Wielcy zdrajcy w dziejach świata

Tłumaczenie: Stanisław Bończyk
Wydawnictwo: Bellona
Las traiciones que hicieron historia
zdrajcy, teorie spiskowe
paweł

Książka Pedro Maya to przykład dobrej literatury popularnonaukowej. To zarazem przystępna powtórka z historii i zbiór ciekawostek. Znalazło się tu także i miejsce na wspomnienie istnienia pewnych niepotwierdzonych hipotez i teorii spiskowych, przy czym są tu one traktowane raczej wzmiankowo. Autor nie starał się nadać swojej książce skandalizującego charakteru. Jest to rzetelna i wyważona w...

Autor nie starał się nadać swojej książce skandalizującego charakteru. Jest to rzetelna i wyważona w tonie lekcja historii, gdzie niekiedy tylko sygnalizuje się fakt, iż niektórzy badacze czy dziennikarze kwestionują prawdziwość najbardziej rozpowszechnionej wersji wydarzeń. Jest tak, by wspomnieć tylko o historii najnowszej, choćby w przypadku opisu zdarzeń z 11 września 2001 roku.

Układ rozdziałów odpowiada porządkowi chronologicznemu. Po krótkim prologu, w którym autor wprowadza czytelnika w szeroko pojęty kulturowy kontekst zdrady i zwięźle charakteryzuje sposób, w jaki zamierza przyglądać się bohaterom książki, następuje przegląd największych zdrad historii od świata starożytnych Greków.
W pierwszym rozdziale Autor rzuca nowe światło na historię o koniu trojańskim, trafnie argumentując, że choć Odyseusz uchodzi na kartach historii za przebiegłego i szlachetnego, to tym niemniej dopuścił się niczego innego jak perfidnego oszustwa i zdrady wobec ówczesnych obyczajów.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/

Gedpoz | 2014-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2014

Co do zawartości to trochę za mało o tytułowych zdrajcach, więcej niestety opisów, insynuacji i poglądów autora (czasami dosyć hmm kontrowersyjnych). Całość bardziej przypomina artykuł popularno-naukowy niż książkę ale co jest dużym plusem dobrze się czyta.

TheLostSymbol | 2016-11-27
Przeczytana: 05 sierpnia 2017