O bóstwach płodności albo o kultach fallicznych u dawnych i współczesnych

Tłumaczenie: Marian Skrzypek
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Klasyków Antropologii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Antyk Marek Derewiecki
7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Des divinités génératrices ou le culte du phallus chez les anciens et les modernes
9788361199052
historia

Zaletą jego książki jest jej erudycyjny charakter i świadome unikanie akcentów polemicznych w wolteriańskim duchu libertyńskim, jako że tematyka, którą podjął, temu sprzyjała. Dulaure wykazał przy tym niepospolity zmysł pisarski, dzięki któremu przytaczane wręcz lawinowo fakty zaczerpnięte z naukowej literatury nie przytłaczają i nie nużą czytelnika. Przeciwnie, tę erudycyjną książkę czyta się jednym tchem.
A jaki z tej lektury może być pożytek? Ano taki, że pozwoli ona czytelnikowi zapoznać się z peryferyjną religijnością antyku i czasów nowożytnych stanowiącą ważny element kultury. Przecież kultura ta jest wielowarstwowa, a folklor jest jej częścią wyjątkowo barwną i intrygującą, bo eksterioryzują się w nim najbardziej zagadkowe meandry ludzkiej mentalności.

(fragment Wstępu prof. Mariana Skrzypka)

źródło opisu: http://www.derewiecki.pl/

źródło okładki: http://www.derewiecki.pl/

Marszka_1988 | 2014-11-09
Przeczytana: styczeń 2014

Jest to bardzo ciekawa ksiazka,ktora przedstawia kulture falliczna jako wielowarstwowa, ktora miala i ma do dzis wplyw na mentalnosc, moralosc i inne aspekty naszego zycia. Napisana jest bardzo dostepnym jezykiem. Polecam