O prawicy i lewicy

Wydawnictwo: Glaukopis
Politologia, prawica, lewica
--- szechter

Marek Chodakiewicz w tradycyjny dla siebie – naukowy, ale przystępny i precyzyjny – sposób opisuje teorię, historię i praktykę lewicy oraz (znacznie szerzej) prawicy – od Rewolucji Francuskiej, przez kontrrewolucję, klasyków myśli politycznej i rzeczywistość PRL i ruchu antykomunistycznego po dzień dzisiejszy, przedstawiony w perspektywie europejskiej, amerykańskiej i polskiej. Przy okazji wprowadza do obiegu kolejne terminy: kleptokratów „liberałów” czy szantażu antysemickiego, oraz odpowiada na pytanie czy Cywilizacja Zachodnia to rzeczywiście „ciemnogród”? Katechizm prawicy dla osób mniej zaznajomionych z teorią i praktyką myśli i ruchów politycznych, ale również dla prawdziwych politycznych wyjadaczy.

źródło opisu: Glaukopis 2013

źródło okładki: Glaukopis 2013

aizexon | 2019-09-24
Przeczytana: 24 września 2019

Książka próbuje uchodzić za podstawę wiedzy o świecie dla osoby, która ma tworzyć przyszłą elitę działania narodu polskiego. Czy spełnia tę rolę? Mnie się wydaje, że jest jedynie pewnego rodzaju drogowskazem, wskazaniem ścieżki, po której należy dążyć szukając dalszej wiedzy.

Krzysiek W | 2017-10-07
Na półkach: Przeczytane, Publicystyka
Przeczytana: 23 września 2017

Autor postawił sobie za cel, z jeden strony wyjaśnienie podstawowych różnic między lewicą a prawicą, z drugiej nakreślenie rysu historycznego tych dwóch orientacji, od ich początków sytuujących się w czasie rewolucji francuskiej po wczesne lata dziewięćdziesiąte XX wieku. Mamy tu zatem opis najważniejszych nurtów prawicowych; monarchizmu, konserwatyzmu i chrześcijańskiego nacjonalizmu, oraz lewicowych; komunizmu i socjaldemokracji (które M. Chodakiewicz określa także mianem lewicy rewolucyjnej i ewolucyjnej) a także narodowego socjalizmu, który ku zgrozie lewicowców, autor stawia po stronie lewicy. Ten aspekt książki z pewnością może być uznany za najbardziej kontrowersyjny. Nazizm , jeszcze do niedawna w powszechnej opinii i przekazie medialnym utożsamiany był jednoznacznie z prawicą, nieliczne głosy określały go jako ideologię trudną do sklasyfikowania na klasycznej osi lewica – prawica. Marek J. Chodakiewicz dowodzi w swojej pracy, powołując się na kolektywistyczny i...

Pan_Jakub | 2014-08-06

Świetna książka, prezentująca genezę zarówno prawicy oraz lewicy. Autor wyjaśnia jakie cele kierują i przyświecają obu stronnictwom politycznym, a także z pozycji prawicowca stara się ukazać prawdziwe, niemoralne oblicze lewicy. Pozycja cenna, zmusza do rozważań i dalszych poszukiwań w literaturze.

Łukasz Lelonek | 2014-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2014

Autor, jak sam podkreśla, jest człowiekiem z polskim sercem i amerykańskim mózgiem.

Potwierdza to książka. Pomimo naukowej tematyki jest pisana bez leksykalnego gorsetu spotykane w polskich książkach z dziedzin nauk społecznych. Barwny język powoduje, że to dobrze przyswajalna pozycja zawierająca wiele faktów i ważnych spostrzeżeń.

Polecam.

Koval | 2013-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2013

W dziedzinie pojęć politycznych, kategorii myślowych i ideowych opisujących życie zbiorowe oraz scenę polityczną panuje zamęt. Dawne określenia lewicy i prawicy czy związane z nimi programy polityczne oraz społeczne zmieniły się nie do poznania, a nieraz pomieszały tak, że nie są już podobne do swojej tradycji. Dzisiejsza lewica ma niewiele wspólnego z dawnymi programami reform społecznych i organicznej modernizacji, a w naszym, polskim przypadku także z programem niepodległościowym (PPS). Zamiast tego ma program rządów marginesów społecznych, mniejszości narodowych i seksualnych, „unowocześnienia”, ale tylko obyczajowego według zestawu LGBT. Lewica ma charakter postkomunistyczny, jeśli można w ten sposób w ogóle nazwać coś, co wywodzi się z totalitarnego komunizmu.
Prawica zaś, od czasów faszyzmu i nazizmu niesłusznie z nimi utożsamiana, została zepchnięta do roli niebezpiecznego przeciwnika, choć wyznaje raczej tradycyjne wartości, konserwatywne i republikańskie.

Pojęcia te...