Chodźcie z nami! Psychologia i opór

Tłumaczenie: Sergiusz Kowalski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria Idee". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
Joining the Resistance
Psychologia społeczna
joly_fh

Carol Gilligan, wybitna amerykańska psycholożka, to „kobieta, która słucha”. W stłumionych głosach kobiet i dziewcząt szuka źródeł oporu i kontestacji. Znajduje w nich przekonanie, że to, czego wymaga miłość i udział w demokratycznym społeczeństwie, jest jednym i tym samym. Zarówno głos, jak i potrzeba związków są wpisane w naszą ludzką naturę, podobnie jak zdolność sprzeciwienia się fałszywym autorytetom.

Autorka Chodźcie z nami! wzywa do zaangażowania w imię stworzonej przez siebie etyki troski. Pokazuje zarazem, że etyka troski z prawdziwego zdarzenia nie jest możliwa bez przemian społecznych.

Carol Gilligan jest jedną z najwybitniejszych psycholożek naszych czasów. Chodźcie z nami! to bardzo ważny etap na obranej przez nią drodze łączenia dziedzin psychologii i kultury. Ta książka to dzieło sztuki; jest pięknie napisana i, niczym najlepsza powieść, pełna niespodzianek.
Richard Sennett

Przyjemnie jest wertować tę książkę Gilligan, bo można w niej natknąć się wraz z autorką na ten lub inny element patriarchatu – u Freuda, Lizystraty, Hawthorne’a, Marvella, Orestei. Pouczające jest obserwowanie, jak rozbija ona utarty schemat opieki nad dzieckiem, który nigdy nie był ani nie jest prostą triadą matka–ojciec–dziecko.
„The Review of Arts, Literature, Philosophy, and the Humanities”

źródło opisu: Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2013

źródło okładki: http://www.krytykapolityczna.pl/wydawnictwo/chodzc...»

LoboBathory | 2016-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2016

Upominając się o demokratyczne wartości i normy – prawo do głosu

W celnej interpretacji „Małej syrenki” zauważa się, że morska wiedźma Urszula nie tylko nie oszukała głównej bohaterki, ale też chciała jej przekazać cenną lekcję – w świecie ludzkim można mieć albo głos, albo cipkę. W tym sensie, być kobietą znaczy milczeć. Milczeć o sobie, czyli o kobiecości. I potakiwać, co można robić bezgłośnie – potakiwać męskim wyobrażeniom o nich samych i o kobiecości.

Gilligan napisała pracę o utraconym kobiecym głosie. Nie jest to nic nowego, już od pewnego czasu wiemy, że posługujemy się z gruntu wrogim kobietom porządkiem symbolicznym i językiem, który do mówienia o kobiecości nie jest przystosowany nawet na poziomie słownictwa. Wystarczy wspomnieć, ile lat zajęło mi oswojenie słowa „cipka” i polubienie go, bez względu na to, że same cipki lubiłam już dużo wcześniej, zwykle bez słów, bo nie mogłam znaleźć właściwej nazwy dla podmiotu mojej adoracji.

Gilligan jednak pisze przede...