Subkultury w PRL. Opór, kreacja, imitacja

Wydawnictwo: Narodowe Centrum Kultury
6 (6 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
literatura faktu
molarnia

Książka Mirosława Pęczka stanowi wnikliwą analizę zjawisk związanych z subkulturami w okresie PRL. Jak pisze prof. Wojciech Burszta, jest ona „rodzajem tour de force, a więc odważną próbą syntezy obrazu kilkudziesięciu lat życia w PRL widzianego z wewnętrznej perspektywy subkultur, które zarówno kontestowały oficjalny wizerunek ustroju, jak i były osmotyczną próbą metonimicznie fundowanej próby „przylegania” do realiów Zachodu, świata traktowanego jako pożądany, daleki, ale nieosiągalny w istocie”.

źródło opisu: http://www.nck.pl/artykuly/100630.html

źródło okładki: http://www.nck.pl/artykuly/100630.html

Robert | 2015-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2015

Lektura bardzo cenna, ale nierówna. Pęczak opisuje wybrane subkultury PRL - od chuliganów i bikiniarzy przez gitowców i hipisów, aż do punkowców i Pomarańczowej Alternatywy.

Najlepsze są części poświęcone latom 70. i 80. - widać, że czasy hipisów i punków najbardziej Pęczaka zajmują i można dać się porwać opowieściom o ludziach szukających własnej wolności, którzy jednak czasami dopiero z gazet dowiadywali się, że jakoś ich zakwalifikowano. Świetny dobór materiałów, co rusz albo fragmenty wspomnień, albo ówczesnej prasy, albo milicyjnych notatek.

Wartościowe są podsumowania, z których wynika, że o ile np. w Wielkiej Brytanii subkultury wywodziły się ze środowisk robotnicznych, w Polsce nierzadko była to domena dzieci z inteligenckich domów.

Ostatnie rozdziały (będące fragmentami innych wcześniejszych prac Pęczaka) są dość hermetyczne, dominuje w nich socjologiczna nowomowa. Tak jakby autor chciał umieścić jak najwięcej materiału - niestety cierpi na tym spójność książki.

ayana-chan | 2016-04-19
Na półkach: Przeczytane, Licencjat