Narracja. Prowadzona chaotycznie, skrótowo.
3. Autor obraża innych ludzi. Wyraża się o nich co najmniej niepochlebnie. Niektóre osoby mogą poczuć się urażone - "IQ powyżej 100 (co automatycznie wyklucza wszystkich celebrytów, autorów reklam telewizyjnych i członków PiS-u, a także znakomitą większość prawników i parlamntarzystów)" - strona 55. Motyw genralizacji powraca w dalszej części książki (wtedy wymienia nawet nazwiska!)
4. Autor na początku przyjął jedną tezę, której próbuj bronić. Z marnym skutkiem, biorąc pod uwagę fakt, iż odwołuje się do rzeczy, które większość ludzi uznaje za:
a) heretyckie tudzież sekciarskie,
b) nieprawdopodobne,
c) idiotyczne,
d) niepoprawne...

terenika | 2013-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2013

kolejna świetna powieść Hrehorowicza; temat jakże na czasie - aborcja; ja też sądzę, że aborcja to unicestwienie życia;

Futrzak_bez_futra | 2015-04-07
ratusz | 2014-02-12