Jak wywołano powstanie warszawskie. Tragiczne decyzje

Wydawnictwo: Bellona
historia
joly_fh

Dlaczego podjęto tak tragiczną w skutkach decyzję, kiedy sytuacja na froncie warszawskim stawała się coraz bardziej skomplikowana? Dlaczego po podjęciu decyzji nie poczyniono niezbędnych starań, by wzmocnić Okręg Warszawski i lepiej przygotować go do walki? Dlaczego władze emigracyjne do ostatniej chwili nie podjęły jednoznacznej decyzji, starając się w wyniku różnych wybiegów pozostawić ją...

Dlaczego władze emigracyjne do ostatniej chwili nie podjęły jednoznacznej decyzji, starając się w wyniku różnych wybiegów pozostawić ją krajowi, gdzie nie znano realiów polityki międzynarodowej?

Dlaczego nie poinformowano kraju, że nie będzie obiecanej pomocy ze strony aliantów zachodnich, o czym doskonale wiedziano w Londynie?

Z tak postawionych dramatycznych pytań wynika potrzeba odtworzenia przebiegu narad, konferencji i innych wydarzeń, które zaszły w czerwcu i lipcu 1944 r., to jest w okresie bezpośrednio poprzedzającym powstanie. Rekonstrukcja przebiegu owych wydarzeń oraz okoliczności im towarzyszących, zarówno w sferze działalności politycznej, jak i wojskowe,j pozwala na lepsze zrozumienie niejasnych niekiedy kwestii związanych z genezą powstania.

źródło opisu: Bellona, 2013

źródło okładki: www.ksiegarnia.bellona.pl

Fantasy-Bestiarium | 2015-02-23

"Jak wywołano powstanie warszawskie. Tragiczne decyzje" to książka stawiająca wiele trudnych pytań odnośnie przebiegu powstania. Niniejsza książka omawia dlaczego podjęto tak tragiczną w skutkach decyzję oraz dlaczego nie poinformowano kraju, że pomoc ze strony aliantów zachodnich nie nadejdzie, o czym doskonale wiedziano w Londynie? Na te i wiele innych nurtujących pytań postara się odpowiedzieć ta publikacja.

Autor stawa dramatyczne pytania i równie dramatyczne tezy odnośnie przygotowania i przebiegu powstania. Odtwarza przebiegu narad, konferencji oraz wielu innych wydarzeń, które miały miejsce w czerwcu i lipcu 1944 roku. Wyjaśnia dlaczego po podjęciu decyzji nie poczyniono niezbędnych przygotowań, by wzmocnić Okręg Warszawski i lepiej przygotować się do walki z okupantem. Zamojski tworzy swoistą rekonstrukcję przebiegu tamtych dramatycznych wydarzeń. Przedstawia okoliczności im towarzyszące, w sferze politycznej, jak i wojskowe. Wyjaśnia, przynajmniej w pewnym stopniu...

Łukasz Pianko | 2016-08-29

Doczytałem się do połowy książki. Niestety sposób pisania jak i sposób przekazania informacji jest niewystarczający, niezrozumiały. Autor książki przedstawia suche fakty bez ich uzasadnienia, tak jakby autorowi było obojętne o czym pisze i jaki ma pogląd na ten temat oraz spostrzeżenia z tym związane.

marw | 2014-09-26
Przeczytana: 26 września 2014

Bogusław Linda w swego czasu powiedział, że Powstanie wybuchło ponieważ ludzie byli wk.... Książka opisuje, że wcale nie dlatego.

Adam | 2014-07-13
Przeczytana: 2014 rok

Książka w sposób chronologiczny i rzeczowy przedstawia sposób w jaki Polscy politycy i wojskowi w kraju i w Londynie dochodzili do decyzji o wywołaniu tragicznego powstania. Autor w doborze źródeł kieruje się wyłącznie ich rzetelnością a nie kluczem ideologicznym. Pozycja choć niezbyt obszerna dość dobrze wyczerpuje temat. Polecam zainteresowanym tematyką mechanizmów podejmowania trudnych decyzji przede wszystkim jako studium przypadku nie do naśladowania.

Frederik | 2015-01-06
Przeczytana: 2014 rok

Tendencyjnie przedstawiona historia. Pomija kontrargumenty, ale wydarzenia przedstawione bardzo dokładnie.

Lucia | 2017-01-27
Grazia | 2016-08-10