Droga przez kłamstwa

Tłumaczenie: Ewa Kowalska
Cykl: Vera Stanhope (tom 2)
Wydawnictwo: Amber
Telling Tales
joly_fh

Detektyw Vera Stanhope to postać zupełnie wyjątkowa wśród bohaterek literatury kryminalnej. Inteligentna, odważna, sarkastyczna samotna czterdziestoparolatka, ma poczucie humoru, cięty język, nie przywiązuje wagi do swojego wyglądu i nie uważa, że jeden głębszy to coś złego. W jej kuchni piętrzy się stos brudnych naczyń, na blacie stoi butelka zepsutego mleka, a w salonie straszy zakurzony wypchany ptak.
Chaos w życiu prywatnym nie przeszkadza jej być świetną detektyw, całkowicie oddaną swojej pracy. Razem z młodym detektywem Joe Ashworthem, swoją prawą ręką i niemal przybranym synem, rozwiązuje sprawy zagadkowych zbrodni w małych odosobnionych społecznościach, których mieszkańcy mają – jak u Becketta - swoje straszne sekrety.

Dziesięć lat temu Jeanie Long została skazana za zabójstwo piętnastoletniej Abigail. Teraz nowe dowody świadczą o jej niewinności. Lecz Jeanie popełnia samobójstwo w swojej celi – nie potrafi spojrzeć w twarz ludziom, którzy przez tyle lat wierzyli, że była zdolna zabić dziecko.
Na wieść o tym Emmę Bennett znów zaczynają prześladować wspomnienia o jej najlepszej przyjaciółce Abigail. I myśl, że morderca jest wciąż na wolności…
Inspektor Vera Stanhope rozpoczyna nowe śledztwo w małej wiosce w Yorkshire, gdzie dorastały Emma i Abigail. Wśród mieszkańców narasta niepokój. Każdy może być podejrzany. A kiedy zostaje popełnione drugie morderstwo, dochodzenie Very przybiera nieoczekiwany, przerażający obrót…

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2013

źródło okładki: Wydawnictwo Amber

gwiazdka | 2013-10-27
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 27 października 2013

Lektura „Drogi przez kłamstwa" wywołała we mnie bardzo skrajne uczucia. Z jednej strony całkiem niezły kryminał, z zawiłą akcją, całkiem w moim guście, jedno śledztwo wznowione po latach, drugie bardzo świeże. Wiele wątków, wielu podejrzanych, każdy z wiarygodnym motywem. Druga strona to toporność narracji, toporne postacie, sytuacje też jakby wyciosane siekierą. Bohaterowie nie trzymają się ziemi, wszędzie szukające spisków osoby, rzucające oskarżenia- jak w powieści dla dziesięciolatka. I opisy rodzin- jakby w całej powieści nie było jednej normalnej przeciętnej rodziny, wszystko z pogranicza szeroko rozumianej patologii. Ale książkę czytało mi się dobrze, chociaż nie wciągała jakoś przesadnie, miło można było posiedzieć sobie z nią w spokojny wieczór.

tajus | 2014-02-09
Przeczytana: 28 stycznia 2014

Ann Cleeves to brytyjska pisarka mająca na koncie ponad dwadzieścia powieści, które są wydawane w wielu krajach na całym świecie. Za "Czerń kruka" została uhonorowana w 2006 roku nagrodą Duncana Lawrie Daggera, a rok później - szwedzką nagrodą Martina Becka. Po jej utwory często sięgają producenci filmów i seriali. Serial "Vera" od prawie trzech lat cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców Wielkiej Brytanii i nie tylko.

Moje niedawne spotkanie z "Przynętą", pierwszą częścią cyklu traktującego o nietypowych śledztwach prowadzonych przez równie nietypową inspektor Verę Stanhope, było całkiem udane, ale pozostawiło po sobie pewien niedosyt oraz nadzieję na to, że kolejna książka Cleeves okaże się być lepsza. Moje ciche życzenie spełniło się - "Droga przez kłamstwa" spodobała mi się bardziej od jej poprzedniczki. A co najważniejsze - przyłapałam się na tym, że zaczynam darzyć pozytywnymi uczuciami książkową (bo serialowa jest świetna) Verę.

Na ogół spokojny klimat panujący we...

Felicity | 2015-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2015

Bardzo pozytywnie oceniam tę książkę.
Intryga kryminalna - niezła, klimat małego miasteczka plus tajemnice przeszłości - są, ciekawi i wyraziści bohaterowie, objętość i tempo akcji w sam raz. Podobało mi się prawie wszystko. Może poza postacią Emmy, która irytowała mnie od samego początku.
Polecam.

LadySea | 2014-09-01
Przeczytana: 29 sierpnia 2014

Vera to nietypowy detektyw, zaniedbana , z nadwagą, sprawia wrażenie gruboskórnej prostaczki. Za tą fasadą kryje się nieprzeciętna inteligencja i upór. Jej pomocnik, sierżant Joe, którego Vera traktuje jak przybranego syna, jest młody, czarujący i wrażliwy. Ta para nie ma sobie równych podczas prowadzenia śledztwa.
Tym razem chodzi o zbrodnię sprzed 10 lat. Młoda dziewczyna została uduszona, o o morderstwo oskarżono byłą kochankę jej ojca. Teraz pojawiły się nowe okoliczności, okazało się ,że jest niewinna.
Małe nadmorskie, angielskie miasteczko zamieszkałe przez zwykłych ludzi, a ileż tam jest emocji, namiętności i tajemnic!

Lily76 | 2015-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2015

Kolejne spotkanie z Verą, tym razem "na wyjeździe". Policjantka zostaje poproszona o zbadanie dawno zamkniętej sprawy, w której pojawił się nowy świadek. Niestety skazana kobieta, odbywająca od 10 lat karę więzienia, w mniej więcej tym samym czasie popełnia samobójstwo.
Rozmowy z ludźmi, słuchanie plotek nie dają pełnego obrazu tego, co się stało, lecz gdy zdarza się kolejne zabójstwo, sprawa staje się poważna i Vera odkrywa w sobie na nowo instynkt psa tropiącego.

renka | 2015-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2015

Bardzo interesująca i niezwykle klimatyczna powieść. Głęboko psychologicznie przedstawione sylwetki bohaterów. Książka nie epatuje szczegółowymi opisami zbrodni, skupia się raczej na dochodzeniu i na przeżyciach bohaterów. Poza tym uwielbiam gdy akcja dzieje się w jakichś zamkniętych małych społecznościach. Polecam!

marcelalla | 2014-07-31
Przeczytana: 01 lipca 2014

Historia na początku wydaje się mało ekscytująca, a nawet posunę się do stwierdzenia, że ktoś kto miałby coś lepszego do roboty niż czytanie - odłożyłby książkę na półkę, tak szybko, jak ją stamtąd wziął. Jednak później następuje miłe zaskoczenie - zdarzenia się komplikują, co oczywiście sprawia, że napięcie i zainteresowanie rosną, więc wtedy już po prostu musisz przeczytać książkę do deski, żeby razem z Verą rozwikłać zagadkę!

klaudia25ck | 2017-11-09
Na półkach: Przeczytane, 52/2017
Przeczytana: 09 listopada 2017

Abigail - rudowłosa, pełna życia, nastoletnia córka miejscowego biznesmena Keitha Mantela w wieku 15 lat zostaje zamordowana. Jej ciało zostaje znalezione przez przyjaciółkę zamordowanej - Emmę Winter. Oskarżona zostaje o ten czyn kochanka Keitha- Jaime Long. Akcja powieści "Droga przez kłamstwa" zaczyna się 10 lat po tym tragicznym wydarzeniu. Przez te wszystkie lata Jaime nie przyznaje się do winy, lecz nie ma nikogo kto by jej uwierzył... w desperacji popełnia samobójstwo, nieświadoma tego, że właśnie odnalazł się świadek, który może jej udzielić niepodważalnego alibi... Śledztwo rozpoczyna się od nowa, do akcji wkracza nieustępliwa Detektyw Vera Stanhope która wraz z pomocnikiem Joe Ashworth'em będzie musiała po raz kolejny w miasteczku Elvet znaleźć odpowiedź na pytanie: kto zabił Abigail Mantel?

Emilka806 | 2017-02-01

Nie wiedziałam że to seria, kupiłam bo była tania i okazała się super thrillerem :) obejrzałam wszystkie sezony serialowe :)

bevis | 2015-09-22
Przeczytana: 22 września 2015

Lubię powieści Ann Cleeves, a z każdym kolejnym tomem serii Vera coraz bardziej przekonuję się do niechlujnej pani inspektor. Jednak ta książka jakoś mi się mniej podobała. Może powodem była Emma, wyjątkowo sztuczna i irytująca postać, a może dziwne relacje przedstawione w powieści. Wszystko wydawało mi się mało wiarygodne przez to nie mogłam ze zwykłą fascynacją obserwować poczynań bohaterów.