Historia języka polskiego

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
język polski, historia
elfijka

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/3027/historia-jezyka-polskiego.html

Rubikon | 2016-02-27
Na półkach: Przeczytane, Humanistyka

„Historia Języka Polskiego” Zenona Klemensiewicza to książka o zasłużonej pozycji w badaniach dziejów polszczyzny, toteż trudno ją poddać ocenie bez groźby bezkrytycznego uwielbienia lub zamachu na rodzime wartości. Trzeba jednak powiedzieć uczciwie, że nie jest to lekka, łatwa i przyjemna podróż do egzotycznej krainy zamierzchłych czasów, lecz książka stricte naukowa, która nieprzygotowanego czytelnika może przytłoczyć wielością i złożonością językoznawczych szczegółów. Dla osób obeznanych natomiast, poważnym minusem tej książki może być to, że w wiedzę o pochodzeniu naszego języka włącza ona merytoryczny wprawdzie, lecz wyraźnie ambicjonalny i subiektywny spór badaczy reprezentujących różne ośrodki naukowe – Kraków i Poznań, spór dotyczący przeważających regionalnych (małopolskich lub wielkopolskich) cech języka ogólnopolskiego. Na szczęście, jest też w niej miejsce na rzeczowe i obiektywne wnioski autora na ten temat, tak że wspomniany mankament nie wpływa na całokształt tej...

Mohiko | 2017-09-12
Klaudia | 2017-01-27