frillowa

Są to wspomnienia komendanta najbardziej znanego ośrodka samoobrony polskiej we wsi Przebraże na Wołyniu z okresu walk z nacjonalistycznymi bandami UPA w okresie okupacji hitlerowskiej. Relacja Henryka Cybulskiego obfituje w nieznane, a nieraz rewelacyjne szczegóły i gdyby nie autentyzm faktów, można by ją uznać za książkę sensacyjną. Organizacja tej swoistej "mikrorepubliki", jej obrona, życie wewnątrz warownego obozu, walka z głodem, chorobami, szpiegostwem, spekulacją, spotkanie z asem wywiadu radzieckiego, Kuźniecowem, legendarnym Siebertem - oto niektóre tylko wątki tego niezwykłego pamiętnika.

źródło opisu: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, Warszawa 1977

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Fernandez | 2016-04-01
Na półkach: Przeczytane, Wyzwanie 2016
Przeczytana: 01 kwietnia 2016

Dobrze dowiedzieć się trochę o wydarzeniach jakie miały miejsce na Wołyniu w czasie wojny. O ludobójstwie jakie zgotowali naszym rodakom Ukraińcy, o tym jak Polacy próbowali i przetrwać i w jaki sposób się to odbywało.
Książka opisuje Obronę Przebraża - jednej z wsi w której ludność Polska skupiła się w celu wspólnej obrony przed ukraińskimi nacjonalistami.
Niestety wyszła w czasach PRL i widać cenzurę narzuconą przez ówczesne władze - nie ma ani słowa krytyki w stronę ZSRR, tego jak zachowali się czerwonoarmiści, za to krytykowane są polskie nadzieje na pozostanie Kresów w terytorium Rzeczypospolitej. Autor nawet nie za bardzo narzeka na to, że na początku wojny został wywieziony na Syberię.
Pomijając propagandę książka jest jednak ciekawa i warto się zapoznać.

Hubert | 2014-08-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 22 sierpnia 2014

Istnienie Przebraża (i jego obrona)to jeden z bardziej chwalebnych dla Polaków epizodów II Wojny Światowej. Autor, będący dowódcą tej trwającej kilka lat akcji, dzięki której ocalono życie kilkudziesięciu tysięcy polaków, szczegółowo i ciekawie opisuje losy obozu, w którym ludzie chronili się przez UPA.

Troszkę się zawiodłem na tej książce, bo spodziewałem się czegoś bardziej przekrojowego. Kto chce szukać informacji o rzezi wołyńskiej, powinien oczywiście tutaj sięgnąć, bo informacji jest sporo, ale w zasadzie tylko o samym Przebrażu (i okolicach). Jeżeli ktoś nie wie nic - lepiej zacząć od innych pozycji, tę traktując jako uzupełnienie.

Claudie_Laurenne | 2013-06-16
Na półkach: Przeczytane, Moja historia
Przeczytana: 16 czerwca 2013

Zbrodnia wołyńska jest tematem bardzo kontrowersyjnym w dziejach naszego kraju. Dla wszystkich zafascynowanych tą tematyką, pozycja Cybulskiego jest obowiązkowa. Książka to relacja żołnierza AK, który bronił terenów, na których UPA dokonywało rzezi na mieszkańcach. Polecam!

Tina | 2015-03-25

Książka nie jest wolna od treści propagandowych( braterstwo narodów polskiego i "sowieckiego" i wspólna walka z faszystami wszelkiego rodzaju), jednak niesie ze sobą sporo wiarygodnych informacji. Najstarszy brat mojego Dziadka, po odbyciu służby wojskowej, ożenił się i zamieszkał na Wołyniu, stąd pewne fakty dotyczące walk na tych terenach, były mi już od dziecka znane. Jest to momentami pouczająca lektura, choć jak napisałam wyżej, od razu zauważa się nastrój czasów, w ktorych została wydana.

Lektura ta szokuje: jeżeli komuś tematyka UPA i terenów wschodnich Polski była zupełnienie nieznana, może się bardzo zdziwić podczas czytania. Jeden z wielu tematów, o których nie uczy się w szkole( no bo jak to zrobić, kiedy "Harry Potter" jest lekturą, brak już miejsca na inne książki), a wielka szkoda.

Mój ulubiony, nieco humorystyczny, fragment niczym wyspa "normalności" otoczona morzem opisów zbrodni, łez i cierpień:

"(...)
Wkrótce po zgromadzeniu zapasów mąki otrzymałem, szereg...

Mictlante | 2014-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2014

Biorąc pod uwagę, że nieszczególnie się interesowałem Wołyniem i pomimo namawiań ze strony kolegi jakoś nie dawałem się namówić. Gdym zakupił temuż koledze tę pozycję i zapomniałem ostatnio mu wręczyć to postanowiłem przeczytać. Nie żałuję przyznam szczerze. Można sporo ciekawostek wyłuskać z treści, dla mnie osobiście to co się jeszcze słyszy od dziadków o wzajemnym podejściu do siebie partyzantów, radzieckich partyzantów AK i im podobnych grup. Gdzie władzą się nie wtrąca i wszystko może funkcjonować jak należy. Dla ciekawych politykowania i konsekwencji proszę się zapoznać z próbą odbicia Majdanka przez AK i NSZ. A z tych wspomnień, można łatwo zauważyć jak to nasi ukochani ostatnio Ukraińcy zawsze nas kochali ;) Co prawda dziwić im się nie sposób, no ale jednak ....

goonis | 2014-09-10
Przeczytana: 10 września 2014

Ciężka tematyka przekazana w lekki sposób. Są to wspomnienia osoby (autor), która w latach 1943-44' żyła w okolicach Wołynia. Książka jest napisana lekko, ciekawie, chce się ją czytać do samego końca. Po przeczytaniu każdy może wysunąć swoje wnioski i zrozumieć sytuację.

Krzysiek | 2015-11-17

Bezapelacyjnie, tę książkę należy przeczytać. Szkoda tylko, że nie ma innego wydania (tak jak to jest w przypadku, „Gdy poświęcano noże”), niż to, napisane w czasach jedynego słusznego ustroju.

Zielin | 2015-10-18
Przeczytana: 12 października 2015

W tematyce historycznej, relacje z wydarzeń spisane przez naocznych świadków mają dużą wartość. Bez znaczenia pozostaje fakt, czy autor posiada warsztat pisarski czy nie, ponieważ nie to jest najważniejsze w przekazie. Książka Cybulskiego wnosi na karty historii szczegółowy opis wydarzeń, jakie rozegrały się w miejscowości Przebraże. Jednak, jak już ktoś wspomniał powyżej, nie jest pełnym obrazem tematyki ludobójstwa wołyńskiego. Jest to książka, którą obowiązkowo należy przeczytać.

Justyna | 2015-02-09
Przeczytana: 15 stycznia 2015

Jest tyle historii opartych na wydarzeniach II wojny światowej, które są ciekawe i wzruszające, ta też, ale to jest historia oparta na faktach. Wywołuje dreszcze, łzy i przerażenie, ale takie są fakty, a tak mało się o tym mówi. Dobrze, że jest ta książka.

darjakub | 2013-10-16
Przeczytana: 10 lipca 2013