Zamordowani. Najsłynniejsze zabójstwa polityczne w historii

Tłumaczenie: Monika Szymaniak
Wydawnictwo: Filia
Assassinés
polityka, historia, morderstwo
literatura faktu
Ag2S

Robespierre i Lincoln, Juliusz Cezar i Indira Gandhi, car Mikołaj II i Henryk Walezy, Nicolae Ceausescu i Anwar Sadat... Wszyscy oni stali u steru władzy, tworząc historię, którą znamy z kart podręczników. Kariery wszystkich miały krwawy koniec, zostały przecięte zamachem lub zorganizowaną egzekucją. Historyk i dziennikarz „Le Figaro” Jean-Christophe Buisson opisuje ich ostatnie dni dynamicznym, budującym napięcie językiem. Z niezwykłą wprawą odmalowując realia epoki, dramatyzm wydarzeń i tło historyczne, prowadzi swych bohaterów ku nieuchronnemu... Tej pasjonującej, pełnej interesujących szczegółów wędrówce towarzyszy poczucie narastającego zagrożenia i upływu ostatnich sekund na zegarze życia.

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/zamordowani,94.html

Magdalena Paź | 2014-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2014

Książka „Zamordowani” to prawdziwa gratka dla miłośników historii. Przeczytamy w niej o spiskach i ostatnich chwilach przed śmiercią, a nawet o samej śmierci najbardziej znanych postaci. Mnie bardzo zaskoczyły okoliczności śmierci Juliusza Cezara i Henryka II Walezjusza. I tylko o nich napiszę, resztę będziecie musieli przeczytać sami.
Cezar mimo ostrzeżeń i próśb udaje się na posiedzenie Senatu gdzie podczas obrad zostaje zaatakowany Zostaje bestialsko zasztyletowany, a ostateczny cios zadaje mu jego najbliższy przyjaciel.
Henryk II Walezjusz ostrzegany przez wszystkich przed jakobinami nie zachowuje dostatecznych środków ostrożności. Zgadza się na prywatną audiencję jednego z nich. Zostaje ugodzony nożem w momencie, gdy oddaje się poranny ablucjom.
Jean – Christophe Buisson napisał rewelacyjną książkę. Z niezwykłą precyzją ukazuje nam okoliczności życia i śmierci tak znamienitych osób jak: Robespierre, Mikołaj II Romanow, Indira Gandhi, cesarzowa Sissi czy Nicolae i Elena...

| 2016-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2016

Czy śmierć głowy narodu, dyktatora czy innej osoby publicznej można w jakikolwiek sposób porównywać do śmierci zwykłego obywatela? Oczywiście, że nie!!! Każda śmierć jest tragedią tyle tylko, że o śmierci znanych osób musimy uczyć się w szkołach.
Książa ciekawa. Przedstawienie momentu zamachu na życie drugiego człowieka, zarówno ze strony ofiary jak i ze strony oprawcy, pokazuje co czuje każda ze stron w chwili gdy życie dobiega końca.

Agata_Adelajda | 2015-01-30
Na półkach: Przeczytane, 2015

Właśnie skoczyłam książkę Zamordowani i sama nie wiem, co o tym myśleć. Lubię książki poruszające temat polityki, zabójstw politycznych, konfliktów, dotykających kwestii moralnych władzy, odpowiedzialności za podjęte decyzje, itd. Ale Jean-Christophe Buisson, dziennikarz Le Figaro, autor książki Belgrad. Powieść, takie odniosłam wrażenie, w sposób nowoczesnego dziennikarstwa prześlizguje się po temacie. Wybór postaci historycznych jest chaotyczny i w moim odczuciu, przypadkowy. Brakuje Olofa Palmego, a jeżeli we wstępie napomyka o tragedii smoleńskiej, to czemu ominął zabójstwo Gabriela Narutowicza? Czemu obok słodkiej i kochanej przez lud Sissi znajduje się małżeństwo Ceaușescu? A jeżeli Ceaușescu, to czemu nie Mu’ammar al-Kaddafi i Saddam Husajn? Również styl mnie rozpraszał - miałam poczucie, że czytam luźne artykuły z weekendowego wydania dziennika, w którym Buisson od lat pracuje. Praktycznie nie dowiedziałam się niczego, czego nie wiedziałam już wcześnie, a nie jestem...

Robero | 2018-09-01
PaniCogito | 2017-10-27