Straszny oddech wąwozów

Wydawnictwo: Bellona
II wojna światowa, zesłanie
historyczna
joly_fh

Książka przedstawia losy Polaka, syna zesłańców z 1940 roku do Kazachstanu. Nasz bohater, Jan Wierzejski, czuje się Polakiem. Kiełkują w nim wspomnienia o dalekiej Polsce, przekazane przez rodziców, zakotwiczone gdzieś w podświadomości. Urodzony już w ZSRR, obywatel sowiecki, żołnierz Armii Czerwonej, walczy w Afganistanie z partyzantami zwanymi przez Rosjan duszmanami. Rzucony w krainę...

Rzucony w krainę dzikich, niebotycznych gór Afganistanu i przepastnych wąwozów, walczy o przetrwanie. Zabija, aby samemu przeżyć. Ciągłe zasadzki, własne ataki i odpieranie ataków duszmanów przetrawiają umysły i każą stawiać pytania o sens tej wojny.

źródło opisu: Bellona, 2013

źródło okładki: www.bellona.pl

asenata | 2013-12-16
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 16 grudnia 2013

Wydawałoby się, że to będzie ciekawa, wojenna literatura. Owszem, wojenna, ale czy ciekawa... Książka podzielona jest na rozdziały, a w każdym z nich opisana jest akcja z pola bitwy. Niestety, niektóre rozdziały powinny być rozwinięte, a nie są (dwa zdania po głównej akcji i koniec rozdziału), a niektóre zupełnie nic nie wnoszą do treści. Dla mnie nuda, choć lubię książki wojenne. Przeczytałam do końca, bo nie lubię zostawić książki w połowie.

bezsenna | 2016-01-19
Na półkach: Przeczytane, 2016