Przedwojenna Łódź

Wydawnictwo: RM
Łódź
albumy
joly_fh

Zapraszamy w podróż do czasów, gdy na ulicy Piotrkowskiej spotkać można było Juliana Tuwima lub Hankę Ordonównę, a wokół słychać było gwar barwnego, wielokulturowego tłumu. Razem z autorem przespacerujemy się głównymi ulicami i placami miasta. Odpoczniemy w cieniu drzew w najpiękniejszych łódzkich parkach. Przyjrzymy się kościołom, cerkwiom i synagogom. Zagłębimy się w szemrane rejony Bałut, zrobimy zakupy na najpopularniejszych i najbardziej gwarnych targowiskach. Zajrzymy także w bramy miejskich podwórek. Na starych fotografiach zastygło życie codzienne mieszkańców przedwojennej Łodzi: handlarze, gazeciarze, spieszący się przechodnie, bawiące się dzieci. Uchwycono na nich to, co stanowiło kwintesencję tego miasta: tętniące życiem brukowane ulice. To doskonała propozycja zarówno dla mieszkańców Łodzi, jak i dla wszystkich miłośników historii dwudziestolecia międzywojennego oraz pasjonatów starych fotografii.

źródło opisu: Wydawnictwo RM, 2012

źródło okładki: http://www.rm.com.pl/product-pol-164-Przedwojenna-Lodz.html

anetapzn | 2013-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2013

Dzięki zebranym przez Jacka Reginię-Zacharskiego zdjęciom, mamy okazję poznać Łódź taką jaka była w dobie swojej świetności, w okresie boomu włókienniczego. Zobaczymy wspaniałe budowle częstokroć już nie istniejące, będziemy chłonąć ów wielokulturowy klimat przedwojennej Łodzi, z którego miasto do dziś jest dumne. Nie bez kozery przed wojną mówiono (tak opowiadała mi babcia) : wasze ulice nasze synagogi, cerkwie i kamienice.. Niestety, ale II wojna światowa ową wielokulturowość prawie doszczętnie zniszczyła. W niewielu już miejscach można odnależć ową dawną, wspaniałą Łódź o której wspominali i Tuwim i Reymont. Tym cenniejsze są ostatnie zachowane zdjęcia i książki takie jak ta.
Zanim wybierzecie się na przechadzkę po dawnej Łodzi zachęcam do zapoznania się z niezwykle ciekawie napisanym tłem historycznym miasta. Nie brak także opowieści o ludziach, którzy miasto tworzyli, którzy byli dla niego ważni, którzy sprawiali, iż było tak wspaniałe. Osobom słabo znającym historię Łodzi,...

Błażej Kopera | 2014-03-24

Ciekawy wstęp historyczny i zwięzłe, zgrabne, trafne opisy zdjęć - przydałoby się jednak zamieścić dodatkowo w książce kilka znanych fotografii tamtego okresu, których wg mnie w tej pozycji zabrakło

Marlena | 2017-01-25
Przeczytana: 2016 rok