Atlas nieba - poradnik obserwatora

Wydawnictwo: RM

Halo wokół słońca, iryzujące chmury, tęcza, promienie zmierzchowe - to jedne z licznych zjawisk, które możemy zaobserwować na niebie dziennym. Nocą urzekają nas miliony gwiazd, komety, księżyc w pełni, niezwykłe koniunkcje i konstelacje. Dzięki temu atlasowi nauczysz się rozpoznawać planety i najbardziej znane gwiazdozbiory. Dowiesz się, jak tworzą się typowe formacje chmur i towarzyszące im zjawiska optyczne. Autor podpowiada, kiedy można je zobaczyć i jak je fotografować, biorąc pod uwagę różnorodność warunków oświetlenia i atmosferycznych. Nauczysz się także podstaw orientacji w terenie.
Liczne kolorowe fotografie oraz mapy nieba ułatwiają rozpoznanie opisywanych zjawisk i obiektów. W książce zamieszczono również kalendarz faz Księżyca, pozycji planet i zaćmień w latach do 2020 roku.

Jak już zdążyliście się zorientować, staramy się polecać Wam książki z baaardzo wielu dziedzin. Nie tylko te dla naszych szkrabów, lub o tematyce dziecięcej. Na rynku jest mnóstwo ciekawych pozycji, obok których trudno przejść obojętnie i dziś właśnie chciałabym przedstawić Wam jedną z nich :)

Jest to książka o niebie, a dokładnie o jego obserwacji zarówno w dzień jak i w nocy. Na początek zapoznam Was z podziałem tej lektury na poszczególne rozdziały, w których znajdziemy całe mnóstwo zagadnień na temat obserwacji nieba. Zatem przeczytamy tu o:
- Co można zobaczyć na niebie,
- Orientacja na niebie,
- Obserwacja nocą,
- Obserwacja przez lornetkę,
- Sprawa czasu,
- Orientacja surwiwalowa,
- Fotografowanie zjawisk astronomicznych,
- Zjawiska na niebie dziennym,
- Zjawiska na niebie nocnym,

Mnie osobiście najbardziej zainteresował jeden z pierwszych rozdziałów, jak przygotować się do obserwacji nieba nocnego. Co należy wziąć na wyprawę poza obszar zamieszkały (jeżeli mieszkamy w...

Nesihonsu | 2014-04-29
Przeczytana: 11 marca 2014

Treściwy i bardzo przystępny przewodnik po cudach nieboskłonu i sposobach ich utrwalania. Dla wszystkich którym nie wystarcza zamknięcie się w kręgu zwykłych ludzkich spraw. Czasem wystarczy po prostu unieść głowę aby odkryć wspaniały świat zjawisk atmosferycznych i kosmicznych.

Yuzuki | 2017-10-12
Przeczytana: 07 grudnia 2017