Knut Hamsun

Okładka książki Knut Hamsun Aleksander Rogalski
Okładka książki Knut Hamsun
Aleksander Rogalski Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Klasycy Literatury XX wieku biografia, autobiografia, pamiętnik
Klasycy Literatury XX wieku
Czytelnik
1981-01-01
1981-01-01

40 lat temu "Czytelnik" wydał na rynek biografię jednego z największych autorów literatury skandynawskiej, Knuta Hamsuna. Biorąc pod uwagę fakt, jak wiele się od tamtej pory zmieniło - zarówno w redagowaniu dzieł, sposobach docierania do informacji, jak i w samym języku, można się tą książką śmiało zachwycić. Nie ujmuje może ona starannością wydania ani szczegółowością wiadomości, ale bez wątpienia mogłaby posłużyć wielu współczesnym biografom za przykład. Na szczególne uznanie zasługuje moim zdaniem zbiór prywatnych zdjęć z archiwum Knuta Hamsuna oraz zapisy jego słów ze sprawy sądowej po zakończeniu II Wojny Światowej. Na ogół w polskich źródłach trudno też szukać choćby skrawków jego przemowy noblowskiej, a tutaj znalazłam jej całkiem obszerne fragmenty. Dlatego mimo nieco archaicznego charakteru tej pozycji, z czystym sumieniem polecam ją wszystkim fanom "Głodu" czy "Błogosławieństwa ziemi".

Autor w przystępny sposób nakreślił sylwetkę noblisty. Pokrótce omówiono jego utwory. Odniesiono się również, rzecz jasna, do popierania przez Hamsuna nazistów. Książka niewielka, ale w syntetyczny sposób przedstawia najważniejsze fakty z życia norweskiego pisarza.

• Biografia
  • Norweskie