Egejskie marzenie

Wydawnictwo: Pascal
9788376422008
Grecja, greckie wyspy
joly_fh

Pojechali do Grecji na wakacje. Trzy lata później wrócili po błękitne niebo i ... nowe życie. * Zadzwoniłem do Yiánnisa spytać, czy w weekend nie poszliby z nami na drinka i kolację. Yiánnis się wahał. – Nie mogę planować soboty dzisiaj. Dopiero poniedziałek. Skąd mam wiedzieć, czy będę głodny w sobotę wieczorem. Pogadajmy o tym w piątek albo w czwartek. I tak pierwszy raz zetknęliśmy się z...

I tak pierwszy raz zetknęliśmy się z charakterystyczną cechą greckiej mentalności. Z głęboką niechęcią do planowania czegokolwiek na dalej niż dzień lub dwa. (fragment książki)

Jak ułożeni Amerykanie poradzą sobie w Grecji, gdzie życiowe motto brzmi „co masz zrobić dzisiaj, odłóż na jutro”? Czy przyjaciele - dumny Dr. Yiánnis , lokalny przystojniak, Tákis i urocza córka burmistrza, Ilíana - pomogą im przezwyciężyć kłopoty? I wreszcie: co mają ze sobą wspólnego Pierce Brosnan, George Bush senior i rosyjskie prostytutki?

Jeśli lubicie greckie klimaty albo zachwyciła Was komedia
Mamma Mia, koniecznie musicie przeczytać Egejskie marzenie.

źródło opisu: Wydawnictwo Pascal, 2013

źródło okładki: www.ksiegarnia.pascal.pl

Marek | 2013-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2013

Zamiast wyjazdu na wakacje zaaplikowałem sobie taką lekturę, błękitna okładka, kieliszek wina, oliwki. Tak sobie myślałem a tutaj niespodziewanie pojawił się opis kłopotów w Grecji. W miarę czytania zacząłem nawet doceniać polską administrację. Tak więc jeśli ktoś z was uwielbieniem darzy amerykańską komedię "Mamma Mia" a na dokładkę spędza rokrocznie co najmniej tydzień na jakiejś greckiej wyspie to koniecznie powinien sięgnąć po ten tekst a "szum egejskich fal czeka na ciebie" jak na okładce zapowiada wydawca. Lektura w sam raz na zakończenie sezonu...naprawdę.

lisoska | 2014-03-20
Przeczytana: 19 marca 2014

Historia oparta na faktach. Perypetie bohaterów w greckiej rzeczywistości są absurdalne, ale prawdziwe. Kto był w Grecji nie tylko na urlopie wie o czym mówię. Sama to przeżyłam pracując na pięknej greckiej wyspie, a to co określamy mentalnością Greków jest komiczne wręcz. Po przeczytaniu tej książki czytelnik jest w stanie zrozumieć bardziej kwestię tego dlaczego Grecja osiągnęła finansowe dno :D Można się uśmiać z niektórych sytuacji. Polecam lekturę :)

bisou | 2014-10-26
Przeczytana: październik 2014

Jako wielbicielka Grecji musiałam sięgnąć po tę książkę. Jest to sielska opowieść o realiach życia w tym kraju, jak trudno czasami gdzieś zaistnieć, założyć własny dom i interes. Książka zmywa ze złudzeń, pokazuje jak trudno żyć na obczyźnie, ale także,że nie warto się poddawać i uwierzyć, że czasem to co nieosiągalne może się spełnić tylko należy w to uwierzyć. Szukałam co prawda książki, która w bliższy sposób przytoczy mi obraz życia w Grecji, ale "Egejskie marzenie" jest też dobrą książką, szczególnie polecaną osobom chcącym zamieszkać i prowadzić inter za granicą, przekonać się, że to nie takie proste jak się wydaje. Pouczająca pozycja dla wszystkich dociekliwych.

elpajaro | 2015-03-22

Czytając tę książkę, już patrząc na samą okładkę, automatycznie przenosiłam się właśnie do Grecji, gdzie przez krótki okres byłam na wakacjach. Humor mi się poprawił, zaczęłam myśleć, że lato pojawi się w Polsce za 2 dni. Spodobał mi się klimat historii, napotykane trudności, sposób widzenia bohaterów co może się wydawać trywialne, ale właśnie owa trywialność nadała niepowtarzalny styl książce. Naprawdę zrelaksowałam się czytając tę pozycję.

Robertos | 2015-02-04

polecam wszystkim, którzy kochają Grecję, a jednocześnie gotowi sa poznać również jej mniej przyjazne oblicze ...

Agnette | 2014-06-22
Przeczytana: 20 czerwca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Miała to być bardzo dobra książka na lekkie wakacyjne miesiące.
Gdy zaczęłam ją czytać byłam pod wrażeniem, że w końcu ktoś tak po prostu postanowił, że zupełnie zmieni miejsce zamieszkania. Wiele ludzi tak robi, ale oto trzymałam w rękach wspomnienia dobrych i złych chwil bohaterów, małżeństwa. Miałam świadomość, że są to wydarzenia przeszłe, ale od początku gorąco im dopingowałam żeby się udało. Potem, gdy problemów z prawem pobytu zaczęło narastać, bohaterowie musieli sobie radzić z całą grecką biurokracją było coraz ciężej.
Miała to być lekka wakacyjna książka, a okazało się, że przeżywałam wszystko razem z bohaterami i było mi przykro, gdy ostatecznie się nie udało.

calgus | 2014-06-11
Przeczytana: 10 czerwca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka dzięki, której można poznać mentalność Greków, ich sposób bycia, jak funkcjonuje ich gospodarka i dlaczego dopadł ich kryzys finansowy. Dowiemy się jak Grecy postrzegają obcokrajowców, a co dopiero obcokrajowców, którzy zamierzają się osiedlić w ich kraju na stałe. Ta książka nie powinna być zaliczana do powieści. Jest napisana jak dziennik, prawie dzień po dniu. Jeśli faktycznie, ktoś chce zmienić swoje życie i wyjechać do zupełnie innego kraju, na innym kontynencie, powinien po nią sięgnąć. Polecam również osobom, które chciałaby w domowych warunkach wytwarzać mydło, a nie wiedzą jak się do tego zabrać :)

magdalena | 2014-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2014

Ciekawa bo w potoku książek o życiu od nowa w jakimś pięknym miejscu nie opisuje jedynie pięknej pogody, apetycznych potraw i poranków nad brzegiem morza. Egejskie marzenie to raczej zderzenie z rzeczywistością i trudna walka o te marzenie. Czy zwycięska? To już trzeba przeczytać tę książkę.
O ile sama historia wydaje się naprawdę ciekawa, to styl pana Ciriello wybitny nie jest, niestety nie jest również poprawny. Jest mierny. A szkoda, bo mogłoby być dużo lepiej.

Monika | 2016-01-09
Na półkach: Przeczytane, Grecja

Jeszcze jedna pozycja o ludziach, którzy zdecydowali się na wielką zmianę. Wakacje w obcym kraju, choćby najdłuższe, nie pozwolą nam poznać codzienności jego mieszkańców. Trzeba się tam przeprowadzić, żeby w codziennym życiu sprawdzić, czy to na pewno taki raj, jak nam się wydawało...

explorerka | 2013-08-18
Przeczytana: 17 sierpnia 2013

Ostrzeżenie! Jeśli właśnie rozważacie rzucenie wszystkiego i przeniesienie się na południe Europy to nie czytajcie tej książki!

Dario i Linda to małżeństwo, które ma wszystko - obydwoje mają dobrą pracę, mieszkają w Kalifornii - stanie, w którym przez większość roku świeci słońce, mają tam rodzinę, przyjaciół i co najważniejsze poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Jednak postanawiają zostawić to wszystko i przenieść się na stałe na maleńką, grecką wyspę Skopelos, w której od dawna obydwoje są zakochani. "Egejskie marzenie" to ich relacja z pierwszych miesięcy pobytu na wyspie. Warto dodać, że autor książki nie jest laikiem jeśli chodzi o pisanie ponieważ ma już na swoim koncie wiele opowiadań, jednak z gatunku science fiction i fantasy więc ta książka na pewno była dla niego wyzwaniem.

Książek z serii "rzucam wszystko i osiedlam się w małej mieścinie na południu Europy" jest ostatnio na naszym rynku wydawniczym bardzo dużo. Osobiście, nie przeszkadza mi to ponieważ są to...