Michel Foucault. Biografia

a_maciek

źródło okładki: własne

warszafka | 2015-04-21
Przeczytana: kwiecień 2015

Powiedzieć o Michelu Foucault - filozof, to stanowczo za mało powiedzieć, bo Foucault to był człowiek orkiestra – nauczyciel akademicki, broniący praw człowieka aktywista polityczny, dziennikarz, działacz społeczny, attache kulturalny; człowiek o wielu twarzach i szerokich horyzontach interesujący się m.in. psychoanalizą i psychiatrią.
W latach młodzieńczych miał poważne problemy z zaakceptowaniem swojej tożsamości seksualnej, co w konsekwencji doprowadziło do kilku prób samobójczych. Myślę, że to poczucie „inności” było jedną z przyczyn, dla których później, w swojej karierze naukowej zajmował się nieprzystosowanymi, nieprzystającymi do rzeczywistości „odmieńcami” – więźniami, szaleńcami, chorymi psychicznie – ludźmi, których społeczeństwo i władza wykluczała poza nawias, i których traktowano niekiedy w sposób haniebny; poświęcił im sporą część swoich prac.

Foucault był dandysem i niepokornym ekscentrykiem, zawsze zachowywał upodobanie do sarkazmu i prowokacji. Nie dane mu...

Eidos | 2016-11-11
Ewa Mol | 2015-11-22