0 (0 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
836016097X
Tomasz

Jan Nowak (1914-2005)
(Zdzisław Jeziorański) "Janek", "Zych"
... "kurier z Warszawy",
... uczestnik Powstania Warszawskiego,
... kapitan Armii Krajowej,
... pierwszy dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa,
... kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari,
... honorowy obywatel Warszawy,
... kawaler Orderu Orła Białego ...

źródło opisu: Edipresse Polska, Warszawa 2005

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Marcin | 2013-10-29
Przeczytana: 28 października 2013

Ta krótka książka to właściwie album, ale specyficzny bo zawierający nie tyle zdjęcia, co reprodukcje dokumentów oraz wycinki z prasy. Stanowi krótki zarys misji odbytych przez słynnego Kuriera z Warszawy w ramach działalności konspiracyjnej, opowiedzianych za pomocą fragmentów dziennika wojennego Nowaka-Jeziorańskiego pod tytułem....Kurier z Warszawy, a także przez pryzmat wspomnień osób, z którymi się zetknął w czasie swojego bogatego życia.
Jeziorański w czasie pracy konspiracyjnej odbył 5 misji z Polski na Zachód, skąd więc w tytule wzięło się ich aż osiem? Autorzy opracowania uznali, że zasadnym jest nadać takie miano również działalności Nowaka-Jeziorańskiego podczas pracy w Radiu Wolna Europa, a następnie w Waszyngtonie, kiedy lobbował na rzecz polskiej sprawy i wreszcie po powrocie na stałe do Polski, jako komentator i publicysta. Jeziorański to przykład wspaniałego patrioty do końca życia i przez całe życie, mającego przed oczami Polskę, najpierw walcząc jako żołnierz...