Snajper z Harvardu

Wydawnictwo: Bellona
joly_fh

Współczesna powieść kryminalna osadzona w realiach Stanów Zjednoczonych. Bohater powieści od wczesnych lat podlega niezwykłym zdarzeniom, w których nie potrafi podporządkować się kompromisom. Los, obdarzając go ponadprzeciętnymi predyspozycjami fizycznymi i umysłowymi, nie pozostawia mu jednak zbyt wiele możliwości wyboru. Wilson przeżywa głęboko podłość, machinacje i głupotę decydentów, nielojalność i wyrachowanie, ale jego reakcje są często nieproporcjonalne w stosunku do bodźców.

Poznajemy bohatera w czasie, gdy przeciwstawił się zasadom mafii, dla której pracuje od trzydziestu lat. Autor wiedzie go po zakamarkach nowojorskiego metra. Poznajemy wstrząsająco niezwykłe, acz prawdziwe życie społeczności zamieszkującej zapomniane stacje New York Subway. To stamtąd, niejaki Khark, niepełnosprawny człowiek-kret kieruje anonimowo karierą Wilsona, wedle swego własnego, dziwacznego planu.

Z Nowego Jorku przenosimy się do Wiednia, a wreszcie odnajdujemy naszego kilera w Warszawie. Widzimy ją oczyma człowieka, który nie zna polskiego, polskiej historii, kultury ani panującej obyczajowości. To jednocześnie miejsce, w którym Wilson spotyka wymarzoną kobietę i w którym otwiera się przed nim zapomniana tajemnica.

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2013

źródło okładki: www.bellona.pl

Alicja | 2013-09-13
Przeczytana: 12 września 2013

Znana oficyna książkowa Bellona wydała wreszcie dawno zapowiadaną powieść Jerzego Terpiłowskiego "Snajper z Harvardu". Autor przedstawia w niej w formie zbeletryzowanej wydarzenia rzeczywiste, a zarazem niesłychanie sensacyjne. Większość postaci to autentyczni mordercy, skorumpowani politycy i psychiczni dewianci – postacie z podziemnego świata, o którym społeczeństwo wie tylko tyle, ile faktycznym władcom świata się spodoba. To nie jest kryminał! To niewygodna prawda o naszym losie! Czytelnik znajdzie tu niepublikowane informacje o podziemiach Nowego Jorku, o wiedeńskich sekretach, i o współczesnych wydarzeniach w Warszawie, których nie śmiały podać nam do wiadomości polskie media.

Przy tym wszystkim w powieści nie zabrakło miejsca na opis - zdawałoby się niewiarygodnej, porywającej, a jednocześnie drastycznie ryzykownej - miłosnej przygody dwojga ludzi, skrupulatnie odnotowanej przez kamery jednego z warszawskich hoteli. Czy zabicie w sobie autentycznego uczucia będzie dla...

Jasiek | 2017-03-02
Przeczytana: 12 marca 2017