Szczęśliwe dzieciństwo. Dojrzałe rodzicielstwo. Drogi proste i bezdroża

Seria: Psychologia na Co Dzień
Wydawnictwo: Czarna Owca
9788360207802
dziecko, dzieci, wychowanie

Książka ta jest rezultatem i dopełnieniem dziesięcioletniej współpracy autorki z miesięcznikiem Dziecko. Dwadzieścia jeden rozdziałów obejmuje większość sytuacji i problemów, z którymi borykają się rodzice małych dzieci. Główna przedstawiona tu idea wiąże się z ukutym przez angielskiego psychoanalityka Winnicota terminem "wystarczająco dobrej mamy". Tak naprawdę rodzice mają być wystarczająco dobrzy, a nie idealni. Autorka przestrzega przed fatalnym wpływem społecznych i wewnętrznych, rodzicielskich nakazów dążenia do perfekcji, podobnie - przed poradnikami, dającymi szczegółowe "instrukcję obsługi"dzieci. Druga myśl przewodnia książki przypomina nam, że mimo wszystkich pozorów, nawet małe dziecko nie jest własnością swych rodziców, tylko odrębną, zasługującą na pełny szacunek, ludzką istotą. Czasem najprostszym sposobem na wystarczająco dobre rodzicielstwo jest odkrycie radości z bycia rodzicami i spokojne podejście do wszystkich niespodzianek, które nieuchronnie wiążą się z wychowaniem i kształtowaniem się indywidualności w pełni ludzkiego stworzenia, nazywanego w skrócie "dzieckiem".

rowena77 | 2011-11-01

Bardzo przydatna książka, mnóstwo porad dotyczących wychowywania maluchów. Forma książki jest inna niż zazwyczaj posiadają takie poradniki. Jest to zbiór listów rodziców i odpowiedzi specjalisty.Co jeszcze dodać, aby zachęcić do tej pozycji?
Cytuję mojego syna "mamo przeczytaj sobie książkę, co zrobić, żeby dzieci cię słuchały".

Maglas | 2012-07-22
Przeczytana: 2011 rok