Uczeń bezpieczny w cyberprzestrzeni

6 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
9788361991427
media, internet, cyberprzestrzeń
anowi-chan

„Zagrożenia płynące z cyberprzestrzeni mają wielowymiarowy charakter, szczególnie niepokojące są uzależnienia, a także specyficzne zachowania związane z realizowaniem różnorodnych form przemocy i agresji, zarówno w świecie wirtualnym, jak i rzeczywistym, zmiany o charakterze społecznym oraz zagrożenia z zakresu etyki, czy też zanik samodzielnego myślenia i po¬głębionej refleksji. Proces ten jest zjawiskiem mającym charakter masowy. Przygotowanie młodego pokolenia do przeciwdziałania zagrożeniom oraz minimalizowanie ich skutków to szczególne wyzwanie dla przyszłych pedagogów. Tematyka poruszona w niniejszej publikacji nie jest w wystarczającym stopniu nagłośniona, a przecież wiedza na temat zagrożeń i sposobów reagowania w przypadku pojawienia się symptomów niebezpieczeństwa czy uzależnienia jest niezmiernie potrzebna. W niniejszej publikacji pragnę Państwu przybliżyć problemy związane z uzależnieniami i zagrożeniami płynącymi z szeroko pojętych mediów, mające implikacje w sferze wychowawczej, dydaktycznej, rodzinnej oraz rówieśniczej. Zostaną tu poruszane zagadnienia zmian, którym podlegają tradycyjne postacie zagrożeń wywołujące patologie społeczne, konsekwencje społeczno-edukacyjne, dydaktyczne, etyczne i zdrowotne, nie tylko dla dzieci i młodzieży, lecz także instytucji.
Problematyka będzie potraktowana wieloaspektowo z uwagi na potrzebę przygotowania młodego pokolenia do umiejętnego korzystania z dóbr współczesnej technologii i do godnej egzystencji we współczesnym świecie. Pomysł niniejszej publikacji narodził się w obliczu zagrożeń i związanych z tym kwestii bezpieczeństwa ucznia w cyberprzestrzeni. „Uczeń bezpieczny w cyberprzestrzeni” jest próbą przedstawienia poglądów różnych autorów na problem bezpieczeństwa w sieci. Zostało tutaj poruszone wiele kwestii mających zasadnicze znaczenie w wychowaniu dziecka w obliczu kontaktu ze światem wirtualnym.
Pragnę podkreślić, że znajdą Państwo w niniejszej publikacji również głosy wskazujące na nieco inne oblicze świata zdominowanego przez media – pozytywną stronę tegoż świata. Różnorodność spojrzeń na oblicza cyberprzestrzeni może wskazywać na to, iż każdy czytelnik znajdzie zajmującą tematykę dla siebie. Szczerze zachęcam Szanownych Czytelników, przede wszystkim nauczycieli, rodziców i studentów kierunków humanistycznych, do ciekawej i inspirującej lektury.”

Danuta Szeligiewicz-Urban

SPIS TREŚCI

Wprowadzenie

Rozdział I
Wychowawcze aspekty obcowania z cyberprzestrzenią

- Jerzy Zieliński
Zagrożenia wychowawcze w cyberprzestrzeni
- Danuta Szeligiewicz-Urban
Nauczyciel, wychowawca i uczeń w obliczu zagrożeń cyberprzestrzeni
- Teresa Janicka-Panek
Pozytywne i negatywne postawy wobec mediów
- Bogumiła Kosek-Nita
Współczesne media – szansa czy zagrożenie rozwoju dzieci i młodzieży
- Anna Andrzejewska
Cyberprzestrzeń źródłem nowych zagrożeń
- Sebastian Koczy
Technologie informacyjne sposobem likwidacji barier uczniów niepełnosprawnych

Rozdział II
Życie w świecie najnowszych technologii

- Monika Kornaszwska-Polak
Relacje wirtualne w rodzinie w XXI wieku
- Marta Karaś
Gry komputerowe: zagrożenie czy szansa na rozwój
- Sebastian Koczy
Przyszłość społeczeństwa wiedzy w obliczu egzystencji w świecie nowych technologii
- Beata Staszak
Cyberprzestrzeń – życie w „Matrixie”
- Henryk Kretek
Społeczeństwo wiedzy

Rozdział III
Kształtowanie zachowań przez media

- Maria Kopsztejn
Wpływ Internetu i gier komputerowych na występowanie zachowań patologicznych wśród dzieci i młodzieży
- Piotr Kowolik
Cyberprzestrzeń i jej ujemny wpływ na dziecko w młodszym wieku szkolnym
- Wiesława Tomaszewska
Przeciw cyberprzemocy – przykład z praktyki Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jaworznie
- Grażyna Schabowska
Cyberprzestrzeń zagrożeniem dla fizycznego i psychicznego zdrowia młodych ludzi
- Anita Gawrońska
Agresja w bajkach dla dzieci

źródło opisu: Oficyna Wydawnicza HUMANITAS 2012

źródło okładki: Oficyna Wydawnicza HUMANITAS 2012

soliloquium | 2016-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2016

Nie ufam książkom, które zachęcają swoim tytułem, a treść okazuje się mało z nim związana. Taką pozycją jest Uczeń bezpieczny w cyberprzestrzeni wydana pod redakcją Danuty Szeligewicz-Urban. Wiele artykułów jest skonstruowana na zasadzie zjawisko_szanse_i_zagrożenia. Gdy jest się nauczycielem i widzi się książkę o takim tytule wypożycza się ją/ kupuje bez namysłu - w końcu znalazło się coś, co dotyczy cyberprzemocy w szkole i dokładnie opisuje problem. Nic bardziej mylnego. Stąd nie polecam tej książki specjalistom - o szkole dowiemy się niewiele, a resztę treści odnajdziemy w ciekawszych i ważniejszych pozycjach.

Po więcej zapraszam na: