Sleepers

Okładka książki Sleepers Lorenzo Carcaterra
Okładka książki Sleepers
Lorenzo Carcaterra Wydawnictwo: Arrow Ekranizacje: Uśpieni (1996) kryminał, sensacja, thriller
Sleepers
1996-01-01
1996-01-01
Ekranizacje:
Uśpieni (1996)

Nie jest w sumie ważne, czy historia autora jest prawdziwa. To znaczy jest bardzo ważna jeśli chcemy debatować o ofiarach gwałtu i ich radzeniem sobie z traumą, albo o patologiach i okrutnościach systemu penitencjarnego. Ale jeśli chcemy podejść do tego jako Czytelnik-tabula rasa, nie robi różnicy czy historia czterech chłopców z "Hell's Kitchen", popełniających jeden tragiczny w skutkach błąd jest autentyczna.

Ten błąd, za który zostali ostatecznie ukarani traumatycznymi przeżyciami, decydującymi o ich dorosłym życiu ma swoje implikacje dalej, gdy już po latach dwójka z tej czwórki mści się na oprawcy. I dalej, gdy pozostałą dwójka wykorzystuje na sali sądowej tą zemstę, aby ich historię poznał cały świat.

No właśnie, historia jest na tyle zagmatwana, a jednak na tyle prosta, że można mówić tu o majstersztyku. Majstersztyku, który będzie tracił swoje zalety, gdy będziemy się zastanawiać nad jego autentycznością. Bo, czy sprawa o głośnym zabójstwie trafiłaby do prokuratora z 6-miesięcznym stażem?

Można też oceniać historię za towarzyszący jej ładunek emocjonalny. I tak, prawdziwość opowieści zdecydowanie ten ładunek podniesie, ale czytając książkę nie wiedziałem o tym, a i tak odczuwałem bardzo silnie emocje bohaterów. Czy autor jest takim literackim geniuszem, czy może przeżył coś podobnego? Stawiałem na to drugie.

Ostatecznie trzeba też zauważyć, że "Uśpieni" dzielą się na trzy różne opowieści. Ta pierwsza opowiada dzieciństwo Tymmy'ego i spółki, w której moim zdaniem autor jest najbardziej autentyczny i emocjonalnie związany z jej kształtem. Ta pierwsza część płynnie przechodzi poprzez wspomniany wcześniej błąd do opisu okropnych przeżyć chłopców w zakładzie i w tym momencie autor chce nas trochę zszokować. Trzeciej części najbliżej do wyważonego sądowniczego dramatu, w której jednak autor nie daje zapomnieć o wstrząsającej przeszłości. Każda trochę się różni, każda może łechtać różne literackie guściki. Moim zdaniem pierwsza jest najlepsza, trzecia wciągająca, lecz zbyt krótka.

Zanim sięgnęłam po książkę, obejrzałam film, ale było to tak dawno, iż niewiele z niego pamiętam. W trakcie czytania trochę kadrów z tego filmu mi się przypominało. Lektura, która każdego wrażliwego na ludzką krzywdę ( w tym szczególnie na krzywdę dzieci) przeczołga emocjonalnie. Po jej przeczytaniu, zamierzam ponownie obejrzeć ekranizację. Mocna rzecz, którą kilka razy przerywałam, bo nie jest łatwo przebrnąć przez taką dawkę zła i przemocy.

Narratorem jest Lorenzo Carcaterra (Skorpion),najmłodszy z czwórki przyjaciół, do której należą również: 11-letni John Reilly (Hrabia),Tommy Marcano (Masło) oraz najstarszy, 12-letni Michael Sullivan (Piegus). Mieszkają w owianej złą sławą dzielnicy Manhattanu zwanej Piekielną Kuchnią. Jej klimat dobrze oddaje następujący opis: "W Kuchni Piekła obowiązywał ścisły kodeks zachowań i niepisany zbiór zasad, narzucanych za pomocą siły fizycznej. Istniała hierarchia, obejmująca miejscowych członków irlandzkich i włoskich gangów, luźne stowarzyszenia portorykańskich brokerów i lichwiarzy, małe zorganizowane bandy, najmowane do najróżniejszych zadań, od zbiórek pieniędzy do odbierania kradzionych towarów". Ta grupka przyjaciół zajmowała ostatni szczebel tej drabiny. Akcja toczy się w latach 60-tych, gdzie rodził się ruch hipisowski, do powszechnego użytku wchodziły narkotyki, tworzyły się gangi. Chłopcy wychowali się i żyli w patologicznych rodzinach, w których przemoc domowa była na porządku dziennym. Jak sami mówią: "Nie mieliśmy nic więcej - pieniędzy, rowerów, obozów letnich, wakacji. Nic, poza sobą. Często towarzyszyła im również Carol Martinez, 12-letnia dziewczyna Michaela. Ich przyjaźń (która przetrwała długie lata) utrwalała taktyka przetrwania. Jedynym dorosłym, w którym mieli oparcie był ksiądz Bobby Carillo, pochodzący z tej samej dzielnicy i mający za sobą podobne doświadczenia.

W wyniku szczeniackiego wybryku, który miał tragiczne konsekwencje, cała czwórka trafiła do poprawczaka w Wilkinson, w którym kiedyś przebywał również ksiądz Bobby, więc zdawał sobie sprawę, jaki los czeka tam chłopaków. Nie będę opisywać przez co tam przeszli i czego doświadczali każdego dnia, wspomnę jedynie, że strażnicy: Sean Nokes, Henry Addison, Ralph Ferguson i Adam Style znęcali się nad tymi dzieciakami fizycznie i psychicznie, wykorzystując ich również sexualnie. Chłopcy po wyjściu na wolność nie są już tymi samymi ludźmi. Obiecują sobie wzajemnie, że kiedyś nadejdzie czas zemsty i wyrównania rachunków... I smutna refleksja, która padła z ust Lorenzo: "Uświadomiłem sobie właśnie, że jakkolwiek byśmy się starali, niezależnie od tego, ilu strażników byśmy dopadli, to i tak nigdy nie uwolnimy się od piętna domu poprawczego w Wilkinson".

Z pewnością bardzo dobra książka, niezwykle emocjonalna, ale też strasznie przygnębiająca. Były w niej też bardziej jasne i optymistyczne momenty, jednak całość mocno dołująca, a ja nie lubię gdy po przeczytaniu książki chodzę przez kilka dni przygnębiona. Ale i tak warto było po nią sięgnąć, do czego i Was zachęcam, gdyż jest to kawał dobrej, mocnej literatury na świetnym poziomie.

Pamiętam , że książkę przeczytałem dość dawno jedno z pierwszych wydań . Jeszcze jako młodzieniec i bardzo mi się podobała . Filmu nie oglądałem i nie zamierzam .

Książka jest niezwykła. Oparta na prawdziwych wydarzeniach jest swoista autobiografią.
Wzruszająca, poruszająca i dająca do myślenia.
Akcja książki wciągnęła mnie na ulice Hells Kitchen.
Kuchnia Piekła pełna przemocy, brudnych interesów.
Zagłębiamy się w świat, którego brutalność i bezwzględność przyćmiewa jakiekolwiek wydarzenia, które miały miejsce w Kuchni Piekła.
Historia jaka spotkała czwórkę chłopców, diametralnie zmieniając ich życie.

"Uśpieni" to jest to piękna opowieść o przyjaźni i jest warta poznania i przeczytania.
Widziałam dawno temu film który jest równie genialny

Wzruszająca, poruszająca i dająca do myślenia.
Akcja książki wciągnęła mnie na ulice Hells Kitchen.
Kuchnia Piekła pełna przemocy, brudnych interesów.

Od tej książki zaczęła się moja przygoda z czytaniem 🥹❤️ nie zmieniłabym jej na żadna inną to był godny kandydat na start.Smutna wstrząsająca historia przedstawiająca realia życia w ciężkich i niesprzyjających warunkach do rozwoju i szczęśliwego,spokojnego dorastania.Tak wiele niesprawiedliwości z którymi muszą zmierzyć sie dość młodzi chłopcy w walce o lepsze życie.Namacalny jest klimat brudnej niesprawiedliwej i często brutalnej Kuchni Piekła.Lecz pomimo tylu przeciwności losu historia jest poruszającą daje nadzieję.Kibicowałam z całego serca tym młodym mężczyznom w walce o lepsze jutro,do której stanęli razem ramię w ramię.Przyjaźń miłość sprawiedliwość i zemsta to są słowa które kojarzą mi się z tym dziełem.Na zawsze będę pamiętać o tych młodych chłopcach,którym przyszło dorosnąć tak szybko choć nie mieli na to wpływu :c Jeśli szukacie czegoś w podobnym tonie to nasuwa mi sie od razu na myśl serial Shameless (w amerykańskiej wersji nie tej brytyjskiej) i książka Małe Życie.

Dobra książka , ale wolę film

Dobra książka , ale wolę film

„Uśpieni” to wstrząsająca opowieść o przyjaźni, lojalności i sprawiedliwości. Czterech chłopców mieszka na Manhattanie w dzielnicy, zwanej Kuchnią Piekła. Ich dzieciństwo na co dzień ściera się z ubóstwem, przemocą domową, szarą strefą i lokalną gangsterką. Pewnego dnia, przez jeden głupi żart, podczas którego ucierpiała jedna osoba, zostają skazani i trafiają do domu poprawczego w Wilkinson.

W tym miejscu spotykają się z brutalnością, molestowaniem, okrucieństwem i torturami. W tej części książki, autor przedstawia heroiczną walkę dzieciaków o człowieczeństwo, wolność, o przetrwanie. Kiedy wychodzą, każdy z nich idzie własną ścieżka, ale po 11 latach ich losy znowu się krzyżują. Rozpoczyna się walka o sprawiedliwość w niezwykle kunsztownie przygotowanym procesie sądowym.

Na motywach powieści powstał świetny film o tym samym tytule, z gwiazdorską obsadą. Nie wiem ile razy go oglądałam, bo choć historia jest dramatyczna, lubię do niego wracać. Książkę zakupiłam niedawno, używaną, za horrendalną cenę, ale musiałam ją mieć. I było warto. Rewelacyjnie napisana, ale opisy tragedii, która rozegrała się w Wilkinson są mocne i nie dla każdego. A jednak polecam „Uśpionych”, daje do myślenia.

Na samym końcu nasuwa się pytanie: czy zemsta daje ulgę?

Swietnie napisana ksiazka, historia grupy przyjaciol z nowojorskiej dzielnicy Hell's Kitchen - historia przyjazni, ktora przetrwala mimo najwiekszych koszmarow i przeciwnosci losu. Ich domem byla ulica, poprawczak stal sie pieklem.

To historia o dorastaniu w ekstremalnych warunkach, o honorze i w koncu historia zemsty. Jedno zdarzenie, ktore jak lawina, pociagnelo za soba splot okrutnych zdarzen. Jeden wystepek, za ktore chlopcy musieli zaplacic naprawde wysoka cene.

Czyta sie genialnie, a na kanwie ksiazki powstal swietny film z Bradem Pittem, Robertem De Niro oraz Kevinem Baconem.

Polecam!

Warta przeczytania.

Warta przeczytania.

Przez niektóre opisy z tej książki przeczytałam ją na 2 podejścia, z dwumiesięczną przerwą pomiędzy.
Naprawdę poskładała mnie ta książka

Naprawdę poskładała mnie ta książka