Ósemka wygrywa

Tłumaczenie: Dominika Repeczko
Cykl: Stephanie Plum (tom 8)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Hard Eight
plum
joly_fh

Inne wydania

Stephanie Plum jest agentem do spraw windykacji poręczeń, mówiąc prościej: łowcą nagród. Doprowadza żywych lub martwych zbiegów pod sąd. A przynajmniej się stara bo różnie z tym bywa.
Styl Janet Evanovich sprawia, że jej książki czyta się jak kolejne odcinki dowcipnego serialu kryminalnego.
Każda książka to odrębna historia, którą można czytać niezależnie od pozostałych

źródło opisu: Fabryka Słów, 2013

źródło okładki: http://www.fabrykaslow.com.pl/

Oficjalna recenzja
Myrkul książek: 1128

O królikach i Komandosach

Stephanie Plum to przedstawicielka biura poręczycielskiego z Trenton w stanie New Jersey. Nic wam to nie mówi? A "łowczyni nagród"? Rolą Stephanie jest odnalezienie i odstawienie do więzienia tych przestępców, którzy nie stawili się na rozprawę mimo kaucji, którą wpłacił za nich niejaki Vincent Plum, wyjątkowo antypatyczny osobnik podejrzewany o zdecydowanie zbyt bliską zażyłość z pewną kaczką, pracodawca Stephanie, a prywatnie jej kuzyn.

Stephanie zdobyła tę pracę nieco z przypadku. W jej torebce łatwiej znaleźć lakier do włosów niż gaz pieprzowy, a pistolet trzyma w słoiku na ciasteczka, bo potwornie boi się broni. Jej partnerką z reguły jest Lula - czarnoskóra eksprostytutka rozmiaru XXXXXXL, uwielbiająca obcisłe, jaskrawe ubrania o kilka numerów za małe.

„Ósemka wygrywa” to, jak łatwo się domyślić po tytule, ósma odsłona przygód tego niezwykłego detektywa w spódnicy. Tym razem jej zadanie będzie nietypowe, bo niezwiązane z przestępcą, który nie stawił się w sądzie. O pomoc prosi ją Mabel, stara sąsiadka jej rodziców. Jej wnuczka Evelyn znika z córeczką Annie. Jeśli się nie odnajdzie, przepadnie dom Mabel, który jest zabezpieczeniem kaucji rodzicielskiej, która ma zapewnić, że Steven, ojciec Annie, będzie mógł widywać się z córką. Wkrótce okazuje się, że Evelyn szuka nie tylko eksmąż, który do miłych facetów nie należy, ale i Eddie Abruzzie, wyjątkowo nieprzyjemny gangster, który ma w zwyczaju chociażby wysyłanie podpalacza przebranego w kostium królika. Albo maskę Billa Clintona.

Jakby tego było mało, w życiu Stephanie wciąż są dwaj mężczyźni. Obłędnie seksowny gliniarz Joe Morelli i niezwykle pociągający łowca nagród o pseudonimie Komandos.

Seria o Stephanie Plum to komedia kryminalna, z naciskiem jednak na komedię. W jednym z wywiadów autorka, Janet Evanovich przyznała, że to seria oparta na bohaterach, a intryga kryminalna jest tylko pretekstem. Trudno się nie uśmiechnąć, kiedy na kartach książki spotykamy cała plejadę przezabawnych bohaterów. Pyskata Lula, tajemniczy Komandos, macho Morelli i nieco nieporadna, ale urocza Stephanie tworzą pierwszy plan.

Na drugim jest jeszcze barwniej. Prym wiedzie babcia Mazurowa o ciele siedemdziesięciolatki i umyśle nastolatki. Wyjątkowo niesfornej nastolatki. Do tego uwielbia chodzić na wszystkie wystawienia zwłok jak każdy w Grajdole, czyli robotniczej dzielnicy Trenton. Pojawia się też postać, która na dłużej zagości w świecie Stephanie - Albert Kloughn (nie mylić z klaunem!), najbardziej nieudolny prawnik na świecie, który zacznie się umawiać z Valerie, rozwiedzioną siostrą naszej łowczyni nagród.

Zresztą sam Grajdoł również nie przestaje śmieszyć. W końcu gdzie indziej obowiązkowym wyposażeniem torebki każdej szanującej się gospodyni domowej jest pistolet? Plotki rozchodzą się tu z prędkością błyskawicy, a powiązania towarzysko-rodzinne są znacznie ważniejsze niż takie drobiazgi jak prawo. Taka mieszanka wybuchowa to idealne tło dla masy przezabawnych absurdów, którymi raczy nas autorka.

„Ósemka wygrywa” nie wyróżnia się niczym specjalnym na tle serii. Jest jej kolejnym solidnym elementem. Jeśli więc lubicie czytać o kolejnych przygodach ferajny z Grajdoła i zaśmiewać się do rozpuku z kolejnego nieudanego zatrzymania w wykonaniu Stephanie i Luli, to jest to idealna książka dla was.

Krzysztof Krzemień

enigmatique | 2013-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2013

Właśnie skończyłam czytać i nie mogę się doczekać kiedy dorwę następną część:) Zakończenie - rewelacyjne. Tą serię można czytać w ciemno - każda część jest niesamowita i poprawia humor bardziej niż najlepszy deser na świecie. W 8 części jest dużo Komandosa:) Pojawia się klaun - prawnik oraz damski odpowiednik Komandosa Jeane Ellen, która jest zbyt idealna, żeby ją polubić;) Są też zając i niedźwiedź jeżdżące samochodem no i oczywiście Morelli zaglądający w dekolt naszej Steph. Dreszczyk emocji i duużo dużo humoru.

lacerta | 2017-01-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 27 stycznia 2017

Śliwka kolejny raz nie zawodzi. Ogromna dawka humoru i przerażenia gwarantowana. Robi się coraz groźniej, a Stephanie znów pokazuje swoje nieustraszone oblicze. Broń, wybuchające samochody oraz szalone pościgi - nic dziwnego, że nasza łowczyni nagród tak łatwo znajduje sobie nowych pomocników.
Oczywiście nie mogło zabraknąć dwóch wspaniałych kompanów Steph - Luli i babci Mazurowej. Morelli miesza w głowie Stephanie. Komandos jeszcze bardziej miesza w głowie Stephanie. Do tego mamy niedźwiedzia, królika, Nixona i Clintona. A na końcu Valerie pokazuje, że "pazur" to rodzinna cecha Plumów.

Janet Evanovich jest bezkonkurencyjna, tak samo jak jej bohaterka.

książek: 1947
Aniutka90 | 2016-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2016

Kolejna cudowna przygoda Plum. Mnóstwo śmiechu i zabawnych nowych postaci! Mnóstwo Rangera i jego zalotów do Stephanie! Mnóstwo podpalanych samochodów naszej bohaterki, ekshibicjonistów i za mało kajdanek. Cała "Śliweczka"!
Polecam jak zawsze!

miqa | 2013-07-17
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 29 czerwca 2013

Janet Evanovich – jedna z najlepiej zarabiających pisarek USA.
UWAGA! Dziś (17.07.) polska premiera ósmego tomu przygód niezawodnej łowczyni nagród, Stephanie Plum.
Tym razem miłośnicy śliwki nie musieli długo czekać na kolejny tom i na pewno będą niezmiernie szczęśliwi mogąc od dziś trzymać w rękach książkę „Ósemka wygrywa”. Co tym razem spotka Stephanie Plum? Z jakimi sprawami będzie musiała się zmierzyć? I jak potoczy się jej życie miłosne?

„Kalorie się nie liczą, jeśli są związane ze świętowaniem. Wszyscy to wiedzą.”

Idealna siostra Stephanie, Valerie, po tym jak mąż uciekł od niej z opiekunką i zabrał jej wszystko przeprowadziła się z dwójką córek do domu rodziców Stephanie, gdzie od dawna mieszka babcia Mazurowa, podeszła wiekiem, ale młoda umysłem zabawna staruszka. Stephanie dzieli za to swoje mieszkanie z chomikiem Rexem, a po tym jak pokłóciła się z niedoszłym narzeczonym Joe Morellim, raczej nieszybko się to zmieni.

[ Całość recenzji na moim blogu:...

Ania | 2017-08-24
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 24 sierpnia 2017

Ósemka przyniosła mi małe rozczarowanie. Niby wszystko się zgadziało, a jednak ta część mnie nie porwała. Atmosfery nie był w stanie podgrzać nawet sam Komandos;)

Stephanie i gra wojenna

„- Coś jeszcze? - spytałam
- Nie, ale jakoś dziwnie się czuję, z tym, że nie rzuciłaś mi się do gardła.
- Rozczarowany?
- Taa - przyznał. - Kupiłem gaz pieprzowy.”*

Wyobraź sobie, że w twoim życiu cały czas coś się dzieje, a chwila spokoju, bez żadnych dziwnych wydarzeń, jest na wagę złota. Niby ciekawie jest gdy zawsze jest coś do zrobienia, można się pośmiać, pomóc, a może nawet zarobić. Jednak zbyt dużo atrakcji jest również męczące i… niebezpieczne, zwłaszcza gdy spotka się niebezpiecznych ludzi.

Stephenie nie byłaby sobą gdyby po raz kolejny nie wpadła w tarapaty. Wszystko zaczęło się dość nie pozornie. Sąsiadka rodziców kobiety, Mabel, prosi ją by odnalazła jej córkę i wnuczkę, które nagle zginęły. Między wykonywaniem swoich obowiązków jako agentka do spraw windykacji poręczeń rozpoczyna poszukiwania, co z kolei nie podoba się niejakiemu Eddiemu Abruzziemu. Mężczyzna również poszukuje Evelyn i Annie, ale początkowo nikt nie potrafi dojść co...

Joanna | 2013-07-18
Przeczytana: 07 lipca 2013

Stephanie Plum, agentka do spraw windykacji poręczeń czyli mówiąc zwyczajowo łowca nagród, kobieta po "miłosnych przejściach", uzależniona w stopniu maksymalnym od mrożonego ciasta, po raz kolejny wpada w tarapaty.

Na prośbę najbliższej sąsiadki babci Mazurowej z Grajdoła - Pani Markowitz podejmuje się odnalezienia jej wnuczki Evelyn, która wraz z córeczką Annie znika bez śladu w tajemniczych okolicznościach. Bez większej wiary w sukces swych działań Stephanie rozpoczyna poszukiwania. To nie podoba się jednak niejakiemu Eddiemu Abruzziemu, właścicielowi domu, który wynajmuje Evelyn. On również poszukuje kobiety. Może być dla niej śmiertelnym wręcz zagrożeniem. Jak się bowiem okazuje, nie jest on zwykłym właścicielem wynajmowanych nieruchomości. Prowadzi sporo szemranych interesów. Pochłania go też nietypowe i niebezpieczne hobby. Abruzzi jest człowiekiem groźnym, nieobliczalnym i nie cofającym się przed niczym, by osiągnąć wyznaczony cel. W wyścigu o odnalezienie Evelyn jak cień...

Viconia | 2013-07-21
Przeczytana: 15 lipca 2013

Już ósmy raz spotykam się ze Stephanie Plum. Ósmy raz wybucham śmiechem już po pierwszych zdaniach. Czyli nic się nie zmieniło, Evanovich nadal utrzymuje poziom i dostarcza fanom serii czystej rozrywki.

Muszę przyznać, że autorka niektórymi pomysłami powala na łopatki. Bo że Stephanie ma problem ze złapaniem NSa to wiadomo. Że wybucha jej samochód? Już nawet ona przywykła. Kolejny dziwny człowiek się z nią zaprzyjaźnia? Normalka. Próbuje komuś pomóc i przypadkiem naraża się na gniew jednego z najgroźniejszych ludzi w okolicy? Jej się to często zdarza. Ale to, że prześladują ją królik i niedźwiedź pałający żądzą mordu rozwaliło mnie do reszty. To było tak komiczne, że aż nieprawdopodobne. Ale jak wiecie, jeśli chodzi o Stephanie wszystko jest prawdopodobne, więc i morderczy królik wpasuje się w tą rzeczywistość ;)

Stephanie z dobrego serca próbuje znaleźć wnuczkę sąsiadki swoich rodziców. Wnuczka i jej matka zapadły się pod ziemię, a sąsiadka może przez to stracić dom. Steph...

Sol | 2013-07-28

Przygody Stephanie Plum miałam okazję poznać dosyć niedawno i spodobały mi się na tyle, żebym zapoznała się z kolejnymi tomami. Nie trzeba jednak zaczynać od tomu pierwszego, gdyż całą serię można czytać nie po kolei - co jest całkiem fajne, jeśli ktoś nie chce, bądź nie ma możliwości zapoznać się z tą zabawną historią od samego początku. Ja zaczęłam czytać od szóstki, a dopiero później zaopatrzyłam się w poprzednie tomy, wiedząc, że nic mi nie umknie w przygodach Stephanie. Zacznijmy jednak od tego, co też ma ta książka, że tak potrafi rozbawić i zawładnąć czytelnikiem.

Janet Evanovich stworzyła niebanalny i przyjemny cykl, opowiadający nam o nietuzinkowej postaci, która "uwielbia" tarapaty i niebezpieczeństwo. Seria o Stephanie Plum należy do tej grupy książek, która jest czasoumilaczem i poprawiaczem humoru. Nie da się przeczytać żadnego z tomów, nie uśmiechając się przy tym ani razu. Po prostu się nie da! Te wszystkie śmieszne gagi, teksty i sama główna bohaterka sa po...

Magda | 2013-08-13
Przeczytana: 12 sierpnia 2013

Kolejny, długo wyczekiwany przeze mnie tom o Steph. Wyczekiwany także z powodu Komandosa. Jakiś czas temu dostałam "cynk", że w tym tomie zmienią się ich relacje. Dlatego tak bardzo nań czekałam. Poczułam się trochę... rozczarowana. Mimo wszystko liczyłam na więcej opisów. Z drugiej strony to, co zrobił Komandos dla Łowczyni z Abruzzim wynagradza wszystko. Nic nie powiedziane do końca. Tylko domysły świadczące, jaki jest Komandos. A i tak go uwielbiam. Książka genialna. Wciągająca. Przezabawna. Kolejny tom lepszy od poprzedniego.

75 mln czytelników kupiło książki Janet Evanovich!

Książki o Stephanie Plum są jak kolejne odcinki dobrego serialu – śmieszne i wciągające. Każda kolejna to inna historia oraz nowe przygody trzydziestolatki z Jersey, która pracuje jako łowczyni nagród. Wybuchowa mieszanka sensacji i kryminału z dużą dawką solidnego humoru.