Władza miecza

Tłumaczenie: Robert Waliś
Cykl: Saga rodu Courteneyów (tom 10)
Wydawnictwo: Albatros
Power of the Sword
walka, Afryka Południowa, Afryka
joly_fh

Powieść historyczno-przygodowa otwierająca drugą sagę rodu Courtneyów, rozpoczętą powieścią „Płonący brzeg”. Akcja kolejnych tomów toczy się w okresie od I wojny światowej do lat 80. XX wieku. Dwaj synowie Centaine de Thiry, przyrodni bracia Manfred De La Rey i Shasa Courtney, wychowali się oddzielnie. Oprócz krwi płynącej w ich żyłach łączy ich tylko jedno - nienawiść, jaką do siebie czują....

Dwaj synowie Centaine de Thiry, przyrodni bracia Manfred De La Rey i Shasa Courtney, wychowali się oddzielnie. Oprócz krwi płynącej w ich żyłach łączy ich tylko jedno - nienawiść, jaką do siebie czują. Dzieli praktycznie wszystko: wychowanie, charaktery, dziedzictwo, poglądy polityczne, przekonania rasowe. Manfred wierzy w wyższość białej rasy i aktywnie wspiera nazistów. Drogi życiowe obu młodych mężczyzn nieustannie się krzyżują. Uwikłani we własne emocje toczą ze sobą bezpardonową walkę. Który z nich przechwyci miecz władzy w Afryce Południowej?

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

darek_lask | 2017-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2017

Centaine zachowuje się jak mężczyzna. Mężczyzna z jej rodziny i mężczyzna z rodziny, do której weszła.
Oczywiście wybryki, występki, podłości, miłostki, wszystkie łajdactwa ludzi jej sfery są przedstawiane dużo pochlebniej, niż to samo w wykonaniu plebsu. Dzisiaj prasa też pisze o partnerze celebrytki i konkubencie przeciętnej kobiety.
Wciąż jest to opowieść o bezwzględności koniecznej do osiągnięcia sukcesu i bogactwa oraz do utrzymania tego stanu.
W tym i poprzednim tomie bohaterka korzysta z pomocy pięknie opisanych Buszmenów nic właściwie nie dając w zamian i wszystkie swoje postępki tłumacząc: "robię to dla mojego syna".
Poczytam jednak dalsze tomy ze względu na historię podboju Afryki.

elwa1 | 2016-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2016

Kolejna opowieść osadzona w wielkim kryzysie lat 30 -tych XX wieku. Nieprawdopodobne przygody bohaterki poprzedniej części powieści tym razem jako właścicielki kopalni diamentów. powieść wciag ale nie jest to już to samo co poczatek sagi ...

Aga | 2015-12-28
Na półkach: Przeczytane, 2015, Wilbur Smith
Przeczytana: 27 grudnia 2015

"Władza miecza" to kolejna książka z cyklu i wydawać by się mogło, że nie dorówna poprzednim. Jednakże Wilbur Smith ponownie zaskakuje swych czytelników utrzymując utwór na bardzo dobrym poziomie. Ciekawa fabula, niespodziewane zwroty akcji i Czarny Ląd w tle to połączenie gwarantujące sukces. Czyta się jednym tchem. Polecam

Tuberoza | 2015-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2015

Powiem tak...
jeszcze w życiu nie "odprawiłam" takiego maratonu w czytaniu sagi!
Nadal jest pięknie...
płynę przez Afrykę i sagę Carteneyów i jestem zadowolona i usatysfakcjonowana!
i...będę czytać do końca!
Polecam, polecam, serdecznie polecam.

Machno | 2015-01-29
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 29 stycznia 2015

Epopeja afrykańska wciąga. Czytelnik jest oczarowany światem przedstawiony przez Smitha. Widzi oczami wyobraźni kopalnię diamentów albo ring bokserski podczas olimpiady w Berlinie. Szkoda tylko, że główni bohaterowie, czyli synowie Centaine Courtney, są tacy jednolici. Albo superdobry, z naleciałościami zła, albo źli, z pewnymi pozytywnymi cechami. W tą całą historię jest wpleciony poród Apratheidu. Dość prostymi metodami jest to zaprowadzone, jednak daje pewien obraz sceny politycznej tamtejszej społeczności. Książka mogłaby być lepsza i bardziej chłonna, jednak zabrakło pazura, który ostrzył się na innych powieściach.

LadySea | 2013-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2013

Uwielbiam tę książkę , chyba najlepsze Wilbura Smitha jaką przeczytałam do tej pory. Na tle historii Republiki POłudniowej Afryki przedstawione wspaniałe, wyraziste sylwetki bohaterów. Miłość, zdrada, namiętności.
Bardzo polecam , nawet niekoniecznie trzeba przeczytać poprzednie części sagi rodu Cortneyów.

ZłaKrólewna | 2013-08-07
Przeczytana: 2012 rok

Książka dobra, ale nie najlepsza. Jedna z dwóch książek Smith'a, której czytanie mi się w pewnej chwili zaczęło strasznie dłużyć. Mimo to, uważam, że jest dobra.

W innej wersji tytułu "Siła miecza". :)

Pablos | 2013-06-03
Na półkach: Przeczytane, [2013]
Przeczytana: 02 czerwca 2013

Czyn, którego dopuściła się Centaine w związku ze swoim drugim dzieckiem spowodował, że zamiast tym bardziej oczekiwać na dalszy ciąg miałem kłopoty z utrzymaniem uwagi przy lekturze “Prawa miecza”. Nie kupuję tego, nie jestem w stanie przyjąć do wiadomości takiego rozwiązania swoich spraw, jakie zastosowała młoda Francuzka. I to jest pierwszy powód, przez który lektura powieści trwała bardzo długo.

Drugim powodem jest coś znacznie gorszego: fabuła tej książki jest tak kompletnie przewidywalna, że chyba mogła by wygrać jakiś konkurs na najmniej zaskakującą powieść. Zarówno losy Lothara i Manfreda, jak i Centaine z Shasą są tak oczywiste jak słynny mem z Nicholasem Cagem. Przebrnięcie przez tak wiele stron chwilami jest wręcz mordęgą.

Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że Wilbur Smith poszedł na łatwiznę. Ciekawe postaci, które strach zmarnować na zmarnowanie właśnie idą (Lothar), Centaine w swoich czynach wydaje mi się mało autentyczna, z kolei młode pokolenie, Manfred i Shasa, mimo...

Blis | 2013-01-23

Tych książek się nie czyta, tylko się je pochłania!!!!!!!

czytamcałyczas | 2012-08-20

Warta przeczytania , dla tych co chcą poznać , jak to się kształtował apartheid , możemy śledzić losy bohaterów na tle wydarzeń z lat 30 i 40 .