Wielka przygoda oceanów. Atlantyk

La Grande Aventure des Océans. L'Atlantique
marynistyka, statki, morze,
literatura faktu
Siuks

Z okładki:...Atlantyk - zdobyty najwcześniej, stanowiący teren najruchliwszej komunikacji zarówno morskiej, jak i powietrznej, który w miarę upływu wieków bardziej łączy ludzi, niż rozdziela, nie mówiąc o tym, że dzięki Golfsztromowi stał się twórcą cywilizacji - otóż ten ocean, skarbnica pożywienia i energii przemysłowej, ofiarował nam i nadal ofiarowuje inną jeszcze formę energii, chyba najbardziej cenną: energię, która wyzwala się w ludziach, gdy stają z nim twarzą w twarz...

źródło opisu: INSTYTUT WYDAWNICZY NASZA KSIĘGARNIA WARSZAWA

źródło okładki: http://literacki24.pl/

chrispu | 2014-04-17

Książka dla miłośników tematyki "marynistycznej". Autor skupia się tu na wszystkim co jest związane z Atlantykiem. Mamy tu opowieści o piratach, opowieści o pierwszych odkrywcach, o "latających holendrach" i innych niewyjaśnionych zagadkach tego rejonu świata. Jest też (najciekawszy moim zdaniem) rozdział poświęcony katastrofom morskim, które wydarzyły się na tym akwenie.
Podsumowując - książkę bardzo dobrze się czyta, poszczególne rozdziały są interesująco napisane (z wyjątkiem tego o poławianiu ryb na Atlantyku - ten jeden mnie znudził), zaś po przeczytaniu rozdziału o katastrofach miałem przez pewien czas obawy co do wejścia na jakikolwiek statek i generalnie kąpieli w morzu.
Całość uzupełniają fotografie czarno - białe.

Zuba | 2017-03-09
Przeczytana: 07 marca 2017

Chciałabym w tej opinii wyrazić zbiorczo mój zachwyt nad wszystkimi książkami mojego dzieciństwa. Wiele osób ma taki swój kanon, zbiór ukochanych tytułów, na wspomnienie których robi się człowiekowi dobrze na duszy. Dla mnie takim tytułem jest "Atlantyk". Szukałam tej książki od początków mojej bytności na LC - w głowie uparcie majaczył jednowyrazowy tytuł i to mnie zmyliło. Ale znalazłam, rozpoznałam i przeczytałam ponownie po mniej więcej 30 latach.

Co sprawiło, że "Atlantyk" tak bardzo zapadł mi w pamięć?
Fascynujący temat, obejmujący historię odkryć geograficznych, legendę o Atlantydzie, wyprawę Heyerdahla na tratwie "Ra", słynne katastrofy morskie, piratów i piratki, wreszcie spektakularne zatonięcie "Titanica". Wypożyczałam ją z biblioteki wiele razy, aż w końcu przepisałam fragment o "Titanicu" do zeszytu, taka byłam zdesperowana :)

Jak odebrałam książkę teraz? Nadspodziewanie dobrze. Owszem pewnych fragmentów w ogóle nie pamiętałam, a inne mnie nudziły, ale przypomniały...

Rafaello | 2015-01-21
Przeczytana: październik 2014