Wybór pism

Wydawnictwo: Nortom
historia
Spacerolog

Jan Ludwik Popławski (1854-1908) był współzałożycielem Ligi Narodowej (1893) i Stronnictwa Demokratyczno-Narodowego (1897) oraz twórcą programu tej partii. Wybór pism opracowany przez prof. Teresę Kulak z Uniwersytetu Wrocławskiego przybliża Czytelnikom dorobek tego wybitnego polityka, czołowego ideologa obozu narodowego, publicysty i krytyka literackiego. O dalekowzroczności programu politycznego, który został urzeczywistniony kilkadziesiąt lat później po II wojnie światowej, a którego był współtwórcą, świadczy postulat, że Polska nie może być państwem naprawdę niepodległym bez Wielkopolski, Śląska, Pomorza i Mazur. Wybór pism wydano w 90 rocznicę śmierci tego wybitnego polityka,

współtwórcy ruchu narodowego, prekursora narodowej myśli politycznej.

źródło opisu: http://www.matras.pl/wybor-pism-poplawski-j-l.html

źródło okładki: http://www.matras.pl/wybor-pism-poplawski-j-l.html

Michał Mikucki | 2017-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2017

Świetne artykuły wybitnej postaci. Sam lider myśli narodowo-demokratycznej Dmowski nazywał Jana Ludwika Popławskiego autorytetem i walczył, aby pamięć o nim nie została zatracona. Autor "Polaka" i innych pism polskich z okresu zaboru bardzo przyczynił się do rozwinięcia polskiej świadomości narodowej wśród przede wszystkim chłopstwa w XIX wieku. Idea Popławskiego dobrze ukazuje ideę Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego z przełomu XIX i XX wieku. Jednak czynnikiem wyróżniającym go wśród endecji było jego przywiązanie do tradycji powstań narodowowyzwoleńczych oraz jego częsta krytyka wobec tzw. ugodowców. Serdecznie polecam nawet ze względu na samą jej wartość historyczną.

Grot | 2015-11-07

Dowód na to, że i wśród endecji zdarzali się myśliciele, którzy rozważali zbrojną walkę o niepodległość w czasach zaborów, a nie tylko prace organiczną w wyczekiwaniu na sprzyjającą koniunkturę.

Sezar | 2017-05-28
Przeczytana: 28 maja 2017