O prawicy i lewicy

Wydawnictwo: Glaukopis
Politologia, prawica, lewica
--- szechter

Marek Chodakiewicz w tradycyjny dla siebie – naukowy, ale przystępny i precyzyjny – sposób opisuje teorię, historię i praktykę lewicy oraz (znacznie szerzej) prawicy – od Rewolucji Francuskiej, przez kontrrewolucję, klasyków myśli politycznej i rzeczywistość PRL i ruchu antykomunistycznego po dzień dzisiejszy, przedstawiony w perspektywie europejskiej, amerykańskiej i polskiej. Przy okazji wprowadza do obiegu kolejne terminy: kleptokratów „liberałów” czy szantażu antysemickiego, oraz odpowiada na pytanie czy Cywilizacja Zachodnia to rzeczywiście „ciemnogród”? Katechizm prawicy dla osób mniej zaznajomionych z teorią i praktyką myśli i ruchów politycznych, ale również dla prawdziwych politycznych wyjadaczy.

źródło opisu: Glaukopis 2013

źródło okładki: Glaukopis 2013

Koval | 2013-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2013

W dziedzinie pojęć politycznych, kategorii myślowych i ideowych opisujących życie zbiorowe oraz scenę polityczną panuje zamęt. Dawne określenia lewicy i prawicy czy związane z nimi programy polityczne oraz społeczne zmieniły się nie do poznania, a nieraz pomieszały tak, że nie są już podobne do swojej tradycji. Dzisiejsza lewica ma niewiele wspólnego z dawnymi programami reform społecznych i organicznej modernizacji, a w naszym, polskim przypadku także z programem niepodległościowym (PPS). Zamiast tego ma program rządów marginesów społecznych, mniejszości narodowych i seksualnych, „unowocześnienia”, ale tylko obyczajowego według zestawu LGBT. Lewica ma charakter postkomunistyczny, jeśli można w ten sposób w ogóle nazwać coś, co wywodzi się z totalitarnego komunizmu.
Prawica zaś, od czasów faszyzmu i nazizmu niesłusznie z nimi utożsamiana, została zepchnięta do roli niebezpiecznego przeciwnika, choć wyznaje raczej tradycyjne wartości, konserwatywne i republikańskie.

Pojęcia te...

Pan_Jakub | 2014-08-06

Świetna książka, prezentująca genezę zarówno prawicy oraz lewicy. Autor wyjaśnia jakie cele kierują i przyświecają obu stronnictwom politycznym, a także z pozycji prawicowca stara się ukazać prawdziwe, niemoralne oblicze lewicy. Pozycja cenna, zmusza do rozważań i dalszych poszukiwań w literaturze.

Łukasz Lelonek | 2014-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2014

Autor, jak sam podkreśla, jest człowiekiem z polskim sercem i amerykańskim mózgiem.

Potwierdza to książka. Pomimo naukowej tematyki jest pisana bez leksykalnego gorsetu spotykane w polskich książkach z dziedzin nauk społecznych. Barwny język powoduje, że to dobrze przyswajalna pozycja zawierająca wiele faktów i ważnych spostrzeżeń.

Polecam.

Paweł Małecki | 2017-07-25