Nasze szczęśliwe czasy

2013-06-25
2013-06-25
Marzena Stefańska-Adams
literatura azjatycka literatura koreańska Korea Południowa

Bardzo ciekawa i poruszająca. Pierwszy raz czytałam książkę o takiej tematyce, polecam

Przejmująca, wzruszająca, skłaniająca do przemyśleń na temat życia i śmierci, krzywdy i odkupienia. Momentami nieco przeładowana religijnymi wątkami i naiwnością/ckliwymi momentami, jednakże nie wpłynęło to znacząco na ogólny przekaz. Moja ocena to 8-.

Fragment:
Na Nasze szczęśliwe czasy autorstwa Gong Ji-Young trafiłam za sprawą mojej Przyjaciółki, która bardzo polecała mi tą pozycje, podobnie zresztą było w przypadku Nadchodzi chłopiec. Spośród opisanych w tym wpisie książek, to właśnie Nasze szczęśliwe czasy określiłabym jako pozycję, która spodobała mi się najbardziej. Jest to bowiem niezwykła historia, która tak jak powyżej zrecenzowane dzieła mocno porusza serca.

NA PEŁNĄ RECENZJĘ ZAPRASZAM TUTAJ: https://shiracoffeebook.blogspot.com/2023/05/o-kilku-azjatyckich-ksiazkach-jakie.html

Fragment:

Książka ta na pewno porusza ważne tematy takie jak słuszności kary śmierci, złe funkcjonowanie policji, brak odpowiedniej opieki psychologicznej. Niestety to wszystko jest "opakowane" w religijną warstwę. Dosyć sporo jest tutaj fragmentów mówiących lub wspominających o religii, tak jakby autor chciał nawrócić czytelnika. Szczerze mówiąc nie polubiłam się z żadnym z bohaterów. Chociaż spodobała mi się historia Yun-su zapisana na niebieskich karteczkach to cała reszta była trochę nużąca i rozwleczona. Jednak książka ta bardzo dobrze pokazuje problemy koreańskiego (ale nie tylko) społeczeństwa. Mimo, że została napisana kilkanaście lat temu, wiele problemów nadal jest aktualne. Czy polecam tą książkę? Ogólnie tak, ale nie jest to bardzo lekka lektura i raczej nie każdemu przypadnie do gustu.

Polskie wydanie jest dosyć słabe - ma okropny font w środku, przez co nie wygodnie się czyta

"the thing about forgiveness... is that it's not as easy as you think"
nie spodziewałam się chyba, że ta książka wywrze na mnie takie wrażenie. fakt, miała dużo mądrości w sobie, ale takiej zwyczajnej, nie wymuszonej, z każdym rozdziałem dawała do myślenia coraz więcej. na czym polega wybaczanie? rodzimy się źli, czy coś sprawia, że się tacy stajemy? czy ci "dobrzy i prawi" ludzie nie są tak naprawdę przepełnieni hipokryzją? i czy to źle? wiedziałam co się stanie, ale jednocześnie nadal mnie to zabolało, co jest tym lepsze, bo zastanawia, czemu tak mnie to dotknęło?

"the thing about forgiveness... is that it's not as easy as you think"

Bardzo ciekawa pozycja zadająca istotne pytania o sens życia i kary śmierci. Wciąga i wywołuje emocje. Literatura "azjatycka" jest zdecydowanie odkryciem tego roku.

Zaczęłam od koreańskich dram, wędrowałam przez filmy, wywiady z aktorami, aż dotarłam do tej książki, mojej pierwszej przeczytanej koreańskiej powieści. Jestem zachwycona sposobem narracji, wnikliwymi rozmyślaniami nad naszym żywotem ziemskim, a pytania, które zadaje sobie bohaterka, które zadaje jej ciotka Monika, to teraz moje pytania.
Łzy też się polały.
Bardzo polecam

Łzy też się polały.
Bardzo polecam

Byłaby to dobra książka, gdyby nie wszechobecny wątek religijny, przez co historia stała się potwornie naiwna i dziecinna.

Trochę mi się dłużyła.

Trochę mi się dłużyła.

Książka człowieczeństwie, o tym czy istnieje dobro i zło, o przebaczeniu, miłości i jej braku, o przemocy, nierównościach społecznych, o karze śmierci, o tym jak brak miłości rodziców w dzieciństwa na nas wpływa i nas niszczy, a szerzej, jak to, co przytrafiło nam się w dzieciństwie ma ogromny wpływ na nasze dorosłe życie.
Książka o tym, czy dobro i zło istnieje? Czy ci, którzy powinni być dobrzy naprawdę są?
Mamy również temat nierówności społecznych, który jest chyba jednym z najczęściej poruszanych tematów, szczególnie jeśli chodzi o dwie znane koreańskie produkcje, które miałam okazję obejrzeć - Parasite i Squid Game. One się właściwe głównie na tym opierają. Zawsze ten temat wywołuje u mnie poczucie beznadziei. Bo jakie jest na to lekarstwo? Nie ma. Potrzeba wielu lat, żeby coś z tym zrobić, a prawda jest taka, że ludziom którzy rządzą tym światem kompletnie na tym nie zależy.
Bohaterowie są świetnie wykreowanie, z krwi i kości, a z główną bohaterką poczułam naprawdę niesamowitą więź.
Styl jest rewelacyjny, nie można się oderwać.
Bardzo podobały mi się nawiązania do kultury europejskiej, takie jak obraz Rembrandta „Powrót syna marnotrawnego", „Jedzący kartofle" Van Gogha, mitologia grecka, oczywiście Biblia, ale też wiele cytatów z różnych dzieł (Dostojewski, Rilke),które pięknie uzupełniły całą książkę.
Dla mnie to książka filozoficzna. Kara śmierci, dla mnie, jest tutaj tłem do rozważań na bardzo uniwersalne tematy.
Jak na razie jedna z książek mojego życia.
Czytajcie, bo warto.

Książka o tym, czy dobro i zło istnieje? Czy ci,...

• Korea
  • Literatura koreańska