Teonanácatl. Święte Grzyby

Wydawnictwo: Okultura
metzner flora grzyby
flora i fauna
AgratBatMachlat

Teonanácatlem czyli „świętymi grzybami” Aztekowie nazywali grzyby przynoszące wizje podczas starożytnych ceremonii magicznych i szamańskich obrzędów uzdrawiania. Hiszpańscy zakonnicy, którzy w trakcie konkwisty zetknęli się z tymi obyczajami, traktowali je jako diabelskie rytuały. Dopiero w XX wieku zachodni badacze – antropolodzy, religioznawcy i mykolodzy – przyznali godne miejsce tej tradycji jako autentycznej ścieżce poszukiwań duchowych. Niektórzy z nich pozwolili sobie nawet na twierdzenie, że stanowi ona pozostałość po najstarszych praktykach religijnych, dzięki którym doszło do uczłowieczenia istot człekokształtnych. Rozwój wyobraźni i słowotwórstwa pod wpływem grzybów psylocybinowych skłonił wielu badaczy do uważniejszego przyjrzenia się tej tematyce, a wyizolowanie z tych grzybów substancji pycho-aktywnej czyli psylocybiny przez dr. Alberta Hofmanna przyczyniło się do wybuchu rewolucji psychodelicznej w latach sześćdziesiątych XX wieku.

Teonanácatl to kompendium wiedzy na temat fascynującej biologii, historii i psychofarmakologii „świętych grzybów”, a także zbiór niezwykle intrygujących opowieści oraz świadectw ich użytkowników. Dzieło bez którego niemożliwe jest zrozumienie fenomenu kultury psychodelicznej, ale i kultury w ogóle.

źródło opisu: http://sklep.okultura.pl

źródło okładki: http://sklep.okultura.pl

Paweł Flisiński | 2014-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2014

Ciekawa książka o bardzo intrygującym temacie - a mianowicie o "małych książętach" szamańskich praktyk i rytuałów. Na początku opisana jest historia odkrycia i późniejszych badań nad grzybami halucynogennymi (nie powinienem użyć tego słowa - odsyłam do książki z jakiego powodu :) a konkretnie nad wpływem psylocybiny. Można znaleźć systematykę grzybów i budowę chemiczną związków które są w nich obecne. A co najbardziej wciąga - to opisy przeżyć jakie dostarcza ich spożycie - czyli niesamowite "grzybowe podróże".

g-lo | 2017-04-29
Filipem | 2017-04-04