Cuda w Starym Testamencie

Wydawnictwo: Wydawnictwo M
7 (3 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
religia
Melania

Cud w znaczeniu biblijnym to znak Bożego działania. Ks. Roman Bogacz odkrywa przed Czytelnikami starotestamentowe pojęcie cudu najbardziej widoczne przy wydarzeniach związanych z wyjściem z Egiptu, wędrówką przez pustynię i wprowadzeniem do Ziemi Obiecanej, a także działalnością proroków Eliasza i Elizeusza. W duchu wiary podejmuje próbę racjonalnego wyjaśnienia niezwykłych biblijnych opisów....

Barwne ilustracje i fotografie znakomicie dopełniają treść.

źródło opisu: http://www.mwydawnictwo.pl/p/1024/cuda-w-starym-testamencie

źródło okładki: http://www.mwydawnictwo.pl/p/1024/cuda-w-starym-testamencie

Lolek90 | 2014-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2014

Wszyscy słyszeliśmy o cudach dziejących się za sprawą Syna Bożego w Nowym Testamencie. Przemiana wody w wino, uzdrowienie chromego, rozmnożenie chleba i ryb, czy też wskrzeszenie Łazarza, przyjaciela Jezusa są znane wszystkim wierzącym, a nawet niewierzącym. I to właśnie one przychodzą nam na myśl, kiedy słyszymy sformułowanie „cud biblijny”. Niewielu zdaje sobie jednak sprawę z tego, że niewytłumaczalne rzeczy i zjawiska działy się już w czasach starożytnych. Niełatwą próbę omówienia i wytłumaczenia niektórych z nich podjął polski ksiądz, Roman Bogacz. Analizując treści z Księgi Wyjścia oraz Księgi Kapłańskiej w niezwykle rzeczowy sposób opisał najważniejsze cuda, jakie zdarzyły się w czasach niewoli egipskiej oraz bezpośrednio następujących po nich. W ten sposób powstała książka „Cuda w Starym Testamencie”.
Pierwsza myśl, jaka mi przyszła po zobaczeniu pozycji brzmiała: co też ciekawego może zawierać książka licząca tylko 66 stron? Spodziewałam się, że autor nie zdąży nawet...

Melania | 2013-11-26
Przeczytana: 10 czerwca 2013

Cud - (z łac. dziwić się) w wielu religiach określenie niecodziennego, nieprawdopodobnego zjawiska lub zdarzenia, którego nie da się racjonalnie wytłumaczyć, odwołując się do zjawisk naturalnych i innych znanych człowiekowi praw natury.

"W Biblii jedynym stwórcą cudownego działania jest Bóg. On jest Stwórcą świata i wszystkiego, co jest na świecie."[1]

Ks. Roman Bogacz przedstawia nam album - książkę, w której to w bardzo lekki i łatwy sposób przybliżone są nam cuda Starego Testamentu takie jak: plagi egipskie, przejście przez Morze Czerwone i Jordan, wskrzeszenia i uzdrowienia, a także cudowne rozmnożenia jak nie kończący się dzban oliwy i mąki.
Na początku każdego cudu mamy wstęp - opis cudu ze Starego Testamentu, a następnie wytłumaczenie danego zjawiska i porównania do istniejących ówcześnie zjawisk atmosferycznych, nie każdy cud da się w racjonalny sposób wytłumaczyć, widać w każdym rękę Boga, jego interwencję, byśmy pojęli jak jest wielki.

"Z biblijnego punktu widzenia...

Jesteśmy narodem chrześcijańskim i czy tego chcemy czy nie większość z nas jest wychowywanych w tej wierze. Oczywiście jako dorośli ludzie mamy już wybór i postępujemy tak jak tego chcemy, ale nieuniknione jest by każdy z nas nie miał choć raz do czynienia z Pismem Świętym. Jedni znają Biblię lepiej inni gorzej, ale wszyscy co nieco wiemy na temat jej treści. Zatem nie muszę Wam pisać, że w Piśmie Świętym często spotykamy różnego rodzaju cuda, które mają nas utwierdzić w naszej wierze. Chociażby słynne plagi egipskie i wyprowadzenie Narodu Wybranego do Ziemi Obiecanej, stały się tematem wielu bajek dla dzieci oraz filmów familijnych. Jak to jednak z tymi cudami było? Przyznam szczerze, że sama jestem bardzo ciekawa.

To nie kwestia braku wiary czy jej zmiany kierowała mną by sięgnąć po tę lekturę. To po prostu zwykła ciekawość. Bo przecież tak naprawdę i tak nigdy nie dowiemy się co też działo się tysiące lat temu. Jeśli zechcemy wierzyć w Boga, to tak będzie i już, bez względu na...