Dom schadzek

Wydawnictwo: Ypsylon
838513574X
literatura piękna
Whiro

Bez płaszcza wyglądała o wiele lepiej. Miała małe, sterczące piersi, cienką talię i słabo zarysowane wąskie biodra... - Nie garb się! Trzymaj się prosto! O tak! - Maria wygięła jej ramiona do tyłu. - Tak. Jeszcze raz podejdź do drzwi i wróć! I nie miej takiej przerażonej miny. - Myśli pani, że się nadam? - odważyła się spojrzeć w twarz gospodyni. — Jeszcze nie podjęłam decyzji... A czy ty...

- Myśli pani, że się nadam? - odważyła się spojrzeć w twarz gospodyni.
— Jeszcze nie podjęłam decyzji... A czy ty wiesz, co to za praca? — nie spuszczała z niej wzroku.
— Kasia mówiła.
- I co?
— Jeżeli się nadam, to ja bardzo chętnie.
- Lepiej się zastanów, ja nikogo nie namawiam. Jeżeli ci się nie spodoba, będziesz mogła w każdej chwili odejść. Ale stawiam jeden warunek i ten musi być bezwzględnie spełniony... O swojej pracy ani pary z ust, nigdy nikomu, choćby cię obdzierano ze skóry. Pamiętaj!
— Maria wymierzyła w nią wskazujący palec.
- Ależ, oczywiście, to się rozumie — Agata złożyła na piersiach zaniedbane dłonie i patrzyła na nią z pokorą.
— Będziesz musiała solidnie popracować nad swoim image
— w dalszym ciągu przyglądała się jej smukłym nogom i kształtnym stopom wciśniętym w rozchlapane sandałki z czerwonej imitowanej skóry. - Rozumiesz? — Przestraszona Agata przełknęła nerwowo ślinę, wstydząc się, że nie zna tego obcego słowa.
Maria uśmiechnęła się przepraszająco jak do dziecka, które niechcący postawiła w kłopotliwej sytuacji.
— Będziesz musiała zmienić swój wygląd, twarz i w ogóle stworzyć siebie od nowa. Ja ci pomogę. W tej chwili wyglądasz na cierpiętnicę, a to najgorsze. Nikt nie lubi biednych i nieszczęśliwych. Pamiętaj o tym... Uśmiechnij się, no już lepiej! Nie uciekaj spojrzeniem w bok! I słuchaj uważnie, co się do ciebie mówi! Patrz prosto w oczy — Agata pokonując nieśmiałość uśmiechnęła się szerzej ustami w kształcie serduszka.
(fragment)

źródło opisu: YPSYLON, 1995

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Kachusek | 2015-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2015

Trochę naciągana opowieść, w której przeplatają się historie różnych bohaterów połączonych przez ironiczną Marię, główną bohaterkę tego (jak się okazuje) rodzinnego dramatu. Są wynajmowane panienki, są dzieci z nieprawego łoża, jest podstarzały amant i są niepotrzebne wątki polityczne. Przebrnęłam do końca, który choć szczęśliwy, jakoś wcale nie cieszy.

Luiza | 2013-07-13
Na półkach: Przeczytane, 2013, Rodacy

Z krótkiego opisu na okładce spodziewałam się całkiem innej fabuły. Zaskoczenie wielkie! Może troszkę się zawiodłam, choć sam wątek jest naprawdę ciekawy. Lekkie zamieszanie, zwłaszcza na początku - przedstawienie masy bohaterów, gdzie na końcu wszyscy są ze sobą w pewien sposób powiązani.
Do ulubionych książki tej nie zaliczę, ale podobała mi się :)