Miłość w czasach zarazy

1 369
1 633
2 437
1 060
El amor en los tiempos del colera
Marcin

"Miłość w czasach zarazy", jak rzadko która powieść G. Garcii Marqueza, napisana jest z ogromną czułością, humorem i wyrozumiałością, ale też jest to jedyny jego utwór, w którym miłość jest silniejsza od samotności, od fatum i od śmierci. Powieść jest historią miłości, która spełnia się po półwieczu oczekiwania, o dorastaniu do miłości niewydarzonego bękarta i poety - Florentino Arizy oraz...

Powieść jest historią miłości, która spełnia się po półwieczu oczekiwania, o dorastaniu do miłości niewydarzonego bękarta i poety - Florentino Arizy oraz trzeźwej, rozsądnej Ferminy Dazy. Oboje przechodzą przez wszystkie kręgi miłości - młodzieńcze zadurzenie, małżeństwo z rozsądku, szalone namiętności, miłości idealizowane i ulotne pragnienia cielesne.

Ta niespotykana w dotychczasowej twórczości Garcii Marqueza tematyka i tonacaj przysporzyła pisarzowi miliony nowych czytelników na całym świecie.

źródło opisu: Wyd. Muza, 1994

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Opinie czytelników (19909)
Marlena | 2013-12-01
Przeczytana: 10 marca 2011

W książkach Marqueza najbardziej zachwyca mnie jego nielinearne postrzeganie czasu; życie człowieka to nie linia, a ogromny cykl, który regularnie powtarza się, zmieniając nieco jedynie formę. Miłość dla Marqueza to uczucie stałe, potrafiące trwać mimo przeciwności losu. Książka ta pokazuje, że nie ma szans, które zmarnowalibyśmy bezpowrotnie, los bowiem zatoczy kiedyś koło, by ponownie pozwolić nam dokonać wyboru.

Arek | 2017-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2017

"Miłość w czasach zarazy" jest napisana tak wyszukanym językiem, że bardzo często musiałem sięgać do słownika.
Powieść czyta się jak pozycję klasyczną. Akcja toczy się nieśpiesznie, wręcz ospale.
Mnóstwo tu wyrazów tak dobrze dobranych, że są jak wisienki na torcie.
Składnia zdań jest nietypowa a czasem brakuje przecinków, przez co musiałem cofać się do początku zdania, by je zrozumieć.

Rzecz dzieje się w Ameryce Południowej, w mieście nad wybrzeżem Morza Karaibskiego.
Końcem XIX i na początku XX wieku. Nie jest to napisane wprost, ale z opisu tła historycznego łatwo się domyślić.

Gabriel Garcia Marquez zlepia z gliny słów, postacie pełnokrwiste, z którymi łatwo się utożsamić, których losy bardzo nas przejmują.

W powieści mamy historię miłości niespełnionej przez pół wieku. Pół wieku to prawie całe życie, ale wytrwałość Florentino Arizy, jest niezłomna.
Raz się zakochując podsyca swą miłość tak bardzo, że to uczucie go spala, pisuje listy i wiersze dla ukochanej Ferminy Dazy,...

Barbara Bąkowska | 2018-02-23
Przeczytana: 30 listopada 2008

Jeśli lubisz przenosić się w inny świat, poznawać życie ludzi żyjących w odległych czasach, a do tego spoglądać na doświadczenia, które są bliskie każdemu człowiekowi w innym świetle, w innym wymiarze - sięgnij po tę książkę. Historia miłości dwojga ludzi, miłości która przetrwała rozłąkę. W książce autor pokazał, że nie każda przysięga może być spełniona, a mimo to potęga uczucia do jednej osoby może zapisać się w nim i trwać przez całe życie.

Mollinka_90 | 2017-09-09
Przeczytana: 09 września 2017

Jestem pewna, że w ciągu całego życia czytelnika nie da on rady przeczytać choćby po jednej książce z każdego kraju, jaki istnieje na świecie. Mimo to, nie oznacza to, żeby zniechęcać się do sięgania po literaturę z najodleglejszych zakątków globu. Zwłaszcza, że tworzą tam również ludzie, którzy są doceniani i wyróżniani literackimi nagrodami. Już kiedyś wspominałam, że nie mam szczęścia do Noblistów. Kolumbijski laureat Gabriel Garcia Marquez nie zachwycił mnie swoją sławną powieścią "Miłość w czasach zarazy". Lektura mnie zmęczyła, a przez to dłużyła się niemożebnie. Oczekiwałam czegoś zupełnie innego, choć zaczęło się obiecująco.

Powieść Marqueza ukazuje losy w zasadzie swoistego miłosnego trójkąta wplecione w burzliwe wydarzenia końca XIX w. na holenderskich Antylach i Karaibach, zdążających do niepodległości. Za wątek historyczny rzeczywiście należy się pisarzowi szacunek. Poznajemy główne osoby dramatu - Florentino Arizę, wrażliwego, niezbyt urodziwego poetę, do szaleństwa...

Łukaszo | 2018-08-06

W powietrzu unosił się zapach migdałów. Przechadzała się między ludźmi, bacznie obserwując ich każdy gest i ruch. Była ciekawa jak to jest, gdy już dwoje wybrańców połączy się razem. Co do przyszłości, to jej rola się kończyła. Ona dawała tylko impuls, zastrzyk energii tego czegoś co sprawiało, iż dwoje ludzi zwracało ku sobie swoje spojrzenia i serca. Reszta zależała już od nich, ich zaangażowania i pielęgnacji tego co otrzymali. Jeszcze trochę wędrowała w ten wiosenny, ciepły dzień, gdy nagle usiadła na ławce, przy wystraszonym młodzieńcu czekającym na swoją szansę. Zapach migdałów po raz kolejny zawładnął okolicą.

"O miłości wiemy niewiele. Z miłością jest jak z gruszką. Gruszka jest słodka i ma kształt. Spróbujcie zdefiniować kształt gruszki." Słowa te napisał...

Z okładki książki bije rekomendacja Jerzego Pilcha, określająca powieść Marqueza jako romans wszech czasów. I chyba nie pomylił się w tym osądzie. Strasznie pozytywnie się zaskoczyłam tym dziełem, bo różni się znacząco od pozycji podpiętych pod ten sam gatunek. U autora na plan pierwszy nie przebijają się sami kochankowie oraz ich perypetie, ale ... miłość.

Sam temat oraz historia wydają się być banalne. Ale to właśnie niekonwencjonalne ujęcie problematyki przez Marqueza nadają tej książce magii. Doskonale odtworzył łańcuch emocji nierozerwalnie sprzężonych z uczuciem - namiętności, pragnień, dynamiki przemijania połączonej ze stałością przeżyć. Tu proza życia przeplata się z miłosnymi uniesieniami, tęsknota ze spełnieniem, a namiętny młodzieńczy żar z dojrzałym umiłowaniem - tak jak ścieżki bohaterów nieustannie krzyżują się ze sobą by w końcu po latach rozłąki się spotkać na nowo. By wygrać batalię o szczęście.

Nie mogę na końcu nie wspomnieć o geniuszu Gabriela Garcii...

Aria | 2010-08-10
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Moje! :)
Przeczytana: 2010 rok

Ta książka zachwyciła mnie niemal wszystkim, co w sobie miała, od języka zaczynając, na głębi przesłania kończąc.

Zobaczyłam istotę małżeństwa z zupełnie innej perspektywy. Dostrzegłam, jakim błogosławieństwem jest zestarzeć się razem. I zrozumiałam, że życie singla jest z góry skazane na zgrzytanie zębów.

Przede wszystkim ta książka nie jest banalną historią z komedii romantycznej. Przekracza razem z Kopciuszkiem ‘żyć długo i szczęśliwie’ i kroczy dalej ‘aż do śmierci’.

Tu każdy czytelnik ujrzy coś dla siebie. Ta książka jest tak wielopoziomowa, że bez problemu każdy znajdzie w niej siebie i swoje racje osądzi bądź pochwali bohaterów. Ja osobiście wciąż nie potrafię ustosunkować się do zakończenia. Nie umiem odnaleźć w sobie własnego zdania na jego temat. A to dlatego, że wątek który by się zdawał dla innych głównym, dla mnie był pobocznym, a na pierwsze miejsce wyszła idea małżeństwa. To właśnie ono zachwyciło mnie w tej książce najbardziej. Jego głębia, rzeczywistość,...

Ania | 2014-09-25
Przeczytana: 25 września 2014

Nie jestem romantyczką. Szkoda, bo czasem bardzo bym chciała.
Z tego względu bardzo cenię literaturę o miłości, która potrafi mnie pochłonąć bez reszty, a jednocześnie nie jest słodka i nie mdli.
Taka właśnie jest "Miłość w czasach zarazy". To oryginalne spojrzenie na miłość, tęsknotę, przemijanie i nadzieję.
Nie czytało mi się lekko, z mozołem i w atmosferze oczekiwania przedzierałam się przez kolejne strony.
Warto było, bo książka pozostawiła mnie w optymistycznym przekonaniu, że niezależnie od wieku, nigdy nie jest za późno...

O miłości trwającej całe życie, spełnionej, gdy wydawało się to już nie możliwe

teri | 2012-01-08
Przeczytana: 01 stycznia 2010

To jest,to co lubie.Nie przepadam za romansami,ale ten jest napisany z klasa.Widzialam film i tak jak zawsze,ksiazka jest lepsza.Polecam!Un grande romanzo di classe..........

zobacz kolejne z 19899