Szatan z papieskiego rodu. Prawdziwe życie Cezara Borgii

Wydawnictwo: Bellona
Cesar Borgia, Borgiowie, renesans
joly_fh

"Il Valentino - prawdziwe życie Cezara Borgii" to pasjonująca biografia jednej z najmroczniejszych postaci renesansu i historia początków czarnej legendy Borgiów. Czyta się ją jednym tchem, gdyż ma formę powieści - powieści, w której każde wydarzenie jest autentyczne! Prawda okazuje się znacznie ciekawsza od literackiej fikcji, a po lekturze czytelnik może samodzielnie wykryć zafałszowania dotyczące Borgiów w licznych książkach i serialach. Poza Borgiami występuje cała galeria barwnych postaci typowych dla przepojonej okrucieństwem epoki renesansu. Pełne humoru krótkie dialogi oparte są na ich autentycznych wypowiedziach, zaś opisy - na współczesnych portretach oraz świadectwach. Akcja toczy się błyskawicznie, przedstawiając wszystkie etapy fascynującej kariery Cezara i jego gwałtowny upadek. Tłem jest walka o władzę wśród wielkich rodów Italii, ambicje królów francuskich i hiszpańskie kłopoty z Joanną Szaloną, groza syfilisu prześladującego nie tylko Cezara, a nawet parę ciekawostek dotyczących Polski. To wszystko zdarzyło się naprawdę!

źródło opisu: Dom Wydawniczy Bellona, 2013

źródło okładki: www.bellona.pl

Anna | 2015-10-04
Przeczytana: 04 października 2015

Narratorem książki jest fikcyjny potomek papieża Aleksandra VI - Diamante di Roma, którego matką miała być siostra króla Hiszpanii - Ferdynanda II. Natomiast opowiedziana jego słowami historia życia, które niemal nieustannie wiązało się z życiem Cezara Borgi jest autentyczna, a wszystkie zdarzenia poparte dokumentacją historyczną.

Główną postacią tej książki jest Cezar, drugi z kolei syn kardynała Rodrigo Borgi, przyszłego papieża Aleksandra VI. Postać bardzo kontrowersyjna, chorobliwie ambitna, nie przebierająca w środkach w dążeniu do osiągnięcia celu, gotowa do morderstwa, przekupstwa, czy zastraszenia swoich wrogów lub przeciwników, nie bacząc na więzi rodzinne, powinowactwo. Przypisuje mu się nawet zlecenie śmierci brata Juana, którego ojciec bardziej faworyzował, powierzając mu prestiżowe funkcje.
Cezar był rozwiązły, lubił zabawy, polowania, miał liczne kochanki; efektem tego był syfilis, który w niedługim życiu dawał o sobie wielokrotnie znać. Jego największą pasją była...

Isadora | 2015-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2015

Historia rodu Borgiów od stuleci jest obiektem fascynacji i chyba nie minę się z prawdą, jeśli dodam, że niejednokrotnie chorobliwego wręcz zainteresowania. Niemal od samego początku podsycanego przez plotki i wyobrażenia przefiltrowane przez fantazję, podziw, strach i nienawiść im współczesnych, ale i złą sławę, na którą sami zainteresowani sobie zasłużyli. W pikantnych i budzących grozę opowieściach o skandalach, rozpuście, kazirodztwie, intrygach, spiskach i zabójstwach, jakich dopuszczali się członkowie papieskiej familii, ograniczani jedynie przez własną fantazję, niepohamowane ambicje i żądzę władzy, trudno było już wówczas oddzielić prawdę od fikcji - utrwalały one zatem przez wieki złą sławę rodu i wizerunek, jaki znamy do dziś. Dlatego też książki takie, jak "Szatan z papieskiego rodu", opierające się na autentycznych przekazach i zgodne z prawdą historyczną w najdrobniejszych szczegółach, ukazują Borgiów w prawdziwym świetle, przekonując, że fakty niejednokrotnie są...

Sarah | 2013-11-13
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

Ksiązka skupia sie na jednym z najciekawszych postaci okresu Włoskiego renesansu , czyli księćia Valentino - Cezara Borgii.
Jego losy opowiedziane są z punktu widzenia Diamanta di Rome [fikcyjnego brata Cezara i reszty jego rodzeństwa].
Jako , że jestem ogromna fanką rodu Borgiów , jest do dla mnie pozycja poniekąd obowiązkowa.
Autorka za cel , postawiła sobie ukazanie Cezara jako człowieka bezwzglednego , pysznego i dąrzacego do realizacji swoich celów , ogranicząjąc wątki Aleksandra czy Michelleta do zbednego mimum.
Książkę czyta się nader szybko i przyjemnie, chcociaz nie obyło się bez wątków nudnych i czekajacych na odwrócenie kartki na dalsza stronę. Osobiscie uważam , że wątek Diamante i jego wątki miłosne sa tutaj zbędne. Wolałabym , gdyby to Micheletto był owym narratorem i opowiadał o jego losach z Cezarem. Może w tedy było bardziej interesująco , bo Diamante jakos mnie nie przekonywał.

Więc aut Caesar aut nihil .

Kasia | 2013-09-25
Przeczytana: 23 września 2013

Opublikowano także na kacikzksiazka.blogspot.com

Historia rodziny Borgiów od stuleci niezmiennie intryguje i fascynuje. I nic w tym dziwnego, bowiem na ich temat powtarzano tyle plotek i ukuto tyle teorii, że trudno jest obecnie oddzielić prawdę od przekoloryzowanej fikcji. Związki kazirodcze, zabójstwa, spiski i intrygi mające na celu zwiększenie własnych wpływów to zaledwie część grzechów, jakie się im przypisuje. Na ich temat napisano wiele powieści i nakręcono liczne filmy oraz seriale (najpopularnieszy ostatnimi czasy to niewątpliwie „Rodzina Borgiów”). Większość z tym produkcji utrwala jednak błędne wyobrażenie na temat Rodriga Borgii i jego najbliższych. Dlatego warto sięgnąć po książkę, w której prawda historyczna stoi na pierwszym miejscu, bowiem okazuje się ona równie interesująca co literacka fikcja.

„Szatan z papieskiego rodu. Prawdziwe życie Cezara Borgii” to biografia jednego z najbardziej wpływowych ludzi doby renesansu podana w formie powieści. Historia...

anetapzn | 2013-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2013

Ród Borgiów, jeden z najokrutniejszych, najkrwawszych, ale i najpotężniejszych w Europie dobry renesansu.
Borgiowie swoje poczytne miejsce na kartach historii uzyskali głównie nie dzięki mecenatom, ale za sprawą głębokiego (momentami aż do przesady) zaangażowania zarówno w życie kościelne jak i polityczne. Najbardziej znanymi, najrozpustniejszymi i najbardziej zdemoralizowanymi przedstawicielami rodu do dzisiaj są papież Aleksander VI i jego syn Cezar. Przypisuje im się wiele patologii, przestępstw, a nawet wynaturzeń, a także liczne zabójstwa – szczególnie za pomocą trucizn.
Życie obu tych panów, klasycznych przedstawicieli swojego rodu, ale także każdego innego możnego rodu ówczesnej Europy, w niniejszej książce wspaniale przedstawia Arael Zurli. Wcześniej, nazwisko autora było mi zupełnie nieznane. Po lekturze książki stałam się wielbicielka talentu i pióra tego historyka i pisarza.
Zurli udało się dokonać rzeczy niezwykle trudnej. Otóż połączył bardzo dużo ilość sprawdzonych i...

Gabrielle | 2015-07-25
Na półkach: Przeczytane, Renesans

Mimo że jest to biografia beletryzowana, dużo więcej ma w sobie z tradycyjnej biografii niż z beletrystyki, dzięki czemu zdecydowanie można ufać zawartym na jej kartach informacjom. W przeciwieństwie do wielu współczesnych książek historycznych nie ma w niej śladu po "taniej sensacji". Jest rzetelna i wciągająca, napisana lekko i przystępnie.

joly_fh | 2015-02-21
Przeczytana: 30 maja 2014

W gruncie rzeczy jest to powieść tylko z pozoru. Niby mamy narratora, którym jest fikcyjny towarzysz Borgii, Diamante di Roma, niby mamy jakieś dialogi, ale nie ma w tej książce żadnej intrygi, ani akcji - niczego więcej poza opowieścią o Cezarze i jego poczynaniami, które znane są z kart historii, tj. podbojami kolejnych miast. Obszerne fragmenty, w których autorka (!) relacjonuje skomplikowaną sytuację polityczną na terenie Italii (w tym manewry królów francuskich oraz przepychanki wokół przejęcia Neapolu), wojskowe działania Borgii oraz układy pomiędzy rodami panującymi w poszczególnych miastach-państwach włoskich. Jest tego zdecydowanie zbyt dużo i sprawia to, że książka ma przyciężki charakter i zdecydowanie bliżej jej do typowej monografii historycznej, niż beletrystyki. Cezar Borgia gdzieś w tym ginie, nie otrzymujemy przekonującego, wyrazistego obrazu tej postaci, jego rysu charakterologicznego. Czytelnikowi na podstawie skąpych informacji trudno jest wyrobić sobie swoją...

wiedźma | 2016-12-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ulubione
Przeczytana: 09 września 2013

Autor postanowił pokazać Cezara jako człowieka pysznego, dumnego, ambitnego, a przy tym bardzo zawistnego i okrutnego. Aby osiągnąć postawione sobie cele, z których głównym jest zjednoczenie miast-państw włoskich i zapanowanie nad utworzonym z nich królestwem Romanii. Duży akcent został położony na zmieniającą się psychikę i charakter Valentino, co było spowodowane chorobą neapolitańską, czyli syfilisem, który oprócz wspomnianych zmian psychicznych, szpeciła również ciało. Ciągłe nawroty choroby powodowały coraz częstsze wybuchy agresji u księcia, co było nieraz przyczyną problemów i konfliktów o podłożu politycznym. Jednakże Cezar, pewny siebie, wychodził z nich zwycięsko. Owa dobra passa trwała dopóty, dopóki żył jego ojciec, papież Aleksander VI. Po jego śmierci zarówno kariera wojskowa, jak i polityczna Il Valentino, zaczęła się chylić ku upadkowi. Sam Cezar zmarł śmiercią wojownika w bitwie pod Vianą (dzisiejsza Nawarra), tak, jak to mu przepowiedział jego astrolog, Beheim:...

unbeliever | 2016-01-06
Przeczytana: 28 grudnia 2015

Władza ponad wszystko i za wszelką cenę z wykorzystaniem wszelkich dostępnych środków. Tak było i będzie. A jak ktoś ma złudzenia, że oprócz pragnienia władzy są jeszcze jakieś tam idee, czy religia, to wystarczy poczytać książki takie jak ta. To był bardzo ciekawy i burzliwy okres w dziejach Włoch i papiestwa. A zamieszani w to jeszcze byli i Francuzi i Hiszpanie. Powieść znakomicie osadzona w realiach tamtej epoki. Uważam, że dość prawdziwie oddaje panujące wtedy obyczaje oraz nawiązuje do znanych faktów historycznych. Wartka akcja, świetna narracja i 'umowcowanie' w epoce bardzo mi odpowiadały. Polecam.

magdac | 2014-01-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 2014 rok

Historia rodziny Borgiów to temat wciągający - tak też została przedstawiona w książce Araela Zurliego. Czyta się szybko, łatwo i przyjemnie, trudność jaką można napotkać, nie tylko w tej lekturze zresztą, to istna plątanina nazwisk, miejsc, sojuszy zawieranych przez Borgiów za a nawet przeciw komuś:)
Jak dla mnie odrobinę za dużo czasu autor poświęcił na barwne opisy kolejnych terytorialnych podbojów Cezara, ale widać nie dało się tego ominąć bez szkody dla całej historii.