Dowody z innego wymiaru

Okładka książki Dowody z innego wymiaru praca zbiorowa
Okładka książki Dowody z innego wymiaru
praca zbiorowa Wydawnictwo: G+J reportaż
reportaż
G+J
2013-07-17
2013-07-17
zbrodnia dowody śledztwo

Dowody z innego wymiaru (2013)

Tytuł książeczki wprowadza w błąd. Sugeruje, że zebrano w niej artykuły tyczące się choćby częściowo tzw. czynnika psi, związane z alternatywnymi wobec kryminalistyki procesami dochodzeniowymi, ale tylko dwa otwierające ją teksty mają jakieś związki z tym zagadnieniem. Reszta sprawia wrażenie dobranych dość przypadkowo.
Pomijając fakt marketingowego oszustwa, zbiorek krótszych i dłuższych tekstów z magazynu Focus Śledczy robi bardzo pozytywne wrażenie: każdy z autorów pisze nieco inaczej, ale wszyscy umieją to robić dobrze. Świetna stylistyka, dobra narracja, interesujące fakty. Nawet jeśli ktoś nie jest fanem kryminałów i gazetowych sensacji, powinien być zadowolony i miło spędzić czas. A naukę jakąś też z tego wyciągnie. Książeczka kruciuchna, na wieczór bądź dwa.

Brakuje trochę dat publikacji tekstów.

Co się tyczy wątpliwości w tekście Wołoszańskiego, czy Bin Laden faktycznie istniał... takie sformułowanie trąci wyjątkowo niskich lotów teorią spiskową.
Str. 57 – wiele 2x; str. 58 – zoombie (tj. O 2x); str. 104 – zamiast rzymskiej I jest II (czyli I 2x)...

Dowody z innego wymiaru (2013)

Pomijając fakt...

"Dowody z innego wymiaru" jest to zbiór bardzo luźno ze sobą powiązanych artykulików, jednych mniej interesujących, innych bardziej. Brak spójności w książce, niestety, działa na jej niekorzyść. Tytuł też nie odzwierciedla treści książki, może tylko w trzech albo czterech artykułach jest mowa o czymś niezwykłym, paranormalnym. A tak? Książka jak książka, ale ta akurat treścią nie powala.

Tytuł trochę mylący, bo jak ktoś już zauważył, tylko dwa pierwsze reportaże odwołują się do "innego wymiaru" i zderzenia pracy śledczych z zjawiskami paranormalnymi czy dowodami od jasnowidzów.
Reportaże: "Jasnowidz z Człuchowa: prawda, mity i plotki" oraz "Nadprzyrodzona moc czy tylko dobry marketing?" odnoszą się do postaci najsławniejszego polskiego jasnowidza Krzysztofa Jackowskiego - pierwszy próbuje wyjaśnić jego pracę i przekonać o uczciwości i prawdziwości tej metody, drugi zawiera komentarze sceptyczne i nieprzychylne jemu i jego działaniom.
„Jak skazać za morderstwo, gdy nie ma zwłok?” to o opowieść procesach poszlakowych.
„Fakty i akty: czy Osama bin Laden istniał naprawdę?” - czyli raz jeszcze o światowym terroryzmie i o tym, co ukrywają Stany.
„Czy Kuba Rozpruwacz pochodził z Warszawy?” - dotyczący domniemania, że seryjny morderca z ulic Londynu przełomu XIX i XX w. i Seweryn Kłosowski to ta sama osoba.
„Agent specjalny, który niespecjalnie orientował się w realiach” - coś w rodzaju przypowieści o dobrym glinie z przedmieść, znającym się na swojej robocie, lepiej niż niejeden członek specsłużb.
„Kapuś, potomek Judasza” - o policyjnych informatorach.
„Al Capone nie był potworem” - wspomnienia wnuczki Ala Caponego.
„Złapani w sieć Czerwonego Pająka” - legendarny śląski morderca i podejrzenia o to, że jest wytworem wyobraźni pisarza lub działań służb specjalnych.
„Czy świadkom koronnym należy ufać bezgranicznie?” - swoiste podsumowanie działania programu świadków koronnych w Polsce przez ponad 10 lat od momentu jego utworzenia w 1998 roku; oraz „Moralność z nieprawego łoża” - wywiad z prof. Marianem Filarem, prawnikiem, dotyczący instytucji świadka koronnego.
„Nie da się wyrzucić z pamięci widoku zamordowanego dziecka” - o trudności prowadzenia śledztw, w których ofiarą jest dziecko.
„Tajemnica Bogdańskich: rodzina, która zniknęła bez śladu” - reportaż o pięcioosobowej rodzinie biznesmena, która w 2003 roku zniknęła bez śladu.
„Ludzie nie chcą umierać – po prostu nie potrafią dalej żyć” - o samobójstwach w Polsce.
„Efekt CSI, czyli Hollywood na tropie zbrodni” - o nieadekwatnym o rzeczywistości przedstawianiu pracy śledczych w serialach kryminalnych i skutkach tego.
„Zamilkli na zawsze, bo mogli pogrążyć wielu” - o zagadkowych śmierciach głównych świadków w sprawach kryminalnych.
Ogólnie poziom artykułów jest nierówny, różnią się tematyką, jak i sposobem przedstawienia treści.

Sięgając po książkę „Dowody z innego wymiaru” liczyłam na coś, co idealnie trafi w moje gusta – połączenie kryminalnych śledztw ze zdolnościami parapsychicznymi. To by było naprawdę coś. Niby się o tym nie mówi za często, ale czasami słyszy się, że policji pomagał jasnowidz czy też ktoś, kto posiada nadnaturalne zdolności. Medium, które słyszy zmarłych i potrafi się z nimi komunikować, osoba, która po energii potrafi znaleźć zaginioną osobę… Zdarzają się takie przypadki, ale oczywiście istnieje na tym świecie mnóstwo sceptyków.

Niestety, jeśli chodzi o pracę jasnowidza, to zaledwie dwa pierwsze rozdziały tego dotyczyły. Potem nie zauważyłam już nic, co miałoby związek z parapsychologią. A szkoda… jednakże książka i tak jest interesująca, mimo że w takim razie tytuł powinien chyba brzmieć nieco inaczej. Chyba, że pójdziemy nieco dalej i wszelkie niewyjaśnione sprawy uznamy za mroczne tajemnice, w których maczały ręce siły nieczyste, ale to już raczej nadinterpretacja tytułu. Jednak przejdźmy teraz do tego, co takiego poza historią słynnego jasnowidza – Krzysztofa Jackowskiego – nas jeszcze tutaj czeka…

Tematyka jest bardzo różnorodna. Jeden ze współtwórców tej publikacji poddaje w wątpienie istnienie Osamy bin Ladena i w sumie brzmi to całkiem logicznie. Inny natomiast doszukuje się polskich korzeni Kuby Rozpruwacza. To takie dwa praw podobnie kontrowersyjne rozdziały. W dużej mierze mamy do czynienia z niewyjaśnionymi sprawami: zniknięcie całej rodziny, morderstwa dzieci, brak zwłok. Dowiadujemy się także co nieco o świadkach koronnych i donosicielach, którzy współpracują z policją. Poznajemy także inne oblicze Al’a Capone. No i najlepszy rozdział został na koniec… porównanie dochodzenia, które widzimy w serialach z takim, które jest przeprowadzane w świecie realnym – naprawdę znakomita sprawa!

Podobnie jak „Anatomia zbrodni”, czyli inna książka z tej serii, „Dowody z innego wymiaru” zostały napisane prostym i przystępnym językiem. Styl wybitnie publicystyczny, ale bardzo przyjemny w odbiorze. Za to właśnie lubię książki w tej serii. Odczułam jednak wrażenie, że zabrakło mi tutaj nieco „suchych” faktów, a bardziej było to takie gdybanie i rozmyślanie. Jednak może to tylko moje fanaberie. Jednak na plus zaliczyć można różnorodność poruszanych tematów. Ponownie mamy do czynienia z gustami, a o nich się nie dyskutuje. Dlatego każdemu co innego bardziej przypadnie do gustu.

Jest to całkiem dobra publikacja, chociaż oczekiwałam po niej czegoś więcej, no i jak już wspomniałam na początku – spodziewałam się czegoś innego. Jednak miło i szybko mi się ją czytało. Nie jest to literatura górnych lotów, więc osoby, które siedzą w tym temacie już nieco dłużej, będą raczej zawiedzione. Ta książka skierowana jest raczej dla osób, które lubią pogłębiać swoją wiedzę ogólną – poza tym ciężko dokładnie opisywać każdą sprawę, wtedy trzeba by pewnie o każdej stworzyć osobną książkę, a jak nie, to poświęcić jej dużo więcej stron. Tutaj jest to zrobione na poziomie podstawowym, a jestem pewna, że gdy kogoś dany motyw zainteresuje bardziej, to z chęcią poszuka innych publikacji. Wystawiam 6/10.

Gdy dochodzi do zbrodni, to pierwszą czynnością jaką podejmują policjanci jest zebranie wszelkich śladów i poszlak na miejscu zdarzenia. W zebranych dowodach tkwi nadzieja, że uda się szybko złapać, aresztować i osądzić winnego zanim ten popełni kolejny czyn karalny.

Zainteresowanie kryminalistyką wzrasta w społeczeństwie. Dzieje się tak za sprawą popularyzacji literatury kryminalnej, czy seriali telewizyjnej, typu Csi Zagadki ....
Taki wzrost zainteresowania jest zwany syndromem CSI i jest analizowany w jednym z rozdziałów serii Focus Śledczy Poleca- "Dowody z innego wymiaru".

"Dowody z innego wymiaru" jest to zbiór 16 artykułów, które mają za cel przybliżenie czytelnikowi , jak w śledztwach policyjnych mają znaczenie zbieranie dowodów, instytucja świadków koronnych, a gdy już wszystko zawodzi zrozpaczona rodzina sięga nawet po metody konwencjonalne , jakim są jasnowidze.

W pozycji tej czytelnik znajdzie informacje wyżej poruszonych kwestii. Najsłynniejszy w Polsce jasnowidz- Krzysztof Jackowski opowiada dziennikarce Ewie Ornackiej, jak jego nadprzyrodzone zdolności się rozpoczęły i jak one pomagają mu pomagać innym oraz jaki mają one wpływ na jego życie rodzinne i zawodowe.
Czytelnik przeczyta także o dramatycznych przeżyciach rodzin, których bliscy padli ofiara często niezrozumiałych zabójstw. Opowiedzą o swoim bólu, rozgoryczeniu, ale i uczuciu nienawiści, złości i chęci zemsty oraz sprawiedliwości.

Czytelnik też pozna skomplikowane, ale jednocześnie niejednoznaczne charakterystyki m.in. Al Capone czy Kuby Rozpruwacza.

Żałuję, że pozycja jest taka "cienka". Ale widzę zalążek początkującego materiału na całkiem obszerną lekturę.Miłośnikom literatury faktu ta forma też powinna przypaść do gustu.. Mnie przypadła.

"Dowody z innego wymiaru" to zbiór artykułów pisanych przez wielu autorów, zwłaszcza przez obeznanych w temacie. Takich jak: Artur Górski, redaktor naczelny "Śledczego" oraz autor wielu znanych powieści, Katarzyna Świerczyńska dziennikarka śledcza, pisze dla tygodnika "Wprost", laureatka studenckiej nagrody dziennikarskiej Media Tory czy też Katarzyna Świerczyńska dziennikarka śledcza również związana z tygodnikiem "Wprost", autorka scenariusza do filmu "Świadek" oraz wielu innych.

Każdy artykuł, jakby nie patrzeć jest o czymś innym. Jeden bardziej, a drugi mniej interesujący. Aż dziw, że w takiej małej książeczce może pomieścić się aż tyle artykułów.
Z tyłu, w opisie możemy przeczytać, że książeczka ta będzie głównie o jasnowidzach, którzy pomagają policji. Nic bardziej mylnego. Znajdziemy tutaj o wiele więcej. Np. poczytamy o wnuczce brata Ala Capone, która sądzi, że jej wujek nie był aż takim potworem czy też o tym, że Kuba Rozpruwacz mógł pochodzić z Warszawy. Są tutaj też artykuły poświęcone świadkom koronnym czy też zbrodniom na dzieciach oraz wiele innych.

Moim zdaniem z tych 16 artykułów zainteresowało mnie 6. Reszta oczywiście też nie była zła, ale nie w moim "klimacie" zainteresowań. Najbardziej podobały mi się: "Fakty i mity: Czy Osama Bin Laden istniał naprawdę?" o dziwo najkrótszy ze wszystkich, oraz "Efekt CSI, czyli Hollywood na tropie zbrodni". Z tego drugiego dowiedziałam się wiele ciekawych rzeczy, bo bardzo lubię seriale z serii CSI, zwłaszcza Nowego Jorku. Jednakże kilka artykułów jest tak jakby wciśnięte, nie pasujące do reszty, ale pośród nich są i te ciekawe.

Podsumowując: spodziewałam się czegoś innego. Czy czegoś lepszego? Nie wiem, po prostu czegoś innego. Dostałam zbiór artykułów i też jestem zadowolona. Jeśli ktoś lubi czytać literaturę faktu to na pewno mu się ta pozycja spodoba. Ja przeczytałam, nie żałuję, jednakże o wiele bardziej wolę powieści od czytania o realiach. Jednakże gdyby nie realia, to być może nie powstawałoby tyle powieści. Ogólnie książka ta nie jest zła, na pewno znajdziemy tutaj kilka ciekawych artykułów, jak i też nieco przynudzających. Jednakże przeczytać można.

Może sama oprawa graficzna oraz wykonanie, nie jest idealne, to sama zawartość książki jest ciekawa i intrygująca.

• Mam
  • Poszerzające
  • Od Wydawnictw
  • Literatura faktu
  • Przeczytane w 2017 roku

Dodaj cytat z książki Dowody z innego wymiaru