Ptak słońca

Sunbird
archeologia, Opet, odkrycie, Botswana
przygodowa
Jeanpaul

Lotnicze zdjęcie skrawka półpustynnego obszaru Botswany, kraju w Afryce Południowej, i śmiała naukowa hipoteza prowadząca do najbardziej sensacyjnego odkrycia archeologicznego stulecia. Ruiny miasta Opet, założonego przez uchodźców ze zburzonej Kartaginy, obok bezcennego archiwum i złotego skarbu kryją też tajemnice ludzkich dramatów i namiętności, które we wszystkich epokach są podobne. "Ptak Słońca" to opowieść o przyjaźni i poświęceniu, o miłości, zdradzie i nienawiści. Opowieść niezwykła, której dwie części rozgrywają się w czasach oddzielonych od siebie blisko dwoma tysiącami lat.

źródło opisu: Świat Książki, 1997

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Monika | 2018-09-15
Przeczytana: 07 września 2018

Wilbur Smith jest bezkonkurencyjnym pisarzem książek przygodowych. Większość z nich, a może i nawet wszystkie, są osadzone w Afryce.
Uwielbiam książki Autora do tego stopnia, że czytam je pomimo krwawych opisów brutalnych polowań na zwierzęta.
"Ptak słońca" to kolejna wspaniała historia. Niestety, również pełna krwi, polowań, cierpienia.

LadySea | 2014-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2014

Jest to pierwsza książka Wilbura Smitha, której nie dałam rady przeczytać ( zajrzałam tylko na koniec, żeby zobaczyć jak się skończyła).
Nie wiem dlaczego tak się stało, Smith się naprawdę postarał opowiedziana jest interesująca historia, głównym bohaterem jest archeolog który na terenie Zimbabwe dokonał odkrycia na miarę odkrycia grobowca Tutenchamona w Dolinie Królów. Bohaterowanie są bardzo wyraziści. Jest miłość, są emocje i to co najbardziej lubię piękny obraz Afryki, którą autor kocha. Mimo wszytko książka nie podobała mi się.

MariannaJ | 2014-05-30
Przeczytana: 30 maja 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Normalnie nie czytam książek przygodowych, ale ta została mi wylosowana na blogu Przeczytałam książkę (w tzw. losowaniu stosikowym), więc grzecznie zabrałam się do czytania :-)

Powieść składa się z dwóch części. W pierwszej mamy historię archeologa dr. Benjamina Kazina, który odkrywa w Afryce Południowej dowody na istnienie przed wiekami cywilizacji zwanej Opet. Oprócz tła historycznego mamy tu też obraz relacji Kazina z najbliższym przyjacielem i jednocześnie sponsorem wykopalisk, Lourenem Sturvesantem, oraz z piękną asystentką Sally, w której nasz bohater jest beznadziejnie zakochany. Oprócz wątku miłosnego mamy tu m.in. porwania, walki z rebeliantami, buszmenów z zatrutymi strzałami i widmo tzw. klątwy faraona. W drugiej części natomiast przenosimy się do czasów cywilizacji Opet i... właściwie historia jest bardzo podobna, tyle że zamiast Benjamina jest kapłan Huy Ben Amon, zamiast Lourena - władca Opet Lannon, a zamiast Sally - wyrocznia Tanith. Znów mamy wątek miłosny, ale...

Jowi | 2012-11-03

Po prostu rewelacyjna, klimat przygody, dwie płaszczyzny czasowe i miłość, która jest niezmienna przez wieki ... po prostu genialne!

Paulina | 2012-04-25

Wzięłam z ciekawości, po wyczerpaniu zasobów bibliotecznych związanych z cyklem egipskim Smitha. Bardzo mi się podobała, szczególnie ze względu na strukturę, przeplatanie się przeszłości z teraźniejszością... i nie napiszę nic więcej, żeby nie spoilerować :)

ptrk | 2017-10-09
Przeczytana: 09 października 2017

Znalazłem tę książkę szukając genezy nazwy zespołu Opeth.

Nie żałuję :)

Super książka, wciągająca fabuła i ciekawe postaci.

Wzleć dla mnie Ptaku Słońca! ;)

Pearon | 2014-09-07
Przeczytana: 2004 rok

Fabuła z początku zaciekawiła mnie. Sam pomysł autora na powieść jest bardzo dobry. Zresztą uwielbiam pióro Smith'a, ale to najsłabsza książka jaką czytałem tego autora. Z każdą kolejną stroną liczyłem, że coś porwie mnie do dalszego czytania, ale było coraz gorzej. Wymęczyłem tę książkę do końca, ale już nigdy więcej do niej nie powrócę. Nie polecam tej książki, a wręcz przestrzegam osoby, które po raz pierwszy sięgają po twórczość Wilbura Smith'a - każda inna, tylko nie ta ;).

Ola | 2014-08-03

hm... ciężko powiedziec. chłopak kazał mi ją przeczytać , powiedział, że jest super i , że na pewno mi się spodoba, jeżeli lubię wątki miłosne i przygodowe. ok fajnie. pierwsza część była świetna, ale wraz z drugą częścią totalnie straciłam zapał i chyba nie będę więcej czytała bo mnie to totalnie nie kręci. wolałabym się dowiedzieć co stało się później z bohaterami zamiast czytać o... no właśnie. o czym? tego dowiecie się czytając tą książke sami.

Blis | 2013-01-23

Tych książek się nie czyta, tylko się je pochłania!!!!!!!

| 2013-05-27
Przeczytana: 27 maja 2013

Zapowiadała się ciekawie, ale od zmiany w czasie przewidywalna i ostatecznie nudna.