Na prowincji

Wydawnictwo: Imprint
Miśka

Powieść Elizy Orzeszkowej z 1870 roku. Akcja umiejscowiona jest na kresach - w Adampolu, a bohaterowie to rodzina ziemiańska. Świetne uzupełnienie lektury "Nad Niemnem"! Jeden z mniej znanych utworów pisarki, to świetna okazja, aby przekonać się, czemu Orzeszkowa dwukrotnie o mało co nie dostała nagrody Nobla.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: własne

Justyna | 2016-08-15

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Na prowincji" to typowa powieść tendencyjna - występują w niej zarówno bohaterowie pozytywni jak i negatywni.Jednym z bohaterów pozytywnych jest Bolesław Topolski,który swą postawą reprezentuje pozytywistyczne hasła (np.praca u podstaw).Oponentem jest natomiast Aleksander Snopiński - jego zachowanie kłóci się z wszelkimi zasadami moralnymi,począwszy od próżnowania aż po nieudany związek małżeński.
Na samym początku powieści wyłania się pozorna sielankowa rzeczywistość (ślub Wincuni z Aleksandrem),który przeistacza się w ponurą i brutalną prawdę (Wincunia porzucona przez Aleksandra).Postać Wincuni - z początku młodej i pełnej życia osoby - zaczyna budzić współczucie (w momencie gdy umiera ona sama porzucona przez męża czy gdy umiera jej dziecko).Postać męża Wincuni - Aleksandra Snopińskiego - od początku może budzić niechęć;jest to osoba,dla której liczy się głównie rozrywka i życie towarzyskie. W istocie jego związek z Wincunią staje się dla niego ciężarem,przeszkodą.Dlatego ich...

Baart | 2016-06-28
Przeczytana: 27 czerwca 2016

Niesamowita lektura tak daleka czasowo a tak bliska temu, co najbardziej lubię. Niesamowite, barwne, żywe opisy natury, świetne profile psychologiczne bohaterów i czasów, w których toczyła się akcja.

Polecam !

Mroovi | 2018-07-09