Żądza zemsty

Wydawnictwo: Papierowy Motyl
7 (4 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
xVariax

Większość kobiet przywykła do roli istoty podległej mężczyźniej, jaką wyznaczyła jej religia, a potem oparta na niej tradycja. Uważają one, że skoro z woli Allaha tak było od lat, to tak powinno pozostać na zawsze. Nie oczekują zmian, a niektóre są im przeciwne. W tym duchu wychowują córki. Już od wczesnej młodości wpajają im pokorę i uległość wobec mężczyzn. Zachęcają je do noszenia czadr i innych upokarzających zachowań.

Tylko te bardziej świadome i wykształcone, które wiedzą, że w innych krajach i religiach nie ma takiego drastycznego podziału na gorszy świat dla kobiet i lepszy dla mężczyzn, mogą poprzeć zmiany.

źródło opisu: http://papierowymotyl.pl/zadza-zemsty-p-55.html

źródło okładki: http://papierowymotyl.pl/zadza-zemsty-p-55.html

Zadna_Milostka | 2014-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2014

Odstręczające dla mnie było to, że główny bohater, Nazir, nie zadawał sobie pytania, czy jego „kłopotliwy spadek”, czyli jego bratowa – wdowa po jego zmarłym bracie – zechciałaby, według ostatniej woli zmarłego brata, wziąć szwagra za męża. Nie zastanawiał się, czy ona by jego zechciała w łóżku, jedynie mówił o swoich potrzebach, odpowiadając sam sobie, „chyba by się nie broniła”.

Ale ten fragment udowadnia nam jedynie, jak bardzo jesteśmy ograniczeni w swoim światopoglądzie, z którego sami nie chcemy wyjść.

xVariax | 2013-06-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Wymienię

Kiedy podczas szturmu na pałac prezydencki, ginie brat Nazira, ten wbrew swoim wcześniejszym poglądom, przysięga na mordercach bezlitosną zemstę. Chłopak w ekspresowym tempie kończy studia i przepełniony nienawiścią przyłącza się do dżihadu, świętej wojny muzułmanów z innowiercami.
Napędzany pragnieniem odwetu Nazir, spycha na drugi plan swoją miłość oraz obowiązki wobec najbliższej rodziny. Zapomina o marzeniach, o wolności, a także o chęci spokojnego życia, z dala od wojennego zgiełku.

Nie potrafię zrozumieć kultury muzułmańskiej, ani panującego w niej fundamentalizmu. Mam świadomość, że opisana w książce rzeczywistość jest w pewnym stopniu przerysowana, jednak w dalszym ciągu kraje Bliskiego Wschodu jawią mi się jako miejsca wrogie i niechętne każdej próbie przemiany.

Powieść Eugeniusza Wędzichy, to szokujący dowód ignorancji tamtejszej ludności wobec zmian i potrzeby rewolucji obyczajowej. Mimo nałożenia na dziewczęta obowiązku edukacji, rzadko który ojciec decyduje się...

Water-Lilly | 2013-10-02
Marylou | 2013-07-10