Motocyklem nad Bajkał

Seria: Na szlaku
Wydawnictwo: Sorus
Podróż, motocykl, motor, Bajkał, Rosja, Syberia
Matacz

Motocyklem nad Bajkał to przykład realizacji marzenia, a jednocześnie praktyczna relacja z wyprawy, która – dla osób planujących odbyć podobną podróż po Rosji – może być nieocenionym poradnikiem. Zawiera również sporo interesujących obserwacji z „życia bikera” na trasie we współczesnej, postkomunistycznej Rosji. Autor opisuje wiele mankamentów w funkcjonowaniu infrastruktury turystycznej, rekompensowanych do pewnego stopnia życzliwością ze strony spotykanych ludzi, którzy bezinteresownie i chętnie służą pomocą obcokrajowcom w różnych, trudnych do przewidzenia, sytuacjach. Żywo napisany tekst i liczne fotografie dokumentują doświadczenia z podróży z punktu widzenia kierowcy motocykla.

źródło opisu: Sorus, 2013

źródło okładki: http://sorus.com.pl

Aleksandra N | 2015-02-14
Na półkach: Rosja/ZSRR
Przeczytana: 14 lutego 2015

Przyznaję, że ta książka ostudziła trochę moje zapały co do wyjazdu w głąb Rosji. "Motocyklem nad Bajkał" zawiera ciekawe anegdotki z podróży, kilka praktycznych informacji, sporą ilość zdjęć (w tym kolorowe), jednak co do samego opisu zabrakło mi literackiego języka. Spodziewałam się również trochę więcej pasji podróżniczej, niż notorycznych opisów jakości syberyjskich dróg, czy menu obiadowego z każdego dnia wyprawy. Pomijając wszystkie minusy tej książki, zawiera ona również sporo wspomnianych wcześniej plusów. Myślę, że książka jest warta przeczytania. Polecam wszystkim miłośnikom Syberii.

Max | 2016-01-07
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: grudzień 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ogólnie: spodziewałem sie czegoś bardziej ambitniejszego literacko i wciągającego. W porónaniu do podobnych reportaży z motocyklowych podróży ten jest strasznie nudny. A teraz konkretnie. Autor owszem podaje parę konkretów jednakże nie znajdziemy tam przepisu jak sie przygotować do takiej wyprawy. Podczas lektury często raziła mnie podawana przez autora prędkość podrózy mocno powyżej dozwolonej. Nie wiem czemu miało to służyć, czytelnik miał sie zachwycać jaki z autora kozak że po syberyjskich dorgach mknie 160km/h?
Opisy okolicznosci dość skromne (zarówno przyrody jak i spotykanych ludzi) i czuje sie wielkli niedosyt. Z tak dalekiej wyprawy można było napewno zbudować i napięcie i wciągającą intryge. Autor opisuje że podróżuje z jeszcze jednym kolegą (?) ale w miare upływających dni cos się miedzy nimi psuje. Dowiadujemy sie że towarzysz miał wieksze wymagania i chciał zażyć luksusu w podczas wyprawy (droższe hotele i kasyna) a autor liczył na wyprawe budżetową. To niedogadanie...

Tomasz Wojnowski | 2017-01-18
Przeczytana: 17 stycznia 2017