I Viceré

XYZ
2000-01-01
2000-01-01
włoski

Przeczytałam w dwa dni. Książka wybitna. Że XIX-wieczne powieści dłuższe niż trzysta stron, a już zwłaszcza z kręgu innego niż angielsko-, francusko-, sporadycznie niemiecko- czy rosyjskojęzyczny dobrej passy u nas nie mają, wyrazy uznania dla Tłumaczki za wysiłek i dla Wydawnictwa za podjęcie ryzyka publikacji!

Że osią powieści są losy arystokratycznej rodziny Uzedów, już napisano i trudno tu coś dodać. Książka nie dla osób, którym przeszkadzają "cegły" bez jasno zaznaczonego wątku fabularnego i "akcji" w sensie jakiejś jednej, konkretnej intrygi, która spajałaby w całość działania postaci (no, chyba że utrzymanie poziomu rodu...). Powieść przede wszystkim o ludziach, przeskakująca na zmianę od postaci do postaci (wbrew pozorom, nie jest to męczące),pokazująca ich poglądy, uczucia, czasem mechanizm zmian w tychże i konsekwencje dokonywanych wyborów... Psychologicznie świetna.

Że osią powieści są losy arystokratycznej rodziny Uzedów, już...

Aż dziw, że takie arcydzieło musiało czekać ponad 120 lat na polską edycję. Powieść doskonała! To taka monumentalna, wielowątkowa powieść obyczajowa, z akcją na Sycylii, z ogromnym, właściwym XIX – wiecznej powieści rozmachem. Fabuła rzucona jest na wyraziste tło historyczne czasów risorgimenta (zjednoczenia Włoch),upadku Królestwa Obojga Sycylii.
Osią powieści są dzieje arystokratycznej rodziny Uzedów; autor portretuje poszczególnych jej członków głównie poprzez ich negatywne cechy; przedstawiając degenerację, zmierzch świetności rodu okazuje ich trochę jako epigonów starej epoki, która odchodziła w niebyt po upadku Królestwa Obojga Sycylii, po zjednoczeniu Włoch.
Trudno się było oderwać od lektury.

Osią powieści są dzieje...

• Literatura włoska
  • Literatura